E-dergi
e-dergi
Teknoloji & Malzeme

solarStoper


solarStoper, ince ve esnek fotovoltaik güneş pilleri ile entegre edilmiş polimer bitüm esaslı bir su yalıtım membranı...

SolarStoper, Stoper markalı membran serisinin en yeni ürünlerinden birisi... İnce ve esnek fotovoltaik güneş pilleri ile entegre edilmiş, polimer bitüm esaslı su yalıtım membranı olan solarStoper, çatılarda hem su yalıtımı hem de güneş enerjisinden elektrik üretimine imkan veriyor. Polimer bitümlü membran üretiminde en yüksek teknolojiyle üretim yapan Stoper Yapı ve Yalıtım Sistemleri A.Ş.’nin Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirilen solarStoper’deki güneş pilleri ise Amerikan Unisolar firmasından tedarik ediliyor.
solarStoper, düzgün olmayan çatı geometrilerinde ve hatta tonoz çatılarda dahi çatı alanının tamamına yakınında kullanılabiliyor. Çatılarda su yalıtımına ek olarak enerji kazanımı da sağlayan solarStoper’deki üstün ince film amorf silikon hücre ve üçlü bağlantı teknolojisi ile optimal elektrik enerjisi üretimi gerçekleştiriliyor. Çatı alanı ile orantılı güç üretimi sağlanıyor. Stoper ekibi tarafından yalıtım ve enerji bağlantı işi bir paket olarak çözülüyor ve anahtar teslimi projeler gerçekleştiriliyor. Diğer güneş panelleri ile karşılaştırıldığında ilave su yalıtımı, bağlantı elemanları kullanılmaması nedeniyle işçilik ve malzemeden tasarruf sağlayan solarStoper, yüksek sıcaklıklarda dahi üstün performans gösteriyor.
solarStoper’in ürettiği enerji, güneş güç regülatörü ve invertörden geçirilerek alternatif akıma çevriliyor ve kullanılıyor. Şebekeye bağlı kullanımda üretim fazlası enerji şebekeye verilebiliyor. Üretimin tüketimi karşılayamadığı durumda ise sistem şebekeden besleniyor. Şebekeden bağımsız kullanımda ise üretilen enerji akü gruplarında depolanıyor. Daha sonra invertörden geçirilerek kullanıma sunuluyor. Akü grupları muhtemel tüketim değerlerine göre projelendiriliyor.
solarStoper’in bir rulosu 1 x 6 metre ebatlarında ve bir rulo üzerinde 2 adet güneş pili modülü bulunuyor. Yukarıdaki değerler bir güneş pili modülü için 1000 W/m2 radiant güneş enerjisi alması durumunda, 25 °C hücre sıcaklığında, 1,5 hava kütlesi spektrumunda, yani standart test şartları için verilmiş. Güç toleransı yaklaşık yüzde beş.
solarStoper, esnek ve örtü şeklinde olmasının avantajıyla mimarlara her türlü oryantasyonda tasarım yapma özgürlüğü tanıyor. Ürün, kar ve/veya rüzgar yükünün, çatı altyapısı ve konstrüksiyon için kritik olduğu yerlerde emniyetle kullanılabiliyor. Cam veya metal bağlantı elemanları içermeyen solarStoper’in dayanımı neredeyse tüm zorlayıcı atmosfer şartlarında denenmiş.
solarStoper’de kullanılan ince film teknolojisinin, kristal silikon fotovoltaik panellere göre en kritik üstünlüğü ise gölgelenmeye olan yüksek toleransı. Gölgelenme, solarStoper’in performansını en fazla yüzde 10 düşürürken, kristal fotovoltaik panellerde gölgede güç düşüşü yüzde 50’lere varabiliyor. Yüzey sıcaklığı 80 °C’yi bulduğu zaman geleneksel kristal fotovoltaik panellere kıyasla aynı anma güç değerlerine sahip solarStoper yüzde 20 daha fazla enerji üretebiliyor.
solarStoper, su yalıtımı ve elektrik üretimi çözümünü birlikte anahtar teslimi olarak sunuyor. Ürün öncelikle kırma çatı alanlarında kullanılıyor. Genel olarak belirli bir yöne bakan (güney) ve belirli bir eğimdeki (%30-35) çatılarda en verimli sistem kurulumu elde edilebiliyor.
Ürün ve uygulaması hakkında bilgi aldığımız Mardav Grup Ürün Müdürü Kürşad Sakarya ile Mardav İhracat & Direkt Satış Müdürü Ali Ülker şu bilgileri veriyorlar: “Uygulamada, önce çatının su yalıtımı membran ile sağlanıyor. Sonrasında yerinde güneş pillerinin laminasyonu yapılıyor. Bir proje talebi geldiği zaman oldukça detaylı çalışmalar yapılması gerekiyor. Binanın global pozisyonlama sistemine göre koordinatları, çatıda uygulama yapılacak alanın baktığı yön, çatının eğimi, gölgeleme faktörleri gibi birçok unsurun projelendirme safhasında göz önünde bulundurulması şart. Ayrıca sistemin kurulacağı binada elektrik tüketimi yapan cihazların çalışma sürelerinden güç tüketimlerine kadar bilgi alındığından, elektrik projesi ona göre yapılıyor...”

Teşviklerin artmasıyla maliyet düşecek
“Sistemin maliyeti şebekeye bağlı sistemde watt başına yaklaşık 3.50 euro civarında. Metrekare olarak baktığımızda ise yaklaşık 200 euro’ya yakın maliyet oluşuyor. Mevcut yasal mevzuatta, şebekeye bağlı bir sistem kurduğunuzda, çift taraflı sayacınız ve şebekenin sizden satın alma durumu olmadığı için bu yatırımın geri dönüşü on yıldan daha uzun sürebiliyor. Fakat yürürlüğe girmesini beklediğimiz yeni Enerji Verimliliği Kanunu’nda teşviklerin artırılmasıyla, şebekeye enerji verilmesiyle ilgili fiyat tarifesinin ve çift yönlü sayaçların devreye girmesi ile bu süre en az yarı yarıya kısalacak...”

İki yeni ürün daha...
“Stoper Yapı ve Yalıtım Sistemleri olarak polimer bitümlü membran üretimi yapan bir firmayız ve Ar-Ge departmanımız çok güçlü. Fabrikada ofis alanlarımızın yüzde elliye yakını Kalite Kontrol ve Ar-Ge faaliyetlerine ayrılmış durumda. Sürekli olarak yeni ürünlerle ilgili araştırma faaliyetlerinde bulunuyoruz. Bu çalışmaların ilk meyvelerinden birisi de solarStoper oldu. Stoper olarak iki yeni ürün üzerinde daha çalışıyoruz. Bunlardan birisi hafif bir ürün olan nanoStoper. nanoStoper’de, membranın teknik değerlerinden, mukavemetinden ve kalitesinden taviz vermeden ürünü hafifletmek amacındayız. Diğeri de ses yalıtımına katkı sağlayan silentStoper. silentStoper’de membrana belirli bir desibel ses yutma özelliği katıyoruz. Böylece su yalıtımı ile birlikte ses yalıtımı ve akustik düzenlemede de ürünümüz fonksiyonellik kazanacak.”

Geri