E-dergi
e-dergi
Haberler

İMSAD, Hükümetten Binalarda Enerji Verimliliği Konusunda Öncülük İstedi

İMSAD Yönetim Kurulu Başkan ve üyelerinden oluşan bir heyet, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ı Ankara’da makamında ziyaret etti.

İMSAD Heyeti, Bakan Babacan’a kendilerinden daha önce hazırlanmasını talep ettiği “Avrupa’da Binalarda Enerji Verimliliği Finansman ve Teşvik Modelleri Raporu”nu sundu.
Görüşmeye ilişkin bir açıklama yapan İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, pek çok AB üyesi ülkede olduğu gibi ekonomi yönetiminin öncülüğünde bir Enerji Ajansı kurulması ihtiyacını dile getirdiklerini belirterek, “Türkiye’de binalar enerji kimlik belgesi alma aşamasında. Binalarda enerji verimliliğinin artırılması konusunda Türkiye’nin bir yol haritası ve hedefi henüz yok. Bilinçlendirme, özendirme, teşvik, finansman modellerinde ise daha yolun başındayız. Biz İMSAD olarak, bu konuda sektörün koordinasyonunu üstlendik. Ancak bu konuda etkin olması gereken pek çok kamu kurumunun arasında etkili bir koordinasyona ihtiyaç var. Bu ihtiyacı da Bakan Babacan’a aktardık.” diye konuştu.

Yatırımcının Gözü Gayrimenkul Sektörü ve Faizlerde
İMSAD yayınladığı aylık inşaat sektörü değerlendirme raporunda, inşaat sektöründeki ivmelenmenin yanı sıra stoklardaki şişmeye dikkat çekildi. Raporda şu ifadelere yer verildi: “Türkiye ekonomisi için lokomotif konumunda yer alan inşaat sektörü 2010 yılında bir önceki yıla oranla daha hızlı bir gelişim gösterdi. Faizlerin düşük seviyelerde seyretmesi, bunda etkili olan unsur olarak ön plana çıktı. Yine İMKB gibi alternatif yatırım araçlarının hızlı değerlenmesi sonrasında, bu finansal ürünlerde ‘treni kaçıran’ yatırımcıların ilgisini çeken gayrimenkul piyasasındaki gelişim büyüme verilerinden izlenebilmekte. Buna göre inşaat sektörü 2010 yılının ilk üç çeyreğinde sırasıyla yüzde 8.3, yüzde 21.9 ve yüzde 24.6 oranında büyüme kaydetti.

Ancak faizlerde düşüşün devam edeceği, yani diplerin görülmediğine yönelik görüşün bulunması gayrimenkul piyasasındaki ‘alımların’ sınırlı düzeyde gerçekleşmesine neden oldu. Bu noktada oluşan stokların eritilmesi, sektörün büyümesini devam ettirmesi için bir koşul olarak ortaya çıkıyor. Bu konuda bekleyen talebin harekete geçmesi için KDV ve harç indirimleri kullanılabilir. Aksi durumda oluşan gayrimenkul stoku önümüzdeki dönemde ekonomi üzerinde kırılganlık yaratabilecektir.”

Geri