E-dergi
e-dergi
Proje

Artepool’un Dış Cephesini Western Red Cedar SüslüyorKasım - Aralık 2008 / Sayı: 17

Önalanlar İnşaat tarafından İstanbul Acıbadem’de inşa edilen Arte Verde’nin, kapalı havuzun da içinde bulunduğu sosyal tesisinin dış cephesinde WRC (Western Red Cedar) Kızıl Sedir Masif Ahşap paneller kullanıldı. Cephede yaklaşık 150 metrekare kullanılan malzeme 17 milimetre kalınlıkta, 90 milimetre yükseklikte ve 2-6 metre serbest boyda tercih edildi.

Cephenin diğer kısımlarında ise alüminyum, seramik ve cam kullanılmış. Ahşabın, alüminyum ve cam ile beraber kullanılması cephede bir denge sağlamış. Sedirlerin açıklı koyulu olması da ağacın doğallığını cephede yansıtmış. Projenin alt konstrüksiyon ve malzeme montajı iki haftada tamamlanmış.Geçtiğimiz haziran itibariyle teslim edilmeye başlayan Arte Verde’de 162 ile 310 metrekare arasında 9 blok ve 90 konut bulunuyor. Sitenin sosyal tesisi olarak kullanılan Arte Pool’un cephesinde kullanılan Kızıl Sedir, Kanada’nın Batı bölgesinde yetişiyor ve dış cephe koşullarına oldukça dayanıklı bir ağaç türü. Düşük yoğunluğa sahip olduğundan hafif ve binaya yük getirmiyor. Sedirler beş yıl bakım gerektirmiyor. Daha sonra ise ahşap koruyucu jel tatbik ediliyor.

Projede sedirin doğal renkleri tercih edilmiş. Üzerinde herhangi bir boya yok. Doğal renginin dışında da istenilen renk ve parlaklıkta ürün bulunuyor. Uygulama açısından da hızlı ve kolay. Sadece ahşap latalar üzerine paslanmaz başlıksız çivilerle çakılarak uygulanıyor. Western Red Cedar’ın uygulama da dahil maliyeti ise metrekarede 70 Euro.Teknosel Teknolojik Yapı Ürünleri tarafından piyasaya sürülen malzeme, yumuşak ahşaplara kıyasla suyla temasında şişmiyor. Doğal koruması ve aroması esas görüntüsünü oluşturuyor. Western Red Cedar ahşabı ‘düşük ahşap yoğunluğu’ ile ‘düşük büzülme değeri’ özelliklerinden dolayı iyi bir ölçüsel stabiliteye sahip. Çoğu Kanada ahşabında yüzde 25-30 arası olan Fiber Doyma Noktası değeri Western Red Cedar’da yüzde 18-23 arasında. Böylece minimum derecede büzülüyor ve şişiyor. Bu özelliğiyle de cephe kaplamasında kullanılmasının yanı sıra ölçüsel stabilite ve su itici özellikleri nedeniyle saunalar gibi bu dayanım özelliklerinin istenildiği mekânlarda ağırlıklı olarak tercih ediliyor. Düşük ahşap yoğunluğu ve iri taneli yapısı nedeniyle yüksek yalıtım değerine de sahip. Western Red Cedar budaklı, budaksız, korumalı ve korumasız türlerde üretiliyor. Yaygın olarak kullanılan panel boyutları ise kalınlığı 17 milimetre, genişliği 90-140 milimetre, boyu 2000-6000 milimetre olan panel.

Western Red Cedar, Türkiye’de Muum Mimarlık tarafından tasarlanan Ankara Noterler Birliği projesinin cephelerinde de yaklaşık 3500 metrekare kullanılıyor.
 
Yoğunluk: 0.33 g/cm3
Isı iletim katsayısı: 0.11 W/m °C
Alev yayma oranı: 69 - Class II
Fiber doyma noktası: Yüzde 18-25Geri