E-dergi
e-dergi
Teknoloji & Malzeme

Elektrik Enerjisini “Solar Kiremit” Sağlayacak
Mayıs - Haziran 2011 / Sayı: 32

Kılıçoğlu, kiremite entegre üretilen yeni ürünü “Solar Kiremit”le güneş enerjisi üretiminde yeni bir dönem başlatıyor. “Mimariyle bütünleşik fotovoltaik” olarak tanımlanan sistemle en küçük yapılarda bile elektrik üretilebilecek.

Kılıçoğlu yenilenebilir kaynaktan enerji üretirken yapının tasarımını ve estetiğini bozan uygulamalar yerine yapıyla bütünlük gösterebilecek ürünler ve çözümlerin daha önemli olduğu düşüncesiyle güneş enerjisi kullanımıyla ilgili yeni ürünler geliştiriyor.
Firma, 2010 yılında satışa çıkardığı çatıya entegre, güneş enerjisini ısıya çeviren güneş panellerinden sonra şimdi de yepyeni bir ürün olan “Solar Kiremit”le çatıda güneş paneli uygulamasına alternatif bir çözüm sunuyor. Kılıçoğlu, bu yeni ürünü ilk kez 34.Yapı Fuarı’nda görücüye çıkardı. AR-GE’si yeni tamamlanan ürün önümüzdeki aylarda piyasaya sunulacak. Ürünün en önemli özelliklerinden biri de yalnızca büyük yüzölçümlü olanlarda değil, her ebatta çatıda kullanılabilecek olması. Solar kiremitle ilgili detayları Kılıçoğlu Pazarlama Müdürü Ali Osman Özaydemir’den dinledik.

Mimariyle bütünleşik fotovoltaik

Özaydemir, “Solar kiremitle evlerin enerjisi artık kiremitten sağlanacak” diyor, “Kiremite entegre üretilen yeni ürünümüz ‘solar kiremit’ güneş enerjisi üretiminde yeni bir dönem başlatıyor. PV panelleri olarak adlandırılan ürünler güneş enerjisinden elektrik üretiyor. Farklı PV panelleri ve uygulamaları da bulunuyor. Bu uygulamalar arasında BIPV (Yapıya Entegre Fotovoltaik) çözümlerin de ayrı bir önemi var. Kılıçoğlu şimdi Türkiye’de ilk defa BIPV yani ‘yapıya entegre fotovoltaik’ anlayışını bir adım öteye götürerek (AIPV) ‘mimariyle bütünleşik fotovoltaik’ tabir edilebilecek Kılıçoğlu solar kiremit’i piyasaya sunuyor. Solar kiremit Kılıçoğlu Granada kiremitle birebir uyumlu bir yapıya sahip. Ayrıca mimari estetiğe ve detay çözümlere de uygun bir ürün. Bu ürünle hem güneş enerjisinden enerji üretiyor, yani ihtiyacınızı karşılıyor hem de yapıyla estetik bütünlük sağlıyorsunuz. Bu arada yalıtım detay problemi de ortadan kalkıyor. Tek bir solar kiremit 20W elektrik üretiyor. Kılıçoğlu güneş panellerinin, ultrasonik kaynak teknolojisi ve TINOX kaplı bakır yapısıyla yüksek selektif  emiş verimliliği de var.”

Uygulaması pratik

Özaydemir, solar kiremitin uygulamasının da zahmetsiz olduğunu anlatıyor: “Ürün vinç gerektirmeden çatıya rahatlıkla çıkarılırken panel sayısında bir değişiklik düşünüldüğünde modüler panel sistemi isteğe bağlı olarak paneli çıkarmayı veya eklemeyi kolayca sağlıyor. Kılıçoğlu güneş panelleri güneş enerjisini ısıya dönüştürürken yüzde 80’e yaklaşan verimlilikle çalışıyor. Güneş panelleri sayesinde sıcak kullanım suyu ihtiyacı karşılanırken uygun bir sistem tercih edildiğinde ev ısıtma sistemine de destek sağlanabiliyor.”

