E-dergi
e-dergi
Bu Sayıda

Özdemir Yapı


Türkiye’de giydirme cephe sektörü oldukça iyi bir trend yakaladı. Küresel ekonomik krizin ağırlığı altında çok fazla ezilmeyen sektör, söz konusu yılları diğer sektörlere kıyasla daha hasarsız atlatıyor.

Özdemir Yapı da bu dönemi olumlu geçiren firmalardan birisi... 2009 ve 2010 yıllarını verimli geçirdiklerini söyleyen Özdemir Yapı Genel Müdürü İnşaat Yüksek Mühendisi Utku Özdemir, “Yurt içinde ve yurt dışında aldığımız büyük metrajlı projelerin devam etmesi nedeniyle hareketliliği devam ettirebildik. 2011 senesinde de 2010 senesine göre ciromuzu artırarak kapatmayı hedefliyoruz” diyor.
Libya’da son aylarda tamamlanmış projelerin yanında, durum netleştikten sonra devam edecek projeleri de olduğunu dile getiren Özdemir, ayrıca Türkiye’de giydirme cephe konusunda malzeme satışı yaptıkları ya da malzeme satışıyla beraber uygulamasını da üstlendikleri farklı projeler bulunduğunu ifade ediyor. Cephesinde Eternit tercih edilen bir okulun uygulamasını yürüttüklerini vurgulayan Özdemir, yapımı başlayacak olan bir askeri bölgenin içinde, yeni ithalatına başladıkları Eterboard P40 ile yapılacak bir ara bölme işi bulunduğunu belirtiyor. Cephesinde konvansiyonel malzemeler yerine Eterboard ile bir duvar sistemi oluşturup, dışında da Eternit kullanılacak Altunizade’de bir otel projesi ile Zekeriyaköy’de dış cephesinde ve çatısında Eternit kullanılacak bir villa projesi de Özdemir Yapı’nın yakında başlayacak işleri arasında.
Giydirme cephe sektörünün Türkiye’de önemli bir sektör haline geldiğini vurgulayan Özdemir, “Artık ister küçük, ister büyük çaplı olsun yapıların mutlaka giydirme cephe konusunda bir şeyler yapması gerekiyor. İleriki yıllarda Yeşil Bina konseptindeki yapılara uygun giydirme cephe sistemleri daha da fazla rol oynayacak. Biz sıradan bir cephe değil de daha kapsamlı, doğru düzgün şartnamesi olan, ideal konfor şartlarını sağlayan cephelerin var olmasını arzu ediyoruz. Türkiye’deki ekonomik göstergeler olumlu olduğu sürece giydirme cephe sektörünün önünün daima açık olacağına inanıyorum...” diyor.

Haksız rekabet, Türk insanının yapısından kaynaklanıyor!..  
Türkiye’de cephe sektörünün, birçok ülkeden ileri durumda olmasına rağmen bazı sorunları da olduğunu  söyleyen Özdemir şu yorumlarda bulunuyor: “Türkiye’de herkes her işi yapabiliyor. Böyle olunca da pek çok giydirme cephe firması bölünüyor, insanlar çalıştıkları firmaları bırakıp güçsüz, ilk krizde kapanacak ve güven vermeyen firmalar kuruyorlar. Türkiye’de, yapılan her iyi işin ardından çok sayıda insanın o işe girmesi olumsuz bir özellik. Her isteyenin kolayca sektöre girememesi lazım. Türkiye’de giydirme cephe firmalarının sayısı çok fazla. Bunların yarısından fazlasının piyasadan elenmesi gerekiyor. Özellikle Avrupa’daki iş kültüründe böyle şeyler yok. Belli başlı firmalar düzgün şekilde iş yapabiliyorlar. İnsanlar teknik birikim ve maddi güçleri veya teminatları yoksa bu işe cesaret edip giremiyorlar. Ayrıca Türkiye, belki göçebe bir kültürden geldiği için yapılaşmayı ve rantı çok seviyor. Rant merakı da sürekli yeni inşaatlar doğuruyor. Yeni inşaatlar ise gereksiz veya bizim güvenip çalışamayacağımız firmaların oluşmasına neden oluyor. Haksız rekabeti doğuran nedenin, Türk insanının yapısından kaynaklandığını düşünüyorum. Doğru kriterleri eşit bir şekilde karşılaştırma becerine maalesef sahip değiliz. Kötü üretilen, ucuza satılan ve sonra sorunlarla karşılaşılan malzeme ve uygulamaları arıyor ve talep ediyoruz...”

