E-dergi
e-dergi
Proje

City’s NişantaşıKasım - Aralık 2007 / Sayı: 11

City’s Nişantaşı Alışveriş Merkezi’nin çatısında kenetli metal kaplama tercih edildi. Metal Çatı tarafından gerçekleştirilen 2650 metrekarelik uygulamada polyester boyalı alüminyum kullanıldı.


Teşvikiye Caddesi’nde (İstanbul) inşaatı devam eden City’s Nişantaşı Alışveriş Merkezi’nin yılın sonlarına doğru tamamlanması planlanıyor. Toplam inşaat alanı 51 bin 500 metrekare olan proje Nişantaşı’na ayrı bir değer katacak. Binada mağazalar, restoranlar, kafeler, sinemalar, ofisler ve otopark bulunuyor. Projenin kenetli çatı kaplamalarını ise Metal Çatı firması gerçekleştirdi. Projede çatı ile birlikte saçak üstü cephelerde de kenetli alüminyum kaplama uygulandı. Kenetli ve polyester boyalı alüminyum kaplanan çatı 2650 metrekare. City’s Nişantaşı’nda kenetli sistem kaplama kullanılmasının nedeni ise mimarlara sağladığı tasarım özgürlüğü. Kaplamanın, yerinde tam ölçü alınarak istenilen boyda çekilen panellerle, boyuna eksiz yapılmış olması su sızmasına karşı da yüzde 100 bir güvenlik sağlamış.Uygulamada buhar yalıtımları için Alman çatı örtüleri; ısı yalıtımı içinse taşyünü kullanılmış. Proje hakkında bilgi aldığımız Metal Çatı Genel Müdürü ve İnşaat Mühendisi Ergün Büyükönder, kenetli kaplama uygulamalarında su yalıtımının en çok merak edilen konu olduğunu söylüyor: “Sistemde, su yalıtımını kenetli kaplanmış metal sağlıyor. Eğer üstteki kaplama metal su kaçırırsa işçiliğin ve detayların yanlış uygulandığı anlamına geliyor. Zaten alttaki katmanlar vidalarla delindiği için suyu tutamazlar. Bu nedenle kenetli kaplamada su yalıtım örtüsü değil de nefes alan çatı örtüleri kullanılıyor...” diyor.

Kenetli sistem kaplamanın en önemli avantajının, minimum ekle yapılması olduğunu dile getiren Büyükönder, şöyle devam ediyor: “Rulo metal kullanıldığından çatıları saçaktan saçağa tek parça kaplamak mümkün oluyor. Enine ekler de kenet olduğundan, su sızdırma konusunda bütün çatı kaplama sistemlerine karşı avantaj sağlıyor. Ayrıca her türlü çatı tasarımına uygun. Mimarlara tasarım özgürlüğü veriyor. Bu nedenle son yıllarda mimarlar projelerinde sıkça bu sistemi kullanıyorlar...”

Geri