E-dergi
e-dergi
Bu Sayıda

Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri BAU’da Sergilendi


Tüm dünyadan 250 bine yakın kişiyi ağırlayarak ziyaretçi rekoru kıran BAU 2011, inşaat sektörünün geleceğine dair umut verdi.

Bu yılki odak noktası “Sürdürülebilirlik” olan ve 17-22 Ocak tarihlerinde Münih’te düzenlenen BAU 2011 yine dünyanın en önemli pazar liderlerini ve markalarını ziyaretçilerle buluşturdu. 180 bin metrekarelik alanda, ikibine yakın katılımcı firmaya ev sahipliği yapan dünyanın en önemli yapı&inşaat malzemeleri ve sistemleri fuarı BAU, ziyaretçi rekoru da kırdı. Ekonomik krizin etkilerinin azaldığını gösteren yüksek ziyaretçi sayısı, yapı sektörünün geleceği için ümit verdi.

Tüm yapı malzemeleri ve sistemlerini tek bir alanda toplayan fuar, bu sene 151 ülkeden 238 bin ziyaretçiyi ağırladı. Bir önceki fuara göre yüzde 12’lik bir ziyaretçi artışı oldu. 17 büyük salonda düzenlenen fuarda Türkiye’den de AKG, Andaç Plastik, Armada Yalıtım, BVT Yapı Sistemleri, Emülzer, Erkim, Evi Metal, Ezer Otomatik Kapı, GÇS Metal, Gentaş Grup, Graniser Granit, Işıklar, İstanbul Ticaret Odası, Kale Kilit, Kaleseramik Çanakkale Kalebodur, Mare, Paneldeko, Pena Yapı,  Saray Döküm, Serapool, Silkar, Silkcoat, Troas Doğal Taş, Vefa Prefabrik, VitrA Karo, İMSAD, YEM gibi firma ve kuruluşlar yer aldı.  
Fuar, 17 Ocak günü Almanya Ulaştırma, İmar ve İskan Bakanı Peter Ramsauer ve Türkiye Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir tarafından açıldı. Bakan Demir, fuarın açılışını yaptıktan sonra Alman Bakan Ramsauer ile birlikte fuara katılan Türk ve Alman firmaların standlarını gezdi. Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Bakan Ramsauer ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, dünyanın önde gelen fuarlarından birine katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye’de son sekiz yıldır gelişmekte olan ekonomide inşaat ve yapı malzemesi sektörünün oynadığı önemli role ve fuarın, Türk-Alman işbirliğine yaptığı katkıya değindi.  Türkiye’de yüzde 14’lük büyüme hızının 2015 yılına kadar yakalanmasında bu işbirliğinin ve Alman yatırımlarının çok önemli olduğunu ifade eden Bakan Demir, Alman meslektaşı Ramsauer’i de Türkiye’ye davet etti. Demir ayrıca Ramsauer’e, Osmanlı mimarisiyle ilgili olarak Prof. Doğan Kuban’ın yazdığı kitabı hediye etti.

Çatı ve cephe sistemleriyle entegre solar sistemler, sürdürülebilir yapı malzemeleri ve tasarımların sergilendiği BAU’nun en önemli teması sürdürülebilir binalardı. Fuarda, sürdürülebilirlik konusunda birçok özel show, etkinlik ve forum düzenlendi. “Geleceğin Binaları” toplantısında sürdürülebilirlik ve enerji etkin bina tasarımı konuları ele alındı. Verimliliği artırılmış güneş pilleri ve kolektörler ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. Ayrıca XXL olarak tabir edilen büyük boyutlu kiremitler, inovatif dizaynları ve ekonomik olarak uygulanabilmeleri nedeniyle mimarların oldukça ilgisini çekti. Nanoteknolojik gelişmeler de fuardaki odak noktalarından birisiydi. Yapı endüstrisine farklı açılımlar sağlayan nanoteknolojik gelişmeler, iki günlük bir kongre ve dört forumda ele alındı. Alman Yeşil Binalar Derneği (DGNB)’nin organize ettiği etkinlikte Yeşil Bina sertifika sistemlerindeki son yenilikler paylaşıldı. DGNB ayrıca fuarda ilk defa sürdürülebilir oteller sertifikasının da tanıtımını yaptı.

BAU ve Sürdürülebilirlik
Fuarı destekleyen tüm etkinliklerde sürdürülebilir tasarım ve sürdürülebilir yapı malzemeleri ağırlıktaydı. “Binaların Geleceği” forumunda dünyanın her yerinden planlamacılar, mimarlar ve inşaat mühendisleri, proje örneklerini göstererek, gelecekte insanlığı neyin beklediğini açıkladılar. Forum’da uluslararası mimarlar Sir Peter Cook ve Françoise Hélène Jourda projelerini anlattılar. “Makro Mimarlık” forumu ise mimarların, şimdiki ve gelecekteki rolleri üzerine ışık tutmayı amaçladı. Amaç, sürdürülebilirlik ve dijitalizasyon gibi mega eğilimlerin, gelecekte mimarlık, ürünler ve süreçler üzerinde ne gibi etkiler yapacağını görmekti.  

Etkinlikler göz doldurdu
Akıllı Bina özel gösteriminde, Fraunhofer-Allianz Bau inşaat araştırmalarından çıkan, yenilikçi teknolojiler sunuldu. Bu birlikte yer alan 16 üye, inşaat pratikleriyle ilişkili örnekler kullanarak konut ve ticari mülkler için yeni teknolojilerin, ürün ve sistem çözümlerinin ana hatlarını sundular. Sürdürülebilirlik prensipleriyle binaların nasıl tasarlandığı ve inşa edildiği, “Avrupa Güneş Enerjisi Dekatlonu 2010” yarışmasına yapılan başvurular örnek alınarak gösterildi. Alman üniversitelerindeki takımlar tarafından tasarlanan dört bina, BAU 2011’de ilk defa geniş bir kitleye sunuldu. “Gelecek için Sürdürülebilirlik” özel gösteriminde, ift Rosenheim ve lider üreticiler sürdürülebilir binalar ve enerji tasarruflu konutlarda kullanılmak üzere, yüksek performanslı, yenilikçi pencereler ve bina cephelerini sundular. Ayrıca, yatırım kararlarıyla doğrudan bağlantılı olan performans değerleri ve sertifikalar hakkında bilgi verdiler. Diğer etkinliklerden bazıları ise şöyleydi: “Karbonsuz Gelecekte Yaşam ve Çalışma”, “Sürdürülebilir İnşaat”, “Yeşil Zarf / Pencereler, Perde  Duvarlar ve Kapılarda Sürdürülebilir Binalar”.

Bir sonraki BAU Fuarı, 14-19 Ocak 2013 tarihleri arasında düzenlenecek.

Geri