Ürün, kiremitle birlikte küçük yüzeyler dahil her tür çatıda uygulanabiliyor. Son teknolojiyle güneş panellerinden standart olarak yüzde 20 enerji elde ediliyor. Özaydemir, ürünle küçük bir bağ evinde bile elektrik üretilebileceğini belirtiyor.

Amorti süresi 20 yıl


Özaydemir ürünün dezavantajlarını da şöyle sıralıyor: “Ürünün yatırımı pahalı ve yerleştirilmek için fiziksel bir yere ihtiyaç duyuluyor ama zaten raftan alınacak bir ürün değil. Satışları proje bazında olacak ve bence yavaş yavaş bütün firmalar bunu yapacak.
Ürünün fiyatıyla ilgili bir rakam vermeyeyim ama şu anda ürünü alırken ödenecek paranın geridönüşü 20 yılı bulacak gibi görünüyor. Ancak panel fiyatları her geçen yıl biraz daha düştüğü için önümüzdeki yıllarda bu amorti süresinin beş, altı yıla kadar gerileyeceğini öngörüyorum. Bütün teknolojik malzemeler piyasaya ilk çıktığında pahalı olur. Ayrıca tesisler kendini amorti ettikçe fiyatlar da düşecek.”
Ürünün ömrünün 20 yıl civarında olduğuna değinen Özaydemir, ilk kullanımda yüzde 20 enerji üretilebildiğini ancak kullanıma bağlı olarak, temin edilen enerjinin yüzde 10 ila 20 oranında azaldığını söylüyor.

Şehirde kullanılması için hayalperest olmak lazım

Özaydemir’e göre şehirdeki elektrik şebekeleri daha hesaplı olduğundan, ürünün şu anda şehirde kullanılması için hayalperest olmak gerekiyor: “Günümüzde elektrik şebekeleri bu tip alternatif ürünlerden daha ucuz. O nedenle apartman çatılarında kullanılmaya şimdilik uygun değil.”

“Bu sistem çok ciddi bir tesisat gerektiriyor. O nedenle biz sistemin tamamını sağlamayı tercih etmiyoruz. Solar kiremiti temin ediyoruz sadece. Aküyü ve tesisatın diğer malzemelerini müşteri kendisi sağlıyor. Sistemin her bir detayını işin ehillerinin yapması bizce daha uygun.”

Sonsuz kaynak: Güneş enerjisi

Özaydemir, enerji kaynaklarının hızla tüketildiği dünyada enerji üretimi ve sürdürülebilirlik açısından güneş paneli kullanımının çok önemli olduğunu söylüyor ve ilave ediyor: “Dünyanın gidişatına baktığımızda insanlığın sürdürülebilir enerji ihtiyacını güneş enerjisinin karşılayabileceği açıkça görülüyor. İstedikleri kadar nükleer santral kursunlar. Oradan gelecek enerjinin de sonu var. Çünkü kömürün, doğalgazın hatta suyun sonu var. Güneş enerjisi ise teknolojiyle kullanıldığında insanlığın ulaşabileceği ve temin edebileceği sonsuz enerji kaynağı. Bu konuyla ilgili teknolojiyi geliştirmek zorundayız, kaçarı yok.”

Güneş panellerinin yaygınlaşması için devlet desteği şart


“Şu anda devlet güneş panelleri için vergi almıyor. Bu bir avantaj. İlk başta belli bir yatırım yapıyorsunuz ama daha sonra elektriğe para ödemiyorsunuz. Tabii devlet ileride paneller için de vergi almaya başlar mı, ne kadar alır bilemem. Yalnız şunu söyleyebilirim, güneş panellerinin yaygınlaşması için devletin desteği ve teşviki de şart.”


Geri