E-dergi
e-dergi
Proje

KuyumcukentMart - Nisan 2077 / Sayı: 7

İstanbul Yenibosna’da aralık ayında açılan Kuyumcukent dış cephe, iç mekan ve zeminde granit seramiğin kullanıldığı en büyük yapı olma özelliğine sahip.


Aralık ayında İstanbul Yenibosna’da açılan dünyanın en büyük entegre altın ve mücevherat üretim-ticaret merkezi Kuyumcukent, kuyum sektörünün tüm gereksinimlerini yerine getirecek şekilde inşa edilmiş. Mimari projesini Yüksek Mimar Turgut Toydemir’in çizdiği Kuyumcukent’te imalat atölyeleri ve mağazaların yanında restoranlar ve sinema salonları da bulunuyor.Dünya Ticaret Merkezi, Atatürk Havalimanı, Yeşilköy Serbest Bölgesi, Dış Ticaret Kompleksi ve İhracatçılar Birliği’nin yer aldığı bölgede bulunan Kuyumcukent, Atölyeler Bloğu ve Mağazalar Bloğu olmak üzere iki bağımsız bloktan oluşuyor. Bloklar tüp geçitle birbirlerine bağlanıyor. Kent, toplam 180 bin metrekarelik arsa içinde 128 bin metrekarelik alan üzerine kurulu.

Kuyumcukent’in hem dış cephe kaplamasında hem de iç mekanlarında Seranit’in granit seramikleri tercih edildi. Dış cephede 50 bin metrekare, iç mekanda ise 300 bin metrekareye yakın granit seramik kullanıldı. Dış cephede, iç mekanda ve zeminde granit seramiğin kullanıldığı en büyük yapı olması bakımından Kuyumcukent’in hem Türkiye hem de dünya açısından önemli bir özelliği bulunuyor.

Dış cephede 33x66’lık Seranit Karizma Serisi’nin Cappuccino ve bej renk ürünleri; 300 bin metrekarelik iç mekandaysa Greenpeace Serisi’nin Superwhite ve bej renk ürünlerinin tercih edildiği Kuyumcukent’in cephesindeki cam ve dekor amaçlı yapılan konstrüksiyonlar haricinde tüm  yüzey Seranit ile kaplı. Projede, granit seramiğin uygulamasında kullanılan kimyasalları da temin ettiklerini söyleyen Seranit Pazarlama Müdür Yardımcısı Nilgün Tugaykan, Gold’un, Carisma serisi içerisinde olan bir ürün olmadığını, özel üretim yaptıklarını ve adını da Kuyumcukent’ten esinlenerek Gold koyduklarını belirtiyor.Projenin cephesinde klipsli sistem uygulanmış. Tugaykan, “Klipsler üç metre uzaklıktan itibaren algılanmıyorlar. Alttaki kısımlarda da kısmi profil üzeri yapıştırma sistemi uygulandı. Ama genel itibariye uygulanan sistem klipsli sistemdi. Detaylarda ciddi bir problem yaşanmadı. Uygulamayı biz yapmadık ama kontrolör olarak şantiyede bulunduk. Projede, patenti bize ait olan Serastone sistemi uygulandı. Serastone’un iki şekli var. İlki, profil üzerine yapıştırma şeklinde yapılan sistem. Derz araları tamamen alüminyum profillerle kapalı. Bu profiller firmamızın Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirildi. ‹kincisi de Serastone tırnaklı sistem” ifadelerini kullanıyor.  

Cephede granit seramik kullanımının estetik ve şık bir görüntü sağladığını dile getiren Tugaykan, granit seramiğin pahalı bir ürün olarak algılanmasına rağmen fayda-maliyet analizi yapıldığında oldukça ekonomik bir ürün olduğunu belirtiyor ve şöyle devam ediyor: “Ürünlerimiz hem ısı yalıtımına hem de rüzgar yüklerine karşı korunmaya yönelik geliştirilen sistemlere sahip. Üst katlara doğru çıkıldıkça, doğal malzeme kalınlıkları artmasına rağmen granit seramik ürünlerin kalınlıkları üst katlarda da aynı kalıyor. Dolayısıyla binaya çok fazla yük binmiyor. Mukavemeti de çok yüksek. Saatte 150 kilometre hızla esen rüzgara dayanıklı bir malzeme. Solmuyor. Isı şoklarına ve asitlere karşı dayanıklı. UV ışınlarına karşı yüz senelik garanti veriyoruz.”

Geri