E-dergi
e-dergi
Teknoloji & Malzeme

Knauf Aquapanel Cephe Duvarı


Knauf Aquapanel Cephe Duvarı, geleneksel malzemelerin performansını çok daha ekonomik, pratik ve çevreci bir yaklaşımla sağlıyor…

Suya yüzde 100 dayanıklı çimento plaka olan Knauf Aquapanel, maket bıçağı ile kolaylıkla kesilebilme, 1 metre yarıçapına kadar bükülebilme gibi özelliklere sahip bir yapı malzemesi. Knauf Aquapanel Cephe Duvarı Sistemi içinde Knauf Aquapanel’in yanı sıra Knauf Alçıpan, Knauf Profilleri, Knauf Yalıtım Malzemeleri ve Aksesuarlar yer alıyor.
Knauf Aquapanel, geleneksel örme duvar sistemlerine alternatif olarak cephe duvarı inşa etmede kullanılıyor. Geleneksel örme duvar sistemlerine oranla çok daha hafif ve ince cephe duvarlar elde etme ve çok daha hızlı montaj imkanları sunan sistem, betonarme, çelik veya ahşap konstrüksiyon dahil her türlü yapıda uygulanabiliyor. Tek veya çift konstrüksiyonlu olarak uygulanabilen Knauf Aquapanel Cephe Duvarı Sistemi’nde duvar kalınlıkları 7,5 cm ile 30 cm arasında değişiyor.

Daha fazla alan, daha az yük
Knauf Aquapanel Çimento Plaka’nın, saçak altı kaplamalarında, söve, kat silmeleri ve benzeri dış mekan uygulamalarında, kapalı yüzme havuzu, banyo, hamam, sauna ve SPA merkezleri gibi nemin yüksek olduğu tüm ıslak hacimlerin duvar ve tavanlarında da kullanılabildiğini söyleyen Knauf A.Ş. Satış ve Pazarlama Koordinatörü Savaş Güzelküçük, “Knauf Aquapanel Cephe Duvarı Sistemi, geleneksel örme duvar tekniklerine göre daha ince olup, aynı ısı yalıtım değeri ile mekana ortalama yüzde 25 daha fazla alan katıyor. Bu da daha fazla yaşam alanı, ferahlık anlamına geliyor. Kazanılan alan, kiralama veya satış durumlarında mülk sahiplerine daha fazla kazanç sağlıyor.” diyor.
Çift konstrüksiyonlu bir Knauf Aquapanel Cephe Duvarı ile 61dB ses yalıtımı ve 0,22 W/m²K değerinde ısı yalıtımı elde etmenin mümkün olduğunu belirten Güzelküçük, “Bu şekilde tasarlanacak Knauf Aquapanel Cephe Duvarı’nın toplam ağırlığı yaklaşık olarak 55kg/m² oluyor. Aynı veya yakın ısı yalıtım değerini sağlayacak geleneksel örme duvarların ağırlıkları ile kıyaslandığında, Knauf Aquapanel Cephe Duvarı Sistemi ile binalara binen ölü yük miktarı yüzde 50’den fazla azaltılıyor.” şeklinde konuşuyor.

3 kat daha az deprem yükü, A1 sınfı yanmazlık
Savaş Güzelküçük, şöyle devam ediyor: “Knauf Aquapanel Cephe Duvarı Sistemi hafifliği sayesinde deprem bölgeleri için de ideal. Hafif yapıların zarar riski ve zarar durumunda hasar potansiyeli daha düşük oluyor. Geleneksel yapı malzemeleri kullanıldığında oluşacak deprem yükü bundan yaklaşık üç kat fazla.”
“EN 13501’e göre A1 sınıfı yanmazlığa sahip Knauf Aquapanel Çimento Plakaları ile tüm cephe sisteminin yangına dayanımı 30-120 dakika arasında sağlanabiliyor. Knauf Aquapanel Dış Cephe Sistemi’nin sunduğu bir diğer avantaj ise şantiye ortamlarında cepheyle ilgili tek bir uygulama ekibinin yeterli olması.”

