E-dergi
e-dergi
Proje

Trump TowersTemmuz - Ağustos 2009 / Sayı: 21

Bu yılın en prestijli projelerinden birisi olan Trump Towers’ın giydirme cephe uygulamaları tüm hızıyla devam ediyor...


Mecidiyeköy’de inşa edilen Trump Towers Projesi, biri residence, diğeri ofis bloğu olmak üzere iki kule, alışveriş merkezi ve otopark bloklarından oluşuyor. Projenin toplam inşaat alanı 250 bin metrekare. 39 katlı olan ve yola yakın residence bloğunda 102 ve 680 metrekare arası değişen daireler; 35 katlı ofis kulesinde ise 187 ile 761 metrekare arası değişen 77 ofis olması planlanıyor. 62.350 metrekarelik alana yayılmış beş katlı alışveriş merkezinde de 185 mağaza yer alacak. Ayrıca yeraltında 4300 araçlık bir otopark öngörülmüş.Trump Towers’ın mimari projesi Brigitte Weber Mimarlık tarafından çizilmiş. Cephe danışmanı MF-Metall und Fassadenplanung firması. Mimari ofis projeyi, “Bu binanın görünüm açısından benzersiz, fonksiyonellik açısından en üst seviyede olmasını hedefledik. Mutluluğun sırrının, yaşamdaki ayrıntıların mükemmel bir dengede bulunması olduğuna inanarak, bu yaklaşımı binaya uyguladık. Doğu felsefesinde, Yin ve Yang’ın, yani karşıtların birbirilerini tamamlaması gibi farklı malzeme ve dış cephe açılarını birleştirdik. Dış cephenin heyecan verici hareketliliğinin uzaktan fark edilmesini ve her açıdan bakıldığında farklı bir görüntü sergilemesini istedik” cümleleriyle tanımlıyor.

Trump Towers projesinde iki kuledeki toplam 33.500 metrekarelik giydirme cephe uygulamalarını ERA Yapı gerçekleştiriyor. Birinci kulenin giydirme cephe uygulamalarının iki ay içinde bitirilmesi planlanıyor. Bugünlerde de ikinci kulenin aplikasyonları devam ediyor. ERA, 28 Eylül tarihine kadar iki kulenin giydirme cephe uygulamalarını bitirecek. Firma 14’ü mimar, mühendis ve teknikerlerden oluşan teknik ve idari kadro dışında sahada 55 kişilik bir ekiple faaliyet gösteriyor.

Cephenin siyah ve beyaz ağırlıklı bir konsepti var. Levha bölümlerinde 3 milimetre kalınlığında alüminyum levhalar kullanılıyor. Levhalar ve profiller özel renklerde ve eloktrostatik fırın boya ile boyanıyor. Alüminyum sistemi olarak Kawneer panel sistem tercih edilmiş.Uniform panellerin kullanıldığı cephe sistemi tamamen ERA’nın fabrikasında imal ediliyor. Alışılagelmiş giydirme cephe sistemlerinde, alüminyum konstrüksiyon montajını takiben camlar, kapaklar ve diğer cold facade ürünlerin sahada montajı iş akışını oluştururken, uniform sistemde alüminyum karkas, cam, kapaklar, ısı-ses yalıtım çözümleri ve ankraj bağlantılarının tamamı fabrikada üretilip şantiyeye hazır geliyor ve paneller vinçlerle kaldırılıp monte ediliyor. 

İki kulede toplam 4500 panel var. Standart panellerin ölçüsü 220 X 370 santimetre olmasına rağmen panellerin çoğu farklı ebat ve kombinasyonda tasarlanmış. Köşe paneller dahil 1000 farklı çeşit panel mevcut. Her biri ayrı kodlarla detaylandırılıp üretiliyor.Standart düz panellerin olduğu eğimsiz cepheler dışında 4°, 7° ve 28° olan üç farklı açıda cephe yüzeyi var. Bütün dönüşlerde, köşe birleşimlerinde ara kesitli ve farklı açıda  panellerin birleşimi söz konusu oluyor.
Ofis bloğunda açılır kanat yok. Residence bloğunda ise 237 sensörlü ve motorla çalışan açılır kanat bulunuyor. Bu kanatlar, cepheye 15 santimetre paralel olarak dışarı açılıyor. Katlar ve daireler arası ses yalıtımı da panellerin imalatı sırasında  kullanılan özel malzemelerle sağlanıyor.

Panellerin rüzgar yükü, hava ve su sızdırmazlık, fuga geçirimsizlik testleri Almanya’da yapılmış. 3750 pascal kuvvetinde emme ve 3100 pascal kuvvetinde basınç emniyet testleri PIV test merkezinde gerçekleştirilmiş.

Geri