E-dergi
e-dergi

Proje

Forum İstanbul AVM Genişletilmiş Alüminyum Cephe Kaplaması

Açılışı 2009 yılında gerçekleştirilen Forum İstanbul AVM’nin dış cephesindeki genişletilmiş alüminyum cephe kaplamasının tüm imalatı ve uygulaması, Kasso Mühendislik tarafından gerçekleştirildi…
Genişletilmiş alüminyum cephe kaplamaları dünyada son dönemde yaygınlaşan bir uygulama. Uygulamanın Türkiye’deki en önemli örneklerinden bir de Forum İstanbul AVM’de gerçekleştirildi. Genişletilmiş alüminyum cephe kaplamasının imalatını ve uygulamasını yapan Kasso Mühendislik, Forum İstanbul AVM’de bir kubbe ve asma tavan uygulamaları da yaptı.
Forum İstanbul AVM’nin cephesinde yaklaşık 6 bin metrekarelik eloksal kaplı genişletilmiş alüminyum cephe kaplaması uygulaması yaptıklarını belirten Kasso Mühendislik Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Kılıç, “Bu uygulama, cephede görsel tasarımın yanı sıra ikincil bir kabuk oluşturdu. Bu ikincil cephe uygulaması dünyada yeni bir akım. Türkiye’de bunun en büyük uygulamasını Forum AVM’de biz yapmış olduk. Binanın cephesiyle, bizim yaptığımız ikinci cephe arasında bir hava boşluğu kaldı. Bu hava boşluğunda bir baca etkisi yaratılıyor. Isınan sıcak hava sürekli yükseliyor ve bir sirkülasyon oluşuyor. Bu da cephede bir yalıtım sağlıyor. Aynı zamanda ikinci bir fonksiyon olarak güneş kırıcı işlevi görüyor. Kış aylarında soğuğun cephedeki etkisini azalttığı gibi, yaz aylarında da güneş ışınlarını keserek, ısıyı engellemiş oluyor. Bütün bunların yanı sıra birincil cepheyi dış etkilere ve kirlenmeye karşı da koruyor” şeklinde konuşuyor.
Forum İstanbul AVM projesini, Okyanus Grup Yalıtım Çözümleri ile birlikte gerçekleştirdiklerini söyleyen Kılıç, uygulamada kullanılan ürünlerin tamamen Kasso Mühendislik tarafından imal edildiğini belirtiyor. Sinan Kılıç, şöyle devam ediyor: “Hammadde olarak özellikle yerli tedarikçilerden temin ettiğimiz alüminyumları kullandık. İmalat cepheye özgü yapıldı ve birçok farklı ölçüde gerçekleştirildi. Kasso Mühendislik’in iki  tesisi var. Birinde sadece levha işliyoruz, diğerinde ise çelik konstrüksiyon ve kaynaklı imalatları yapıyoruz. Önce sac işleme fabrikamızda alüminyumları genişletiyoruz. Genişletilen alüminyumlar diğer fabrikamızda bir karkasla cepheye montaja hazır hale getiriliyor. Daha sonra malzeme eloksala gidiyor ve cepheye uygun bir şekilde kaplanıyor. Eloksal kaplamasında da mikron çok önemli. Biz eloksal kalınlığını TSE’ye uygun olarak yapıyoruz.”
“Genişletilmiş alüminyumlarımızı cepheye monte etmek için çelik kutu profiller kullandık. Bu genişletilmiş alüminyumlarımıza kutu profilden çerçeveler yapıldı. Bu çerçeveler daha sonra özel bir bağlantı detayı ile sabitlendi. Sonra da bu sabitlenen alüminyum, karkasıyla birlikte makaslara bağlanarak cepheye kaldırıldı ve monte edildi. Yani bitmiş, montaja hazır ürün teslim etmiş olduk.”

Örnek alınan bir uygulama
“Bu proje insanlara ikincil kabuğun önemini anlatmak için ve bu trendi göstermek için çok güzel bir referans oldu. Avrupa’da hatta dünyada konuşulan, Sofya Forum’da ve Marmara Forum’da baz alınan bir uygulama oldu. Ürünümüz gerçekten çok beğenildi. Çünkü çok alternatifli, çok farklı eloksal ve renkler var.”
“Genişletilmiş alüminyum cephe kaplaması için, mimarın bize söylemesi gereken, nasıl bir geçirgenlik istediği. Örneğin, yüzde 40 boşluk oranlı bir ürün isteyebilir. Biz kalınlık hesabını, rüzgar yükü hesabını, çerçeve, malzeme hesabını yapıp ona göre çözüm üretiyoruz. Forum İstanbul AVM’de yapılan uygulamadaki meshler yaklaşık yüzde 30-35 geçirgen.”

Bakımı ve onarımı çok kolay
“Genişletilmiş alüminyum cephe kaplamasının bakım ve onarımı da çok kolay. Normal bir kompozit malzeme nasıl temizleniyorsa bu cephe de öyle temizlenebilir. Tabi genişletilmiş olduğu için birçok avantajı var. Örneğin toz, kir tutmuyor. Bu nedenle sürekli temizlenmek zorunda değil. Onarım gerektiğinde de malzemenin hepsi demonte olduğu ve kaynaklı imalat olmadığı için, hangi parçayı değiştirmek gerekirse, modüler bir şekilde alıp değiştirebilirsiniz.”

Kubbe ve asma tavan uygulamaları da yapıldı
“İstanbul Forum AVM’de bu uygulamadan sonra bir de kubbe imalatı gerçekleştirdik. Bu uygulamada, yurt dışından özel olarak getirdiğimiz farklı RAL kodları kullandık ve özel bir eloksal uygulaması yaptık. Yüzeyde fırçalı ya da eskitilmiş dediğimiz satine bir görüntü sağlandı. Onun üzeri de yine bizim perforeli kabuk kaplamalarımızla kaplandı. Burada da yaklaşık 2500 metrekarelik bir uygulama yaptık. Ama bu kubbe daha çok kuzey Afrika ve Arap ülkelerinde yapılan çift cidarlı özel bir kubbe. Bu nedenle yaklaşık 4 bin metrekare imalatımız oldu.”
“Cephedeki meshlerimizin altında da bir asma tavan uygulaması yaptık. Burada tava tipi, alışık olunmayan bir asma tavan uyguladık. Tava şeklinde montaj yapılıp, aşağıdan bakıldığında kötü strüktür görüntüsünün kapanmasını sağladı. Bu uygulama için de yaklaşık bin metrekarelik bir asma tavan alüminyum imalatı gerçekleştirdik.”Geri
share on twitter share on facebook