E-dergi
e-dergi
Teknoloji & Malzeme

Securistyle Cephe Makasları


Cephe kanatlarında Paralel Cephe Makasları ile sağlanan paralel açılım, giydirme cephelerin yansıtma kalitesini koruyan, modern, estetik, emniyetli, güvenilir ve en önemlisi dengeli ve sağlıklı bir doğal havalandırma temin ediyor.


Dışarı açılan pencere kanatları için özel çözümler sunan Securistyle, İngiltere’de yerleşik EN ISO 9001:2008 standartlarına göre üretim yapan bir pencere ve kapı donanımları üreticisi. 1978’de kurulan şirket, günde 30 bin çift makas üretim kapasitesine sahip. Tüm makas üretimini İngiltere’deki tesislerinde gerçekleştiren Securistyle’da ürünler en üst düzeyde üretim ve kalite kontrol standartlarında üretiliyor. Firma, paslanmaz çelik ürünlerine üretim hataları ve paslanmaya karşı 12 yıl garanti veriyor. Securistyle’ın en büyük özelliklerinden biri de dünyanın önde gelen cephe sistemleri üreticileri ile stratejik işbirlikleri olması.
Son yıllarda Türkiye’de giydirme cepheler ve dolayısıyla dışa açılır pencere sistemlerinin kullanımı da yaygınlaşmaya başladı. Dışa açılır sistemlerin en önemli unsurlarından birisi ise cephe makasları. Cephe kanatlarında Paralel Cephe Makasları ile sağlanan paralel açılım, giydirme cephelerin yansıtma kalitesini koruyan, modern, estetik, emniyetli, güvenilir ve en önemlisi, dengeli ve sağlıklı doğal havalandırma sağlayan bir sistem.
İngiltere’de yapılan araştırmalara göre doğal havalandırma yöntemi, binada daha az klima tesisatı gerektirdiği ve daha verimli mekan ve kat kullanımı sağladığından, yatırım maliyetlerini yüzde 15’e yakın bir oranda düşürüyor. İşletme giderlerinde, klima kullanımı ihtiyacının azaltılmasından dolayı da yüzde 40’a yakın bir avantajı var. Dolayısıyla binalardan yayılan karbondioksit emisyonunun azaltılmasına imkan veriyor. Gece soğutma potansiyeli, özellikle ofislerde tasarruf sağlıyor. Rutubeti engelliyor. Mekan içinde çalışan ya da yaşayanların daha fazla taze havadan faydalanmasına imkan veriyor. Binada sıcaklığın birikmesini önlüyor. Özellikle, okul, hastane gibi klima kullanımının çok tercih edilmemesi gereken yapılarda büyük önem taşıyor.

Paralel açılımlı pencereler
Doğal havalandırma konusunda cephe firmaları ve mimarlara çözüm önerileri getiren Securistyle’ın en dikkat çekici ürünlerinden birisi de paralel açılımlı pencerelerde kullanılan Paralel Cephe Makasları... Paralel makasların 15-20 yıldır kullanıldığını belirten Securistyle Türkiye ve Bölge Temsilcisi Murat Yarar ve Securistyle İhracat Müdürü Paul Hunt, buna rağmen paralel açılım sistemlerin en büyük sorununun, içeride bir hava sirkülasyonu oluşturmadıkları konusundaki yanlış inanış olduğunu belirtiyorlar. “Ayrıca ufak ölçülü kanatlarda bile motor kullanma zorunluluğu vardı.” diyen Yarar ve Hunt konuyla ilgili şu bilgileri veriyorlar: “Standart paralel makaslar yaklaşık 60 kilogram ve 1000x1000 mm ölçülerin üzerindeki kanatlarda motor kullanımını gerektiriyor. Bu da cephe maliyetini artırdığı için söz konusu makasların tercih edilmemesine yol açıyordu. Ancak BRE, ARUP gibi bağımsız kuruluşlarla yapılan araştırma ve deneyler paralel açılmış cephe kanatlarının mekan içerisinde çok etkili ve sağlıklı bir havalandırma sağladığını ortaya koydu. Motor kullanımı ile ilgili olarak ise yeni geliştirilen Securistyle Parallel Plus makasları artık 200 kilograma kadar kanatlarda manuel kumanda imkanı veriyor. Motorlu kullanımda ise makasların yol açtığı bir sınırlama yok. Şu anda yurt dışında bir projede 1000 kilogram ağırlığında (6x6) bir kanata Parallel Plus makasları motorlu kumanda için test edildi. Parallel Plus makaslar çok farklı ve standart dışı (paralelkenar, üçgen, yamuk, eşkenar dörtgen gibi) kanat şekillerine de uygulanabiliyor. 304 paslanmaz çelikten mamul makaslar 30 bin açılıma göre test ediliyorlar. Patentli bağlantı sistemleri sayesinde de metal metale temas etmiyor, bu da makas ömrünü uzatıyor. Köşeleri alyen anahtarıyla ayarlanabiliyor ve bu sayede montajdan sonra da paralellik korunuyor ya da ayarlanabiliyor...”
“Bu ürünler sadece yüksek ve büyük binalarda kullanılmıyor. Dünyada ofis ve konutlarda birçok kullanım örneği var. Bizim önerimiz yenilik peşinde olan cephe firmalarının özellikle butik ve özel projelerinde bu ürünü tercih etmeleri. Bir rezidansın en pahalı dairelerinde bu ürünle bir farklılık yaratmaları, bir villada bunu prestij unsuru olarak kullanmaları (paralel makas ahşap sistemlere da uygulanabilir) ya da bir stadyumun VIP locasında bu ürünle bir ayrıştırma yapmaları...”
Dışa paralel açılmış pencereler ve normal açılan pencerelerin karşılaştırmalı testleri yapılmış ve paralel açılan pencerelerin avantajları ortaya çıkmış. Normal açılmış pencerede hava oldukça hızlı geliyor; daha sonra ısınan hava yükseliyor ve ısınmış şekilde yukarıdan dışarı çıkıyor. Sirkülasyon tam efektif sağlanamıyor. Paralel kanatlı pencerelerde ise hava yavaş yavaş aşağıdan giriyor; hava içeride yavaşça ısınıp, oda içinde sirküle olup pencerenin üzerinden yavaşça çıkıyor. Bu testlerin sonuçları grafiklerde de görüldüğü gibi gayet başarılı. Odanın alt ve üstündeki sıcaklık farkı çok değil. İnsan başı ve ayakları arasındaki sıcaklık değerleri birbirlerine yakın. Ayrıca hava akımı insanları rahatsız ediyor.
Bu konuda hastane ve okul ortamları da test edilmiş. Hastanelerde klima kullanılması pek sağlıklı bulunmayabiliyor. Paralel pencere açık ve hava alttan hızlı giriyor; yavaşça ısınıyor, yükseliyor ve camın üstünden baca etkisiyle dışarı çıkıyor. Bir hava sirkülasyonu var ve hasta yatağında rahatsız olmuyor. İngiltere’deki hastanelerde azami oda sıcaklığı, asgari taze hava girişi, ayakla baş arasındaki sıcaklık farkı ve içerideki akım hızı gibi unsurların standartları var. Hastane inşasında bu kriterlere uyulmak zorunda. Paralel pencereler, hem de çok az bir açıklıkla (bu sayede güvenlik de sağlanıyor) bunların hepsini sunuyor. Aynı çalışma okul ortamında da yapılmış. Sadece sıcaklık değil, karbondioksit salımı da ölçülüyor.

Geri