E-dergi
e-dergi
Proje

NeoMarin Alışveriş Merkezi
Mayıs - Haziran 2009 / Sayı: 20

Krea Grup tarafından geliştirilen ve Merrill Lynch GPI öncülüğünde, 14 global yatırımcıdan oluşan BREF'in (Bosphorus Gayrimenkul Yatırım Fonu) yatırımcısı olduğu NeoMarin Alışveriş Merkezi, İstanbul Pendik Tersane (İstanbul) kavşağında bulunuyor.

Krea Grup tarafından geliştirilen ve Merrill Lynch GPI öncülüğünde, 14 global yatırımcıdan oluşan BREF'in (Bosphorus Gayrimenkul Yatırım Fonu) yatırımcısı olduğu NeoMarin Alışveriş Merkezi, toplam 35 bin m2'lik alan üzerinde, 81 bin 500 m2 kapalı alana, 36 bin m2'lik kiralanabilir alana ve 1.250 araçlık kapalı otoparka sahip. Alışveriş merkezi İstanbul Pendik Tersane (İstanbul) kavşağında bulunuyor. NeoMarin'de büyük bir hipermarketin yanı sıra 6'sı büyük olmak üzere toplamda 150 ye yakın mağaza var. 17 metre yükseklikteki su duvarı ve şelaleleri, 160 bin kristalden oluşan Yaşayan Kristaller Meydanı ve 400 adet el yapımı özel cam Martı Galerisi ile NeoMarin beş katlı bir yapı. Bunlardan ilk iki kat çok geniş olarak bodrum kat, otoparklar, teknik hacimler, sığınak, personel yerleri olarak düşünülmüş. Diğer katlar olan zemin, 1. ve 2. katlar ise kiralanabilir alanlar. Konsept projesi Fransa'da BEG firması tarafından yapılan binada Saner Mimarlık uygulama projesinin çizimi ve proje müellifliğini üstlenmiş. 


Yaklaşık 82 bin m2'lik bir yapı olan Neomarin'de 25 bin m2 cephe, 20 bin m2 de çatı alanı bulunuyor. Cephede dikkat çekici üç odak noktası var. Diğer geniş alanlarda ise, işlevini fonksiyonel olarak en iyi şekilde yerine getirecek ekonomik malzemeler tercih edilmiş.


Binanın ilk odak noktası, Ankara istikametinden gelişte fark edilen sarı renkli konik ve eliptik şekilli, üzerinde yeşil tacı olan cephe. Bu konik cephenin arkası tamamen uzay kafes ve cephenin fonksiyonel bir görevi yok; sadece bir kabuk. Uzay kafesle beraber, alüminyum levhalarla konik bir form oluşturulmuş. Cephenin açılım uzunluğu yaklaşık 85, yüksekliğiyse 12 metre.


İkinci odak noktası olarak düşünülen yer ise çocuk oyun alanının dış cephesi. Çatısı kompozit levha bant olarak biten, pastel bir kırmızı tonu ile renklendirilen bu bölümün içinde 3 bin m2'ye yakın bir çocuk oyun parkı bulunuyor. Sabiha Gökçen Havalimanı istikamatinden gelişte çok uzaktan fark edilebilecek bir konumda. Bu bölümün çatısında da uzay kafes sistemi kullanılmış. 


Üçüncü odak noktası olarak tanımlanabilecek diğer bölümler ise iki adet giriş. Bunlardan birisi deniz tarafında olan ana giriş. Bir de E5 tarafından tali bir giriş var. Ana giriş trafikten uzak ve peyzajın güçlü olduğu bir bölüm. Cam bir cepheye sahip. İçerisi,  geri çekilen katlar halinde galeri olarak kat kat görünüyor. En üstte ise restoranlar var. E5 karayolu tarafındaki girişte de galeri içeri çekilmiş durumda. Giydirme cephede, çelik konstrüksiyon üzeri silikon birleşimli cam cephe kullanılmış. E5'e bakan cephede dairesel bir form var. O dairesel formun cam olarak yüksekliği 13, genişliği 25 metre. Cephenin ayna gibi parlaması tercih edilmediğinden ve içerisinin net bir şekilde görülmesi amaçlandığından camlar reflekte olmayanlardan seçilmiş. Deniz yönündeki ana girişteki cephe daha düz, fakat yatık. Orada da aynı camlar bulunuyor. Yapının cephesinin yaklaşık 7 bin m2'si cam cephe veya giydirme cephe. Diğer yerlerindeyse mantolama yapılmış.