Creaton Terra Cotta Giydirme Cephe Sistemi, Eternit Natura ve Natura Pro Fiber Cement Giydirme Cephe Sistemi ve fiber-cement esaslı yapı levhaları, Eternit Eterboard P40 magnezyum oksit esaslı çok amaçlı yapı levhası, Reynobond Alüminyum Kompozit Levha Giydirme Cephe Sistemi ve Metal Deploye Extended Metal Mesh Giydirme Cephe Sisteminin Türkiye, Orta Asya ve Kuzey Afrika yetkili mümessili olan Özdemir Yapı, ayrıca bu markaların ithalat-ihracat ve satışı ile birlikte tüm uygulama detay çözümleri konusunda da teknik destek sağlıyor. Firmanın temsilciliğini yaptığı ürünlerden bazıları ise şöyle:

Creaton Tonality Terra Cotta Giydirme Cephe Sistemi
Tamamen doğal kil malzemeden, üstün teknolojik yöntemlerle 1200 °C ısıda pişirilerek elde edilen terra cotta malzemeler, hava katmanlı giydirme cephe sistemlerinde dekoratif ve tamamlayıcı yapı elemanı olarak uzun yıllardır yatırımcı ve mimarların tercih ettiği doğal bir cephe kaplaması. Creaton Tonality, yapının kullanım süreci boyunca bakım gerektirmiyor. Tüm hava koşullarına dayanıklı. Renovasyon işleri veya yeni projelerde uygulama ve detay çözümü kolaylığı sağlıyor. Hava katmanlı giydirme cephe sistemi oluşu ile ısı yalıtımı ve buhar dengeleyici görevi görüyor. Tonality Terra Cotta paneller, deprem dayanımlı taşıyıcı sistem ile cepheye minimum yük getiren tek cidarlı kesite sahip. Tek cidarlı kesit sayesinde sistem, hava şartları ve donma-çözülme etkisinden zarar görmüyor. Muhtelif renk ve ebat seçenekleri ile yaratıcı dizaynlara imkan veriyor. Diğer giydirme cephe elemanlarıyla birlikte uygun dizayn kombinasyonları sağlıyor. Pin Gusket taşıyıcı sistem profilleri yardımıyla hızlı ve kolay montaj imkanı sunuyor. Düşeyde istenilen renkte, hava şartları ve UV dayanıklı alüminyum fuga profili kullanılıyor. Yatay-düşey fugalarda mastik ile ek su yalıtımı gerektirmiyor.

Eternit Natura Dış Cephe Levhası
Yeşil Binalarda kullanıma uygun olarak üretilen ve bugüne kadar Türkiye’de de belli başlı LEED sertifika adayı projelerde kullanılmış olan Eternit Natura, çimentonun doğal ve olumlu özellikleri ile sağlığa zararsız kimyasal katkı maddelerinin fiziksel karışımından imal edilen, özellikle dış cephe kullanımı için üretilen, yüzeyi zırhlandırılmış, tüm hava koşullarına dayanıklı ve yapının değişik ihtiyaçlarına göre gereken çözümleri sunabilen bir levha. Isı ve ses yalıtımı sağlıyor. Küflenmiyor, nemden etkilenmiyor, suda şişmiyor, A2 sınıfı ve  alev almıyor. Alüminyum taşıyıcı üzerine orijinal levha ebadında veya tekrar ihtiyaç duyulan ebatta kesilerek hızlı ve kolay montaj yapılıyor.

Reynobond Alüminyum Kompozit Levha/Ahşap Görünümlü Seri
Fransız menşeili Reynobond Architecture tarafından üretilen Wood Decor serisi, muhtelif renk seçenekleri, yangın dayanımı ve bükülebilme gibi üstün özellikleri sayesinde su, nem, UV veya diğer hava koşullarından etkilenmeksizin yapının ömrü boyunca doğal ahşap ve estetik görünümünü koruyor.

Eternit Eterboard P40
Bu levhaların en önemli özelliği, A2 yangın dayanım sınıfına sahip olması ile beraber yükseltilmiş döşeme, iç ara bölme levhası, dış cephe levhası, asma tavan gibi pek çok farklı uygulama alanında kullanılabiliyor olması. Magnezyum oksit esaslı olup, bir alçı levha gibi hafif ve kolay kesilip işlenebilen fakat tüm hava koşulları ile yangına dayanıklı (sertifikalı) bir levha. Özellikle prefabrik-çelik yapı sektöründe eskiden kullanılan ahşap yonga veya ahşap-çimento yonga esaslı levhalar ile alçı levhalar yerine kullanılıyor.

Geri