E-dergi
e-dergi
Proje

M1 Meydan ProjesiMayıs - Haziran 2007 / Sayı: 8

Dünyanın en büyük tek alan yeşil çatısı olma özelliğine sahip M1 Meydan Projesi’nde yüzde 70’e yakın eğimler var; ve bu yüksek eğimlerde bitkilendirme yapılıyor...

Metro Grup’un Ümraniye’de (İstanbul) yaptırdığı M1 Meydan Alışveriş Merkezi’nin çatı alanı yaklaşık 55 bin metrekare ve çatının 35 bin metrekaresi yeşil alan. Dünyanın en büyük tek alan yeşil çatısı olma özelliğine sahip projenin ekolojik bahçe çatı su ve ısı yalıtımı, peyzaj ile çevre düzenlemelerini ICS İç ve Dış Tic. Mümessillik İnşaat Taahhüt A.Ş. gerçekleştiriyor. M1 Meydan Alışveriş Merkezi, kot farklılıkları da kullanılarak yeşil bir tepenin altında olduğu görüntüsü veriyor. Bu alanlardan bir kısmı, merkeze gelen insanların yeşille bütünleşmesini sağlıyor. Genellikle demir yığını halinde görülen alışveriş merkezleri, bu yapı ile insan ve doğa dostu, çatı da kullanılabilir bir rekreasyon alanına dönüştürülüyor. Şehirlerde, halen beton yığını halinde yükselen bloklar düşünüldüğünde böyle bir dönüşüm, ekoloji ve ekonomiye katkı sağladığı kadar insan psikolojisine de fayda sağlıyor.Projede %70’e yakın yüksek eğimler var ve bu yüksek eğimlerde bitkilendirme yapılıyor, sulama sistemi kuruluyor. Bu eğimlerin dünyada da pek örneği yok. Toprağı tutabilmek için bitkilerin yaşayabileceği georastlar kullanılıyor. Tepeler dışındaki meydanda hem ticari aktivite hem de yaya yolu olacak. Yayaların kullanacağı yol klinker döşeniyor. Projede FDT markalı özel üretilmiş bir membran tercih edilmiş. Bitki köklerinin salgıladığı asitlere son derece dayanıklı olan membran, 35 bin metrekarenin tümünde kullanılıyor ve eksi 60 ile + 130 °C’de çalışıyor. Projede ayrıca 12 santimetre kalınlığında EPS ile ısı yalıtımı yapılıyor.“Ekolojik bahçe çatıların ekonomik ve ekolojik yararları da var”
Projeyle ilgili bilgi aldığımız ICS Genel Müdürü Cenap Duran, projede yaklaşık 12 ayrı kesit uyguladıklarını söylüyor: “Detaylarda ilk kez denenen şeyler vardı. Yüksek açılar olması nedeniyle imalatları çok güç alanlar bulunuyordu. Ekolojik bahçe çatılar, güzel görünümlerinin yanında güvenli su yalıtım sistemi ve uygun bir projelendirme ile yapıldığı taktirde ekonomik ve ekolojik yararlar da sağlıyor. Her şeyden önce su yalıtımının ömrünü uzatıyor. Çünkü su yalıtımı UV ışınlarından daha iyi korunuyor, yüksek ve düşük sıcaklıklara daha dayanıklı oluyor. Ayrıca bitki toprağı, ısı yalıtımına katkıda bulunduğu için enerji maliyetlerine de kayda değer katkılar sağlıyor. Tüm bunların yanında bahçe çatılar şehir havasındaki toz ve zararlı maddeleri filtre ediyorlar. Bitkiler havadaki zararlı karbondioksiti emiyor ve havaya temiz oksijen veriyor. Bahçe çatılar ayrıca 8 desibellik bir ses azaltımı da sağlıyorlar...”

Geri