E-dergi
e-dergi
Proje

Esenboğa HavalimanıOcak - Şubat 2011 / Sayı: 30

Avrupa'nın en iyi havalimanı; olma iddiasıyla yola çıkan Esenboğa Anatolia Havalimanı İç-Dış Hatlar terminal binasının kara tarafındaki cepheleri Metal Yapı tarafından kaplandı...

Mimari projesi Essa Proje Danışmanlık, inşaatı ise TAV Tepe Akfen Yatırım İnşaat ve İşletme A.Ş. tarafından üstlenilen Esenboğa Anatolia Havalimanı’nın yeni terminal binasının kara tarafı cepheleri, giriş saçakları ve çatı alın saçakları Metal Yapı tarafından kaplandı. Metal Yapı, sözleşmesi kapsamında 30 bin metrekarelik cephenin kaplamasına 2006 yılında başladı ve bir yıl gibi kısa bir sürede tüm montajı tamamladı.Kara tarafı transparan cephelerinde, Metal Yapı’nın kendi geliştirdiği taşıyıcı çelik konstrüksiyonlu noktasal tutuculu ısı camlı transparan cephe sistemi kullanıldı. Noktasal tutuculu camlardaki 10 yıllık deneyim ve tecrübesini bu projeye aktaran Metal Yapı, böylece Türkiye’de bu büyüklükte ısı camlı transparan cepheyi uygulayan ilk yerli firma oldu.

Noktasal Tutuculu camların bağlantı ve alt konstrüksiyonlarının imalatlarında tamamıyla yerli malzemeler tercih edildi. Camların, taşıyıcı çelik konstrüksiyonlara paslanmaz çelik tutamaklarla montajı yapıldı. 1,7 W/m2K U değerine ve yüzde 63 ısıl geçirgenliğe sahip noktasal tutuculu transparan camlar, kara tarafının dış cephelerine EN 673 normuna uygun olarak monte edildi. 8/16/66.2 lamine ısı camlı transparan cephelerde, dışta Guardian firmasına ait 8 mm SUNGUARD LE 63 yeşil temperli cam ile 16 mm hava boşluğu; içte ise 66.2 temperli lamine şeffaf cam kullanıldı.Yirmi metre yüksekliğindeki çelik kolonlar yatayda paslanmaz gergilerle tutturularak, burkulma boyları azaltıldı ve oldukça narin kesitlere sahip bir alt konstrüksiyon oluşturuldu. Taşıyıcı çelik konstrüksiyonun tüm tasarım ve hesapları, firmanın kendi mühendisleri tarafından gerçekleştirildi. Metal Yapı Esenboğa Havalimanı Terminal Binası cephe tasarımı ile TAV danışmanlarından ve binanın mimari projesini gerçekleştiren Essa Proje Danışmanlık’tan büyük takdir topladı.Binanın yaklaşık 600 metre uzunluğundaki alın saçaklarında çelik alt taşıyıcı konstrüksiyona bağlı olan alüminyum kompozit levhalar fabrikada alüminyum kompozit paneller haline getirilerek şantiyeye sevkedildi. Herbiri yaklaşık 10 m² olan bu panellerin montajı, iş iskelesine gerek duyulmadan mobil vinçler yardımıyla gerçekleştirildi. Transparan silindirik formlu cam asansör kovaları, yatayda çelik borularla mevcut düşey çelik kolonlara bağlandı. Asansör kovasını oluşturan bombeli 66.2 lamine cam paneller, camlar delinip bombe yapıldıktan sonra temperlenerek lamine hale getirildi. Dışta 6 mm yeşil tinted, 1,52 mm Pvb ve 6 mm şeffaf cam kullanıldı. Bu camlar Metal Yapı tasarımı olan paslanmaz tutamaklar ile konstrüksiyona bağlanarak, asansör kovasının mevcut silindirik formu oluşturuldu.

Giriş saçaklarında ise 68.2 lamine yeşil tinted cam kullanıldı. Dışta 6 mm yeşil tinted 1.52 şeffaf pvb ve içte ise 8 mm yüzde 30 RAL 7001 serigrafili şeffaf temperli camlar tercih edildi. 

Geri