Binden fazla projede kullanıldı
 “Knauf Aquapanel, Türkiye pazarında 2002 yılından beri bulunuyor. Her yıl artan bir grafik çizerek, uygulamalar için talep ve tercih edilen konuma geldi ve markalaştı. Geçtiğimiz aylarda katıldığımız Çatı & Cephe Fuarı’nda sergilediğimiz Knauf Aquapanel Cephe Duvarı kesitleriyle de sektörün ürüne ve sisteme olan beğenisini ve ilgisini biraz daha artırmış olduk.”
“Knauf Aquapanel dünyada bugüne kadar binden fazla, Türkiye’de ise yüze yakın projede kullanıldı. Türkiye’de kullanıldığı projeler arasında Ağaoğlu My Club World, Galatasaray Türk Telekom Arena, Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu, Mardan Palace, Adam & Eve Hotel, Spice Hotel Belek, Cornelia Diamond Resort & SPA, Rixos Premium Hotel, Sheraton Ataköy, Nish İstanbul, Pera Palace, Çorlu Divan Otel,  CarrefourSA Şirinevler, Ankara İncek Fenerbahçe Spor Klübü Sosyal Tesisleri, Ulus Savoy Konutları, Elysium Fantastic, Ataköy Konakları, Kapıkule Gümrük Kapısı, Yalova Raif Dinçkök Kültür Merkezi, Ataköy Plus AVM, Mersin Forum AVM gibi önemli projeler yer alıyor.”

Yüzde 27 zaman tasarrufu
“Knauf Aquapanel Cephe Duvarı Sistemi, geleneksel yapı teknikleri ile karşılaştırıldığında yatırımcılara ekonomik avantajlar da sunuyor. Kuru duvar teknolojisini esas alan sistemle, inşaatların daha kısa sürede tamamlanması sağlanarak, geleneksel tekniklerle karşılaştırıldığında yüzey bitirme aşamasının sonunda yüzde 27’ye kadar zaman tasarrufu sağlıyor. Böylelikle, yapılar daha kısa zamanda satılabiliyor veya kiralanabiliyor, daha hızlı yatırım getirileri (ROI) elde edilebiliyor. Sağladığı yüksek ısı yalıtımı ile binaların ömür boyu işletim maliyetlerini önemli ölçüde düşürüyor. Kısacası, yatırımcıların ve mimarların herhangi bir maliyet kıyaslaması yaparken, Knauf Aquapanel Cephe Duvarı Sistemi’nin orta ve uzun vadelerde sağlayacağı getirileri göz önünde bulundurmaları gerekiyor.”

Çevreci bir sistem
“Knauf Aquapanel Cephe Duvarı, ‘sürdürülebilir’ yapılar için de ideal bir sistem. Geleneksel tekniklerle kıyaslandığında, sistem bileşenlerinin imalatına dayalı CO2 çıkışı, duvar alanının metrekaresi başına yaklaşık yüzde 30 oranında azalıyor. 0,22W/m²K gibi bir ısı yalıtımı sağlayan Knauf Aquapanel Cephe Duvarı ile inşa edilecek yapıların, ısıtma-soğutma gereksinimleri için harcanacak enerji sarfiyatları önemli ölçüde düşeceğinden ömür boyu işletim maliyetlerinde yüksek tasarruf sağlanabiliyor.”
“Knauf Aquapanel Cephe Duvarı Sistemi kuru yapı teknolojisini esas aldığı için daha az doğal kaynak tüketimi, dolayısıyla daha çevreci bir performans sunuyor. İmalat esnasında doğal kaynakların azalan kullanımı ve uygulama esnasındaki su kullanımının çok az olması sayesinde sürdürülebilir yapılara önemli ölçüde katkı sağlıyor. Ayrıca, hafif bir sistem olduğu için nakliye sırasındaki çevresel kirlenme çok daha düşük seviyelere çekilebiliyor.”
“Knauf Aquapanel, enerji verimliliğinin, sürdürülebilir yapıların, yeşil binaların gündemden düşmeyeceği önümüzdeki dönemlerde mimarlar, mühendisler ve müteahhitler için büyük kolaylıklar sağlayacak, cephelerde sorunsuz, uzun ömürlü ve sürdürülebilir çözümler sunacak bir sistem. Hiç şüphe yok ki ülkemizde de Yeşil Bina sertifikalı binaların sayısı gün geçtikçe artacak. Knauf Grubu olarak teknolojik ve çevreye duyarlı malzemeler ve sistemler sunmamız, dolayısıyla da yapıların bu tip sertifikaları almalarına katkıda bulunabilmemiz, doğru yolda olduğumuzu gösteriyor ve bizi haklı olarak gururlandırıyor.”

Geri