E-dergi
e-dergi
Proje

Ali Sami Yen Kapalı Tribün Saçak UygulamasıEylül - Ekim 2008 / Sayı: 16

Galatasaray Spor Kulübü 2008-2009 sezonu öncesinde Ali Sami Yen Stadyumu’nda, futbol severlerin ve taraftarların seyir kalitesini artırmak amacıyla bir takım yenileme çalışmalarında bulundu. Galatasaray Proje Yönetimi’nin koordinatörlüğünde yürütülen çalışmalarda en önemli payı ise kapalı tribünde yapılan değişiklikler aldı.


Kapalı tribüne farklı bir çehre katan uygulamalardan birisi de Lirtek Mimari Sistemler San. ve Tic. A.Ş.’nin Danpalon Polikarbonat Sistemleri ile yapılan saçak uygulamasıydı. Kapalı alt tribünü kullanan taraftarların konforuna yönelik yapılan bu çalışmada opak renkli Danpalon Sistem tercih edildi. Açık ve numaralı tribünlerde maç izleyen futbol severlerin de görüş estetiğine özen gösterilen opak renkli çalışma ile yüzde 33 oranında ışık geçirgenliği sağlandı. Böylece yağmur, kar ve dolu yağışlardan etkilenmeyecek olan alt tribünü kullanan taraftarlar, güneşin yakıcı etkisinden de yüzde 77 oranında korunmuş olacaklar.10 milimetre kalınlığındaki bu uygulamada alüminyum kilit sistemi kullanıldı. Tribün ana kirişlerinden sahaya doğru yaklaşık 3.50 metre uzunluğa sahip olan sistem, 105 metre boyunca devam ediyor. 175 adet plaka ve kilit profillerinden oluşan sistem, 80 kg/m2 kar yükü göz önünde bulundurularak projelendirildi.

Uygulamanın en önemli özelliği UV ışınlarına karşı, sistemi ve altında bulunan taraftarı koruyacak olan yüzeyin kilit sisteminin aksi yönünde üretilmesiydi. Standarda bakıldığında Danpalon Polikarbonat Sistemleri’nde UV’li yüzey, kilitleme profillerinin, yani çift tırnaklı yapının bulunduğu yüzey oluyor. Ali Sami Yen projesinde ise düz ve tek bir yüzey elde etmek amacıyla sistem ters, UV’ye ve alüminyum kilitleme profillerine göre inşa edilmiş.
Bir buçuk aylık sürede tamamlanan projede kullanılan Danpalon Polikarbonat Sistemi, 600x1200 mm olan standart ebatlarının dışında, projeye özel 600x3300 mm olarak üretilmiş. Bu sayede malzeme birleşimlerinde ve bitişlerinde, kesim hatalarından kaynaklanabilecek milimetrik sapmaların oluşması da engellenmiş.Danpalon Polikarbonat Sistemleri’nin özellikle arena tipi stadyum çatılarında ve cephelerinde kullanılması, güneşin zararlı UV etkilerinden öncelikli olarak sporcuları koruyor ve aynı zamanda çimlerin sararmalarını engelleyerek, bu sahalara yapılan yatırımların uzun soluklu olmasını sağlıyor. Sınırsız renk alternatifleri sunan sistemleriyle stadyum projeleri, özellikle gece karşılaşmalarında farklı ışık efektleri ile oldukça hoş görünümlere kavuşuyor. Levhaların alev almama özelliği sayesinde on binlere ev sahipliği yapan bu komplekslerin güvenliği de üst düzeye ulaşıyor.Geri