E-dergi
e-dergi
Proje

Oba Perdesan FabrikasıMayıs - Haziran 2007 / Sayı: 8

İdeal konfor şartlarını sağlayan ve optimum estetik değerlere sahip Oba Perdesan Fabrikası’nın dış cephesinde porselen, trapez sac ve alüminyum kullanılmış...

Kapra İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından projelendirilen ve inşa edilen Oba Perdesan fabrikası Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunuyor. 20 bin m2 inşaat alanına sahip fabrika geçtiğimiz yılın aralık ayında tamamlandı. İdeal konfor şartlarına ve optimum estetik değerlere sahip projede dış cephe kaplaması olarak porselen, ısı yalıtımlı trapez sac ve alüminyum giydirme cephe sistemi tercih edildi.Porselen  Dış Cephe Kaplama Uygulaması

Porselen kaplama uygulamasında, planlı kesim sağlayacak yerleşim projesinin çizilmesinin ardından, projeye uygun olarak yatay akslar halinde 10/40 cm ölçülerinde alüminyum profiller döşenmiş; alüminyum profillerin üzerine 10 cm kalınlığında şaşırtmalı olarak tüm yüzeye yerleştirilen XPS levhalar yapıştırılmış ve bir gün sonra dübellenerek mantolanmış. Porselen kaplamaların çelik klipsler, derz elemanı ve fitil kullanılarak, 4-8 mm aralıklarla düşey profillere montajı ile dış cephe kaplama uygulaması 2400 m2 dekoratif sistem kullanılarak tamamlanmış. Projenin ışık gören dış cepheleri, alüminyum profiller-cam kombinasyonu ile çözülmüş. Uygulamada Çuhadaroğlu Alüminyum giydirme cephe sistemlerine ait KE 50 kapaklı cephe sistemi tercih edilmiş.

Alüminyum Giydirme Cephe Uygulaması (1000 m2)

Farklı yükseklikleri geçebilecek kondens kanallı pek çok taşıyıcı profil monte edilmiş ve dışa açılan gizli kanatlar cam bonding işlemi ile yapıştırılmış. Kırlangıç geçmeli özel alüminyum bağlantılar ile kayıtlar iki dikme arasında sürülerek takılmış. Yatayda genleşmeyi sağlayan yatay kayıt contaları ve yatay kayıt üzerinde boydan boya giden EPDM fitiller kullanılmış. Projenin alüminyum kompozit kaplama kısmı yaklaşık 1000 m2 ve uygulaması Rant Alüminyum San. ve Tic. Ltd. tarafından gerçekleştirilmiş.

Isı Yalıtımlı Trapez Sac Uygulaması (1500 m2)
Isı tutucu levhalar dış duvar yüzeyine bağlantı elemanları ile tespit edilmiş ve ısı yalıtım levhaları ile cephe kaplama malzemesi arasında hava koridoru oluşturulmuş. Dış ve iç köşelerde köşe birleşim aksesuarları kullanılmış. Levhalar arası ekleme ise bağlantı sacı ve bağlantı vidaları ile (gizli vida) sağlanmış. Levhaların parapet ile sonlandığı noktalarda ise harpuştaların bağlantı elemanları vasıtasıyla tespiti, yalıtımın kesintisizliğini temin etmiş.  Teras çatıda su yalıtımı, düzeltme şapı üzerine çift kat membranın iki yönlü olarak yapıştırılması ile sağlanmış. Isı yalıtımı için bu katman üzerine 3 cm kalınlığında yüksek yoğunluklu XPS levha döşenmiş. Detay, en üste atılan koruma şapı ile tamamlanmış. Eğimli çatıda ise çelik konstrüksiyon üzerine metal aşıklar ile ısı yalıtımlı (EPS) sandviç metal panel kullanılmış. Alın kapaması, sandviç panellerin açık bırakılan her iki ucu da kapatılarak uygulanmış ve böylece rutubetsiz ortamlar sağlanmış.

Geri