Giydirme cephe malzemesi olarak alüminyum kompozit levhalar kullanmış. Kırmızı renkteki çocuk alanının üstündeki bant şeklindeki form kompozit panellerle kaplanmış. Tamamının alüminyum kompozit levha olarak döndüğü izlenimi veriyor. Halbuki geri kalan çatı kısmı TPO membran ile örtülmüş. 


Binada 22 yangın merdiveni bulunuyor. Bunlardan sadece birisi içeride, diğerleriyse cephede. Yangın merdivenlerinin dışarıda olması büyük avantajlar getiriyor. Giriş cephelerinin yanlarında kulak şeklinde metal bloklar birer yangın merdiveni. Kaplamanın belirli yerlerinde alüminyum kompozit, belirli yerlerinde ızgara (wire mesh) uygulanmış. Yangın merdivenine çok dikkatli bakıldığında betonarme karkas görülüyor. Kule şeklindeki merdiven blokları binayla yarışmıyor.


Uzay kafes çocuk oyun alanının üzerinde 150 kg/m3 taşyünü ısı yalıtım malzemesi kullanılmış. Üzerinde de TPO membran bulunuyor. Tavanlarda ise asma tavan yok. İçeriden tamamen boyalı çelik yapı görülüyor. Ayrıca çatı ışıklıklarının üstleri de aynı şekilde çelik konstrüksiyon ve üzeri taşyünü yalıtımlı TPO membran kaplama olarak tasarlanmış.


Çatıda tonlarca cihaz...

Alışveriş merkezlerinin çatılarındaki en büyük problem, çatıda yüzlerce cihazın yer alması... Bu alanlarda 300 kilogramdan 12 tona kadar çeşitli ağırlıklarda cihazlar bulunuyor. Mağaza ve dükkanlarda da devamlı kiracılar ve dolayısıyla ihtiyaçlar değiştiğinden çatıdaki ekipmanlar da değişiyor. Bu değişimlere cihazlar açısından uyum sağlamak oldukça zor. NeoMarin Alışveriş Merkezi'nin uygulama projesini çizen ve proje müellifliğini üstlenen Cesur Saner (Saner Mimarlık), cihazların monte edileceği beton kaideleri mümkün olduğu kadar gelecekteki ihtiyaçlara uyacak biçimde yerleştirdiklerini ve cihazların bunların üstüne konulmasını sağladıklarını belirtiyor. Ancak borulama montajında yerleşimin oldukça zor olduğunu vurgulayan Saner, "Pek fark edilmiyor ama belki de çatıdaki boruların toplam ağırlığı cihazlardan fazla. Bunların montajı için genel konstrüksiyonlar hazırlandı ve önceden ayaklar yalıtım aşamasında tespit edildi. İşte burada en önemli konu, su yalıtımının, üzerinde tonlarca yük ve devamlı teknisyen mevcudiyetine rağmen dayanıklı olmasını sağlamak" diyor ve projeyle ilgili şu bilgileri veriyor: "Su yalıtımı, bir şekilde delinecekse en kolay tamir edilebilecek sistemin seçilmesi gerekliliği çok önemli. Bu sebeple birbirine yapışan; ancak çatıya yapışmayan örtüler delindiğinde sızıntı kaynağını bulma imkansızlığı, bizim şapa tam yapışan sıvı (sürme) yalıtımı kullanmamıza neden oldu. Diğer şekilde birbirine yapışan membranlarla yaklaşık 3x30 metrelik 100 m2?ye yakın ürünleri bir çırpıda kaplayabiliyorsunuz. Ancak olası bir yırtıktan geçecek suyun çıkabileceği yer çok uzak bir nokta olabiliyor. Bunu düşündükçe ne kadar isabetli karar verdiğimizi daha iyi anlıyorum. Tabii burada kaide ve dilatasyonlardaki çözümler çok önemli. Ayrıca bu tip malzemelerin ileriye dönük tamiratı da çok kolay oluyor...


Geri