E-dergi
e-dergi
Bu Sayıda

PermaBase Dış Cephe Levhası

Lafarge Dalsan tarafından Türkiye’ye sunulan PermaBase dış cephe levhası, geleneksel duvarlar yerine metal veya ahşap konstrüksiyonlarla uygulanıyor. Ürün, klasik yöntemlere göre daha kolay işçilikle daha hızlı ve temiz bir uygulama sağlıyor.

Yaptığı yeniliklerle dinamik yapısında sürekliliği sağlayan Lafarge Dalsan, sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilmek için ürün yelpazesini sürekli genişletiyor. Dış cephe duvarı yapımında, saçak altlarında, binaların dış cephelerinin kaplanmasında, dış cephelerde kaplama malzemelerinin altında ve her türlü ıslak hacimde kullanılabilen çimento esaslı levha PermaBase, Lafarge Dalsan’la artık Türkiye’de.

PermaBase, patentli “EdgeTech” teknolojisi ve benzerlerinde olmayan çift kat sarımlı pahlı kenar tasarımı sayesinde ufalanma ve parçalanma olmaksızın, kenara daha yakın vidalamaya olanak sağlıyor ve işçilik hatalarını minimuma indiriyor. PermaBase, boyutları ile alçı levha sistem boyutlarına yüzde 100 uyumlu. Bu sayede 40 cm ve 60 cm’lik akslarda çalışmaya olanak sağlaması, PermaBase’in uygulamacıya sağladığı önemli bir avantaj.

Uzun kenarlarında da pah bulunuyor
PermaBase’in Portland çimentosu, agrega ve camelyaf fileden üretilen, sert, dayanıklı, neme uzun süre dayanım gösteren bir levha olduğunu ve benzerlerine göre üstün özellikler taşıdığını söyleyen Lafarge Dalsan Teknik Hizmetler Yöneticisi Fatih Ulutaş, “PermaBase’in en büyük özelliği uzun kenarlarında da ‘pah’ bulunması. National Gypsum firmasının yan kuruluşu olan Unifix tarafından Kanada’da üretilen, çok uzun yıllardır özellikle Amerika’da milyonlarca metrekare uygulaması yapılan PermaBase dış cephe levhası, teknik çözümleyicilere, uygulamacı ve müteahhitlere yüksek kalitede imalat yapmaya olanak sağlıyor” diyor.


Lafarge Dalsan Teknik Hizmetler
Yöneticisi Fatih Ulutaş


Birçok alanda kullanılabiliyor
PermaBase dış cephe levhasının tuğla, gazbeton veya bimsblok gibi geleneksel duvarlar yerine metal veya ahşap konstrüksiyonlarla uygulandığını belirten Ulutaş, klasik yöntemlere göre daha kolay işçilikle, daha hızlı ve temiz bir uygulama sağladığını söylüyor. Fatih Ulutaş, şöyle devam ediyor: “Duvar uygulamalarının yanı sıra saçak altlarında, cephe yenilemelerinde, dış cephelerde kaplama malzemesi altında, dış cephede görünmesi istenmeyen elektrik veya su borularının kaplanmasında, ıslak hacimlerde, duş ve küvet çevresinde, lavabo tezgâhlarının altlarında ve diğer birçok özel uygulamada kullanılabiliyor. Dolayısıyla tüm yapı tiplerine uyumlu olduğunu söyleyebiliriz.”

“PermaBase 1200x2400 mm boyutlarına, 12,5mm kalınlığa ve 14,6 kg/m2 ağırlığa sahip. Ürünün boyutu kullanıcının ihtiyacına göre 2,0 veya 2,8 metre olarak sevk edilebiliyor. PermaBase’in ağırlıkça su emmesi ASTM C948’e göre yüzde 10’dan az. Yanmaz bir malzeme olan PermaBase’in alev yayılımı/duman gelişimi ise ASTM E 84’e göre 0/0. En önemli özelliklerinden bir tanesi de mantar ve bakteri oluşturmaması.”

Uygulamada dikkat edilecek konular
“Dış cephe imalatlarında, konstrüksiyonda profil aks aralığı 40 cm olarak yerleştirildikten sonra buhar dengeleyicisi PermaBase’in hemen arkasında kullanılıyor. Buhar dengeleyici iç ve dış yüzeyi su buharından kaynaklı yoğunlaşmalardan korurken, suyun iç yüzeye girmesini de engelliyor. Aynı zamanda ısıyı, rüzgarı ve tozu keserek bakteri yuvalarının ve nem kokusunun oluşmasına engel oluyor. Daha sonra 1,20 x 2,40 metre boyutlarındaki PermaBase, 20 cm aralıkta, korozyona dayanıklı özel üretilmiş vidalarla mevcut konstrüksiyona sabitleniyor. Levhaların birleşim yerlerinde alkali dayanımlı derz bandı, Probase derz dolgu ve dış cephe astarı ile uygulanıyor ve astar katı görevi görecek Probase, tüm yüzeye alkali dayanımlı sıva filesi ile uygulanarak yüzey bitiriliyor. Daha sonra yüzeye istenilen final malzemesi kaplanılabiliyor. Sıva filesinin uygulanması esnasında sıva filesinin ek yerlerinin, 10 cm diğer filenin üzerine bindirilerek uygulanmasına dikkat edilmeli. Sıva filesi yüzeye uygulanırken çok fazla bastırılmadan yüzeye yakın olarak uygulanmalı.”

Zamandan kazandırıyor
“PermaBase, geleneksel sistemlere göre imal edilmiş duvarlardan daha hafif olup, binaya gelen toplam yükün azalmasını sağlıyor. Hızlı ve pratik olarak uygulanan ürün, zamandan kazandırdığı için işin bitim süresini de kısaltıyor.”

“Ürüne oldukça yoğun bir talep var. Sürekli yeni arayışlar içerisinde olan sektör, ürünü gün geçtikçe daha iyi tanıyor. Kullanıcılar, binalarda cephelerin daha düzgün olmasını sağlayan üründen son derece memnun.”

Geri