E-dergi
e-dergi
Proje

Palladium Residence Bloğunda Fibrofombeton UygulamasıOcak - Şubat 2009 / Sayı: 18

Palladium Alışveriş Merkezi ve Residence Projesi Tahincioğlu Holding, Gençoğlu ve Nora Yapı’nın bir ortaklığı olan Kozken İnşaat firması tarafından gerçekleştirilmiş.Proje, adını klasik çağ Yunan ve Roma mimarisini geç Rönesans döneminde yeniden yorumlayan yapılarıyla tanınan ünlü mimar Palladio’dan alıyor. Yapının mimari projesi Y. Mimar Dr. Ender Ergün (Ergün Mimarlık) tarafından tasarlanmış. Proje yönetimi Nida İnşaat tarafından yürütülen Palladium, İstanbul Kozyatağı Yenisahra mevkiinde, TEM ve E-5 karayolunun kesişiminde yer alan konut, işyeri ve alışveriş merkezinden oluşan 205 bin metrekarelik bir kompleks olma özelliği gösteriyor. Kompleks, 125 metre yüksekliği ile Anadolu yakasının en yüksek yapısı olan rezidans kulesi ve onu çevreleyen 40 bin metrekare kiralanabilir alanlı çarşı kısmından oluşuyor.

Palladium’un residence bloğunun dış cephesinde Fibrobeton firmasının ürünleri kullanılmış. 32 katta 94 daireden oluşan tek kulenin tüm dış cephesi, ısı yalıtımlı dış duvar sistemi Fibrofombeton ısı yalıtımlı panel sistemleriyle çözülmüş. Prekast uygulamasının getirdiği uygulama avantajlarıyla, dört cephede de sürekli açıklıkların oluşturulması sağlanmış. Doğrama sistemleri, ilave taşıyıcı bir konstrüksiyon gerektirmeden Fibrobeton’un kendi üzerine teşkil edilmiş olan kör kasa profillerine direkt monte edilmiş. Böylece hem doğrama sistemlerinin montajı hızlanmış hem de genel işçilik, malzeme ve zaman açısından ciddi tasarruf elde edilmiş.

Mimari talep olan yatay cephe yırtıkları, eğrisel planlarda parapet panel uygulaması ile sağlanmış. Binanın ana Fibrobeton rengi sarı olarak seçilmiş. 27 kat boyunca ön cephede dışa doğru açılan kalkan duvarlar, kiremit kırmızısı Fibrobeton panelleri ile vurgulanmış. Malzemenin kendisi renkli olarak üretildiğinden dışarıdan boyama işlemine gerek duyulmamış. Böylece hem iskele kurma maliyetinden, hem de sonrasında oluşacak boya bakım maliyetlerinden ciddi tasarruf sağlanmış. Özel tasarlanan son kat mimarisi Fibrobeton panellerin yatay ve düşeyde eğrisel olarak kullanımıyla hayata geçmiş.Haziran 2007 ile Ocak 2008 tarihleri arasında Fibrobeton montajı uygulaması yapılan projede toplam 11.410 metrekare alan, 2.100 adet malzemeyle kaplanmış. Kaba inşaat temel aşamasındayken, projesi çözülmüş kısımların üretimine başlanmış. Böylece kaba inşaat 13. kattayken Fibrobeton montajına başlanmış. Paneller, fabrika ortamında projeye özel üretildiğinden, şantiye sahasında istife gelen tüm malzemeler çevre kirliliği oluşturmadan ve şantiyede tadilat görmeden montajı yapılmış. Projenin kaba inşaatı Kasım 2007 ortasında tamamlanmış; son Fibrobeton paneli de bundan iki ay sonra takılmış. Fibrobeton’un prekast malzeme olarak önceden üretilmesi ve projesinin çözülmesi, aynı zamanda doğrama firmasının (Yılmazlar Aluminyum) da üretime başlamasına olanak vermiş. Montaj sonrası temizlik ve derz dolgu uygulamaları Mart 2008 sonunda tamamlanmış. Montajın istenilen sürede bitirilmesi, ince işlerin de, daha kaba inşaat aşamasındayken alt katlarda tamamlanmasını sağlamış. Hava şartlarından etkilenmeden, cephede iskele kurmadan, sadece nakliye indirmelerinde kule vinci kullanarak montaj gerçekleştirilmiş. İki montaj ekibi ile günde ortalama 50 metrekare cephe alanı kaplanmış. Sadece 31 ve 32. katlarda şantiyeye ait kule vinç kullanılmış.

Geri