E-dergi
e-dergi
Bu Sayıda

Dinamik Cepheyle Enerji Verimliliği


Kuzey Almanya’da yapılan bir binanın elastiki dış cephesi “pasif evler”e kıyasla daha fazla enerji desteği sağlamak için dizayn edildi. Projenin bir amacı da ihtiyaçtan fazla ana enerji üretmek.

Küçük apartman daireleri şeklinde tasarlanan binaların büyüklüğü 80 ve 170 m2 arasında değişiyor ve yerel mimarlık ofisi p.sindram tarafından tasarlanıyor. Baltık Körfezi manzarasına nazır açık kat planları ve geniş pencereler, yerleşimi karakteristik hale getiriyor. Planda geniş boşluklar olmasına ve yoğun ışığa maruz kalmasına rağmen etkili bir enerji dengesi hedefleniyor. Bu da “fonksiyonel tabaka” adı verilen elastiki bina cephesi sayesinde gerçekleşiyor.
Mimar Paul Sindram, “Dış cephe de tıpkı evin içinde oturan insanlar gibi sürekli değişiyor. Çünkü yeni tabakalar geliştiriliyor” diyor. Tabaka dizaynı opak ve trasnsparan maddelerden yapılıyor. Bu maddeler günün saatine ve hava koşullarına göre birbirleriyle yer değiştirebiliyor. Sistem genel olarak termoaktif duvar ve fonksiyonel tabakalarla kaplanabilen üç sac levhadan oluşuyor: yalıtım, manyetik ince film, fotovoltaik ve güneş koruması. Bu levhalar ayrı ayrı tüm görevlerini yerine getirmek için pencere aralıklarına konabiliyor. Geceleri yalıtım tabakası evin diğer enerji tabakalarıyla birlikte 0.45 W/ m²K değerine kadar kapanıyor. Güneş koruma tabakası gün boyunca yoğun güneş ışığı nedeniyle odaların fazla ısınmasını engellerken, ince alüminyum kanatları yüzde 35’lik transparanlık sağlayarak odaya yeterli ışığın girmesine izin veriyor. İyi bir ısıtma sistemiyle kaplı termoaktif duvarlar, havalandırma fonksiyonu ve ısıyı geri alma özellikleri sayesinde ısı kullanımını azaltıyor. Kompakt yapının yıllık ısı tüketiminin 15 kWh/m² olması bekleniyor, ki bu neredeyse pasif evlerin ısı tüketimine eşit. Pasif evler daha çok güney cephelerinde büyük pencerelere sahipken, bu evlerin pencereleri Schüco’nun dinamik cephe sistemi sayesinde aynı zamanda kuzey, batı ve doğu yakalarına da açılıyor. Doğu cephesindeki geniş pencereler 2.5 m x 2.9 m ebadında. Batı yakasına bakan pencerelerde ise geniş ve dar ölçü seçenekleri de mevcut. Kuzeyde pasif evlerde de kullanılan alüminyum cephe maddelerinden yapılan bir yangın çıkışı var.
Güney cephenin tasarımında enerji, anahtar rol oynuyor: dokuz adet geniş, tam entegre fotovoltaik manyetik ince film maddesi büyük oranda enerji üretimi sağlıyor. Doğu ve batı cepheleri yedi adet küçük PV modülü sayesinde enerji üretimini destekliyor. Termo duvarlarda bulunan, hidrate tuzla doldurulmuş kalorifer petekleri faz geçişleri sayesinde ısınıp, ısıyı yayıyor. Böylece odanın havasını uygun hale getirmek için sıcaklık düzenlemesi de yapılabiliyor.
Son toplamda, çatıdaki manyetik ince film fotovoltaik sistemle entegre edilen fotovoltaik elementler, evin ihtiyacından çok daha fazla ana enerji üretebiliyor. Bu ekstra enerji ise yerel elektrik şirketlerinde depolanabiliyor. 

Geri