E-dergi
e-dergi
Proje

Gürcistan İçişleri Bakanlığı Yönetim BinasıMart - Nisan 2009 / Sayı: 19

Mimari projesinden inşasına kadar yapımı Türk firmaları tarafından tamamlanan Gürcistan İçişleri Bakanlığı Yönetim Binası, Tiflis’in yeni simge binası olmaya aday.


İşveren: Gürcistan İçişleri Bakanlığı
Mimari: M-Ofis Mimarlık
Sinan Timoçin / Y. Mimar
Serkan İğdelipınar / Mimar
Yardımcı Mimarlar: Burcu Ersan, Erkan Tural, Sümeyra Mezik, Simin Ghalichi,
Pelin Özdemir, Fırat Çoban, Fatma Aliosman, Abidder İnci, Buse Albay
Konsept: aMDL / F&P
Proje Yönetim: M-Ofis Mimarlık
EM Mühendislik(Yaşar Mutlu)
Ana Müteahhit: Nurol İnşaat
Cephe İşleri: DZ Mimarlık / Devrim ZerenGürcistan İçişleri Bakanlığı’ının yeni yönetim ve polis merkez binası, Tiflis Havaalanı ve kent merkezi arasındaki ana arter olan Kakheti otoyolu üzerinde 49.652 m2’lik alanda yer alıyor. Bina, kurumsal yapı olarak öneminin yanı sıra tasarımıyla da ön plana çıkıyor. Toplam 3580 m2 taban oturumlu ve eğrisel bir plan şemasına sahip bina, bodrum, zemin ve 2 katla birlikte dört kattan oluşuyor. 10.579 m2 inşaat alanına sahip ana bina, arsanın orta bölümünde yola biraz daha yakın olarak yerleştirilmiş.

Binanın önündeki alan bir meydan gibi düşünülmüş ve ön giriş bölümünde 1000 m2 alana sahip 30 cm derinliğinde bir havuz tasarlanmış. Havuzun, arkadaki ana binanın simetri görüntüsünü yansıtması amaçlanmış. Çevresi açılarak bir çukur içinden yükselmesi sağlanan ana binanın ön yol cephesinden bir köprü ile VIP girişi sağlanmış. Köprü, eğimli çim bir yüzeyin üzerinden binaya ulaşıyor. Bu köprü vasıtasıyla üst düzey devlet yöneticileri ve diğer VIP mensupları doğrudan binanın zemin katına giriyor.

Binanın arka tarafında siviller ve ziyaretçiler için açık bir otopark ve helikopter pisti bulunuyor. Araçlı ve yaya tüm sivil girişleri bu bölümden yapılıyor. Buradan binaya doğru yaklaşımda 50 metre derinliğe sahip çim ve ağaçlık alandaki yaya yollarını takip eden misafirler, binayı çevreleyen çukur meydana, merdivenler vasıtasıyla inerek binanın bodrum kattaki girişine ulaşıyorlar. Bu şekilde VIP girişi ve sivil girişlerinin farklı katlardan yapılması sağlanıyor.

