E-dergi
e-dergi
Proje

Raif Dinçkök Kültür MerkeziOcak - Şubat 2010 / Sayı: 24

Raif Dinçkök Kültür Merkezi farklı dış cephe kaplaması ve mimari tasarımıyla ilgi çekiyor. İnşaatta kullanılan tüm malzemeler de Kültür Merkezi’nin çevre dostu bir yapı olabilmesi amacıyla özenle seçiliyor.
Akkök Şirketler Grubu’na ait Yalova’da bulunan Raif Dinçkök Kültür Merkezi inşaatında sona yaklaşıldı. 2010 yılında tamamlanması planlanan Kültür Merkezi, farklı dış cephe kaplaması ve mimari tasarımıyla ilgi çekiyor. İnşaatta kullanılan tüm malzemeler, Kültür Merkezi’nin çevre dostu bir yapı olabilmesi amacıyla özenle seçiliyor.

Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nin tasarımcısı Mimar Emre Arolat, Yalova’nın bir yüzüyle doğa kenti, diğer yüzüyle bir endüstri kenti olduğuna dikkat çekerek, kentin endüstriyel ruhunu en iyi şekilde yansıtması amacıyla dış cephe kaplamasında COR-TEN A’yı (dirençli yapı çeliği) tercih ettiğini söylüyor. Emre Arolat ayrıca kullanılan dış cephe kaplamasının yaratılan tasarımın devamı olduğuna dikkat çekiyor. Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nin dış cephe kaplaması, Yalovalılar tarafından da büyük ilgi ve merakla izleniyor.

 

Uzun ömürlü ve geri dönüşüme tamamen uygun bir malzeme olan COR-TEN A’nın, herhangi bir boya ya da vernikle kaplanmadığı için çevreye zararı da söz konusu olmuyor. COR-TEN A’nın kullanıldığı mimari örnekler arasında New River Gorge Köprüsü, John Deere World Headquarters gibi yapılar, güzel sanatlar alanında ise Chicago Picasso Heykeli yer alıyor. On bin metrekarelik arsa üzerinde yükselen RDKM  kültür-sanat, eğitim ve dinlenme maksatlı kullanılacak dört yapı bloğu ve bu blokları saran bir zarf yapısından oluşuyor. Bloklar arası yürüme yolları, fuaye, sergi, seyir ve teras alanlarına sahip proje, insanların doğa içinde geçmişini düşünürken geleceğini hayal ettiği, sanayi, doğa ve tarihi aynı anda yaşayacağı bir huzur ortamı olarak tasarlanmış.COR-TEN A
Yalova’nın bir yüzüyle doğa kenti, diğer yüzüyle bir endüstri kenti olduğunu belirten Emre Arolat, RDKM’nin kentin endüstriyel ruhu esas alınarak tasarlandığını, bu nedenle COR-TEN A’nın, yaratılan tasarımı en iyi yansıtacak dış cephe kaplama malzemesi olması nedeniyle tercih edildiğini vurguluyor. Arolat, dış cephe kaplamasının seçiminde COR-TEN A’nın malzeme olarak önemli özelliklerinin de etken unsur olduğunu belirtiyor ve şu yorumlarda bulunuyor: “COR-TEN A, herhangi bir boya ya da vernik ile kaplanmadığı için çevre dostu bir malzeme. Altyapı inşaatlarından mimariye, deniz yolu ile nakliyeden demir yolu ulaşımında kullanılan vagon yapımına, güzel sanatların heykel dalından çatı ve cephe kaplamalarına kadar birçok farklı alanda kullanılan COR-TEN A, kullanım ömrü uzunluğu, doğal ve çevreye uyumlu yapısı, karakteristik renkleri yanında mimari tasarımda belirli bir estetik anlayışa da hizmet etmesi nedeniyle RDKM’de dış cephe kaplaması olarak tercih edildi.”

Kültür Merkezi’nin inşaatında aydınlatma ve klima sistemleri gibi önemli ve altyapı yatırımlarında da çevre dostu yaklaşımlar ön planda tutuluyor. Kültür Merkezi’nin bağımsız bloklardan oluşması nedeniyle merkezi klima sistemlerine alternatif olarak geliştirilen ve modüler yapısıyla esnek çözümler sunan VRF sistemleri bakım kolaylığı, uzun ömürlü olması, sessiz çalışması, yedekleme gerektirmemesi ve çevre dostu olması gibi üstün özellikleri nedeniyle Kültür Merkezi’nin altyapısında tercih edildi.

Yalova Raif Dinçkök Kültür Merkezi
Akkök Şirketler Grubu, 1969 yılından bu yana faaliyet gösterdiği Yalova’da, halkın kültür ve sanat etkinliklerine son derece yatkın ve bu tür etkinliklerde katılımcı olarak yer aldığını gözlemlemiş. Buna rağmen Yalova halkının hem kendi sanatçı ve düşünce insanlarına yönelik, hem de Yalova dışından gelen uluslararası misafirlerin etkinliklerini sunabilecekleri merkezi, estetik, fonksiyonel ve sağlam yapılmış bir mekana ihtiyaçları olduğunu tespit ederek, Yalova’ya bu özellikte bir kültür merkezi kazandırmak için girişimde bulunmuş.
 
Yalova Belediyesi ile yürütülen müzakereler sonucunda, Akkök Şirketler Grubu’nun kurucusu Raif Dinçkök’ün adını taşıyan kültür merkezinin yapımı için 31 Aralık 2006 tarihinde bir protokol imzalanmış. Kültür merkezi için Türkiye’nin önde gelen mimarlarından oluşan üç ayrı mimarlık atölyesinden öneri alınmış ve sunulan konsept tasarımlardan amaca en uygun bulunan tasarım olan Emre Arolat Mimarlık Atölyesi’nin tasarlamış olduğu projeyle devam etme kararı verilmiş. Raif Dinçkök Kültür Merkezi inşaatının temeli, 14 Şubat 2008’de Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katıldığı bir törenle atılmıştı.

2010 yılında açılışının yapılması planlanan Raif Dinçkök Kültür Merkezi, Yaşar Okuyan Bulvarı üzerinde, Yalova Şehir Stadı ve Spor Kompleksi alanının karşısında, Yalova Belediyesi tarafından tahsis edilen 10 bin metrekarelik alan üzerinde yükseliyor.

Geri