E-dergi
e-dergi
Teknoloji & Malzeme

Policam Oluklu Polikarbonat Levha
Işık Plastik tarafından üretilen Policam oluklu polikarbonat levhalar, dayanıklılığı ve hafifliği ile dikkat çekiyor...

Işık Plastik tarafından ilk olarak çatılarda kullanılmak üzere geliştirilen Policam oluklu polikarbonat levhalar, levha duvar sayısının ve kalınlıklarının artması ve kenetli sistemler gibi farklı sistemlerin geliştirilmesiyle cephelerde de kullanılmaya başlandı.
Policam oluklu polikarbonat levhalar, 4-6-8-10 mm kalınlıkta çift duvarlı ve 16 mm kalınlıkta 3 duvarlı olarak üretiliyor. Işık Plastik, önümüzdeki günlerde 8 ve 10 mm kalınlıklarda 4 duvarlı levhaları da piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Isı yalıtımı ve mukavemeti çift duvarlı levhalara göre daha yüksek olan 4 duvarlı levhalar özellikle çatılarda panel aralarında tercih ediliyor.
“Polikarbonat levhaların en önemli avantajı, diğer malzemelere göre çok hafif olması” diyen Işık Plastik Genel Müdürü Abdullah Çeker, “Malzeme hafif olduğu için malzemeyi taşıyacak konstrüksiyon da daha hafif oluyor. Polikarbonat çok sağlam bir malzeme, cama göre 200 kat daha dayanıklı. Işık geçirgenliği de cama yakın. Cam yüzde 98 ışık geçirgenliğine sahipken, polikarbonatın ışık geçirgenliği yüzde 80-90 arasında. Polikarbonat levhaların çok katlı olması da ısı yalıtımı özelliği sağlıyor. Levhadaki duvar sayısı ne kadar fazlaysa ısı yalıtımı da o oranda artıyor. Aynı şekilde duvar sayısı arttıkça ses yalıtımı da artıyor. Policam levhaların yangın dayanımı B1 sınıfında. Yani Avrupa’da binalarda kullanılmasına izin verilen sınıfta yer alıyor.” şeklinde konuşuyor.

10 yıl solmazlık garantisi
Policam levhalarda şeffaf, beyaz, gri, mavi, turkuaz ve yeşil renklerde standart üretim yaptıklarını belirten Çeker, “Bu renklerden beyaz ve gri olanlar yarı saydam, diğer renkler ise saydam olarak üretiliyor. Bunun dışında bir de kumlu ya da buzlu bir görüntü veren aynı renklerde yarı saydam levhalarımız mevcut. Bu renklerin dışında, belli tonajların üzerinde olmak kaydıyla istenen her rengi yapabiliriz. Polikarbonat levhaların ömrünü etkileyen en önemli faktör, güneş. Çünkü malzeme güneş ışığı ile fiziksel ve mekanik özelliklerini kaybediyor. Bu nedenle üzerine UV tabakası uyguluyoruz. Bu tabaka yaklaşık 45-50 mikron kalınlıkta. Bu kalınlıkta bir UV tabakası uygulayarak ürünümüze 10 yıllık solmazlık garantisi veriyoruz. Pratikte ise bu süre 15 yıla uzuyor.” ifadelerini kullanıyor.

Işık Plastik Pazarlama ve Satış Direktörü Meriç Çalışkan:“Piyasanın yüzde 65’ini kontrol ediyoruz”
Işık Plastik’in Policam markası ile oluklu polikarbonat levhaların yanı sıra solid polikarbonat levhalar da ürettiğini söyleyen Işık Plastik Pazarlama ve Satış Direktörü Meriç Çalışkan ise ürünle ilgili şu bilgileri veriyor: “Polikarbonat ilk yatırım maliyeti açısından ucuz bir ürün değil. Camla kıyasladığınızda metrekare olarak daha pahalıya geliyor. Ama avantajları nedeniyle birçok uygulamada tercih ediliyor. Konstrüksiyonu da işin içine katarsanız, ki çatı ve cephe uygulamalarında katmak zorundasınız, toplam maliyet camla hemen hemen başa baş çıkıyor.”
“Standart olarak ürettiğimiz iki duvarlı 4-6-8-10 mm ve 3 duvarlı 16 mm kalınlıktaki levhalarda oldukça kuvvetliyiz. Bu ürünlerde ithal rakiplerimiz yok denecek kadar az ve piyasanın da yüzde 60-65’ini kontrol ediyoruz. Yeni çıkacak 4 duvarlı, 8 ve 10 mm levhalarla beraber pazar payımızı daha da artıracağız.”
“Yurt dışında da özellikle Ortadoğu ve Doğu Avrupa’ya ihracat yapıyoruz. Üretimimizin yaklaşık yüzde 15’i ihracatta, kalanı da iç piyasada değerlendiriliyor. Tabi iç piyasanın bu kadar yüksek olmasının nedenlerinden biri de sadece inşaat sektörüne hitap etmemesi. Özellikle 4-6 mm ürünler, reklam panoları gibi farklı kullanım alanlarında da değerlendiriliyor.”

Geri