Ana binanın bulunduğu çukur meydan bölümüne (-4.80 kotu) otoyoldan arsanın yola bakan sınırı ile batı tarafındaki komşu parsel bitişiğinden bir servis yolu ile itfaiye araçları, ambulans ve diğer servis araçlarının ulaşması sağlanıyor. Binayı çevreleyen -4.80 kotu meydanı bir istinat duvarıyla sınırlandırıyor. Bu istinat duvarına, kuzey-doğu yönünde cephesi dayanan ve üç cephesi ve çatısı toprağa gömülü olan 1164 m2 alana sahip bir mekanik blok tasarlanmış. Ayrıca, arsanın kuzeyinde tasarlanan otopark ile yeşil alanın sınırında, toprak ve çimle yapay bir tepe görüntüsüne büründürülen 148 m2 alana sahip bir trafo binası bulunuyor.
Ana binanın bodrum katının cephesi açılarak hem bodrum kat mekanlarının ışık alması sağlanmış hem de bodrum kat üzerinde yükselen üç boyutlu ve sıra dışı çelik ve camdan oluşan yapı kabuğuna bir kaide görüntüsü verilmiş. Bodrum kat cephesi, şeffaf bölümler ve sağır duvarlardan oluşuyor. Sağır duvarların renk ve dokusunun, dış mekan zemin malzemesi olan fırça beton ile aynı hissi vermesi sağlanmış. Böylece sağır duvarlar, dış zemin ile bodrum kat cephesinin devamı şeklinde algılanıyor; üst cam kütleye, bir çukurun içinde havada uçuyormuş hissi veriliyor.Ana bina eğrisel bir plan izdüşümüne sahip; ve değişken üç boyutlu bir çelik ve cam kabuk cephe örtüsünün, içeride dörtgen bir kütleyi örtmesiyle oluşmuş. Eğrisel sıradışı forma sahip dış cephe kabuğunun aksine, içyapı, zemin katın üzerinde dörtgen bir kütle olma özelliğine sahip. Zemin katta bu şekilde yüksek ve cam cephe ile çevrelenmiş geniş bir atrium/sirkülasyon alanı ile bu alan içinde bir kafe tasarlanmış. Bu alan ayrıca oditoryum için bir fuaye alanı olarak da hizmet veriyor. Doğu tarafı ise yüksek ve aydınlık bir açık ofis olarak kullanılıyor. Birinci ve ikinci katlarda sağ ve sol kanata ayrılmış dörtgen kütle, orta merkezde geniş bir köprü ile birbirine bağlanıyor. Birinci katta, bir tarafta içişleri bakanı ve bakan yardımcısı makam odaları, diğer tarafta açık ofis yer alıyor. İkinci katta ise açık ofisler bulunuyor. Binanın bu iç yapısı, orta sirkülasyon köprü alanı hariç yine cam cephe ile kaplanmış. Böylece hem dış yapı kabuğu kütlesinin içinde ikinci bir form olarak kontrast kütle yaratılmış hem de atriumdan gelecek gürültü engellenmiş.

Bina cephesi, değişken açılı 200x400 çelik kutu profillerin ana karkası oluşturması, dışında ana cepheyi düşeyde dört parçaya bölen 150x150 çelik kutu profiller ile oluşturulan ikincil örgü cephe ve buna sabit-hareketli ankrajlar ile bağlanan cam giydirme cephenin Ø60mm çapında çelik boru profil, alüminyum ve PVC profil elemanlarıyla oluşturulmuş son kat örtüyle tamamlanmış. Bina cephesi ±0.00 kotundan öne ve yukarı doğru sürekli değişken bir düzlemde bir alt bölüm, ana cephe, +12.00 kotundaki çatı döşemesine bağlanan üst cepheden oluşuyor. Bina iç atrium bölümünde doğal havalandırma uygulandığından alt cephede ve üst cephede eş zamanlı açılır üçgen pencereler tasarlanmış. Üst cephede tasarlanan açılır pencere kanatları, yangın sırasında alt pencerelerden bağımsız olarak açılarak atrium bölümünde duman tahliyesi görevi de görüyor. Ayrıca bina içindeki atrium, zemin kattan çatıya kadar cam/çelik bölücü duvarlarla bölünerek yangın zonlarına ayrılmış.
Yapı kabuğunda alçalan ve yükselen hareket, anayol cephesinde binanın tam simetri merkezinde bir giriş saçağına dönüşecek şekilde yükseliyor ve VIP için tasarlanan girişi oluşturuyor.

Y. Mimar Sinan Timoçin: “İddialı bir yapı isteniyordu”
Projenin mimarı Y. Mimar Sinan Timoçin projeyle ilgili şunları söylüyor: “Tiflis’i ve Gürcistan’ı simgeleyecek çok iddialı bir yapı isteniyordu. Biz de bunu cepheye yansıttık. Konstrüksiyonu ve formu çok zorladık. Binada fonksiyonellikten daha fazla estetik ön planda tutuldu. Gürcistan’daki yönetim, batıya daha yakın olduğunu göstermek için iddialı bir tasarım istedi. Bina aynı zamanda polis merkezi de olduğundan şeffaf olması uygun görüldü.”

“Cephede kullanılan malzemeler Türkiye’den götürüldü. Camları Gürsan Cam temin etti. Onun dışında alt ve üst eteklerde Albond kompozit malzeme kullandık. İç cephe kolonlarının giriş bölümlerini yine alüminyum kompozit panelle kapladık. Cephenin alt ve üst geçiş bölümlerinde 80 santimetrelik alüminyum kompozit panelle yapılmış sakallar bulunuyor. Cephe karakterini bozmadan binaya giriş bölümlerinde cepheden akan suyu kesmek için bu sakallarda oyuk bir oluk yarattık ve suyu kontrol ettik.”

Geri