E-dergi
e-dergi
Röportaj

Multiplan, TPO Çatı Membranlarının Üretimine Başladı


Multiplan Yalıtım Sistemleri ve Dow işbirliğiyle Türkiye’de ilk kez üretilen TPO Çatı membranları, su yalıtımının yanı sıra fotovoltaik panellerle lamine edilerek enerji üretimi de sağlıyor. Multiplan Yalıtım Sistemleri Genel Müdürü M. Nazım Yavuz, “Ürünün sadece üç aydır piyasada olmasına rağmen yoğun talep görmesi bizi çok mutlu etti” diyor.

Dünya, enerji kaynaklarının hızla tükenmesine bağlı olarak bu tüketimi bir nebze olsun dengelemek, gerekirse yeni enerji üretimi sağlamak için “enerji verimliliği” fikrine sımsıkı sarılıyor ve bu kapsamda “yeşil bina” konseptine doğru büyük adımlarla ilerliyor. Bu adımların uğrayacağı en önemli basamaklarından biri de kuşkusuz çatı sektörü. Enerji verimliliği ve sürdürebilirlik kavramları açısından çatılarda doğru ve “yeşil” uygulamaların yapılması şart.
Bu konuda Türkiye’deki en önemli çalışmalara imza atan firmalardan biri olan ve sentetik örtüler pazarında Avrupa’nın en büyük üç firması içinde yer alan Multiplan Yalıtım Sistemleri, Dow’la işbirliği yaparak Türkiye’de ilk kez, çatılarda su yalıtımı sağlayan TPO çatı membranlarını üretti. Multiplan Yalıtım Sistemleri Genel Müdürü M. Nazım Yavuz, Türkiye’de bir ilk olan TPO membranların özelliklerini Çatı ve Cephe’ye anlattı.
TPO çatı membranlarının ABD’de 1990’larda geliştirildiğini belirten Yavuz: “İlk geliştirilen membranlardan ilk on yılda büyük hatalar çıktı. Sonra 2000’de formülasyonu değiştirildi. Şu anda 2011’deyiz ve bu ürünlerde hiçbir problem yok” diyor.

Daha uzun ömürlü, daha hafif, daha pratik…
Yavuz, TPO membranların piyasadaki diğer membranlardan farkını ve avantajlarını şöyle sıralıyor: “Ürünün en büyük avantajı, içinde herhangi bir yumuşatıcı olmaması. Yumuşaklık, malzemenin kendi formülünde mevcut. Çatılar için en büyük problem, malzemelerin bir süre sonra sertleşip kırılganlaşmasıdır. TPO’da böyle bir problem olmayacak. Ömrü ise bitümlü membranda maksimum 5 yıl, PVC’de 10-12 yıldır. TPO membranda ise 25 senedir.  O nedenle dünyada fotovoltaik paneller sadece TPO membranların üzerine uygulanabiliyor. Uygulaması diğerlerine göre çok daha rahat. Hafif olduğu için binalara yük uygulamıyor. Kalınlığı 1,2 mm, yani oldukça ince. İyi bir kaynak uygulandığı zaman ek yerinde de açılma yapmıyor. Piyasaya getireceği yenilik, çok daha uzun ömürlü ve sıcak iklimlere, yani Türkiye’nin Güney bölgelerindeki uygulamalara çok uygun olması. Malzeme yüzde 100 geri dönüşümlü. Bu bakımdan sürdürülebilir bir ürün. Ürün su yalıtımının yanında fotovoltaik panellerle lamine edilerek hem enerji üretiyor hem de beyaz yüzeyinin yüzde 80’e varan yansıtıcılığı sayesinde enerji tasarrufu sağlıyor.”

Yangın anında da avantajlı
Yavuz ürünün yangın anında da avantaj sağladığını ve Avrupa broof standardında T3’ten geçtiğini sözlerine ekliyor. Yavuz bu avantajı şöyle açıklıyor: “Yangın anında önemli olan, malzemenin, binanın tahliye edilmesini kolaylaştırması ve zehirli gaz üretmemesidir. Bitüm zaten katran. Yangın anında bırakın zehir saçmayı, tavandan alev damlıyor. Bu malzeme de tutuşur ama alevi yürütmez. Sadece bölge yanar, alevi yaymaz.”

Çin’den gelen kalitesiz membranların önüne geçilmeli
Yavuz: “Şu anda zaten AVM’lerin çoğunda TPO membran uygulanmış durumda. İthal edilerek temin ediliyordu. Biz bunu Türkiye’de üretiyoruz. Bu malzeme ABD’den ve Çin’den geliyordu. Çin’den gelen kalitesiz ürünlerin önüne geçilmesi lazım.”

İtalya’dan distribütörlük talebi geldi
“Ürün sadece üç aydır piyasada olmasına rağmen talep görmeye başladı bile. Kipa’ları biz yapıyoruz.  Bolu Dağı’nda  AVM yapılıyor. Orada 33 bin metrekare kullanıldı. Ürünle ilgili İtalya’dan bile distribütörlük talebi geldi. Biz yıllardır ithal etmişiz bu malları, şimdi ihraç edeceğiz. Bir anda hızlı talep görmek bizi de çok mutlu etti. 2011’den de umutluyum. 2 milyon  m2 civarında bir satış bekliyorum. Bitümlü membran fiyatları arttığı için ürünün fiyatı da piyasayla rekabet edebilecek durumda.”
 
Poliüretan desteğiyle ısı yalıtımı
TPO membranın ısı yalıtımı özelliği yok, ancak Multiplan bu malzemeyi poliüretanla lamine edip yalıtım sağlayacak. Bu projenin sonucunda bir tarafı TPO’lu, bir tarafı da poliüretanlı ürünler çıkacak. Halihazırda Avrupa’da uygulanan ama Türkiye’de henüz örneği bulunmayan ürün, binaların temellerinde ya da düz çatılarda rahatlıkla kullanılabilecek. Ürün konutlara da çok uygun olacak.

Türkiye’de çatılarla ilgili bilinç oturmadı
Poliüretan üreten bir firma olarak mottolarının “enerji verimliliği” olduğunu belirten Yavuz, bundan sonraki aşamanın güneş enerjisi olduğunu söylüyor: “Bakın, 2050’ye geldiğimiz zaman bütün enerji ihtiyacı ikiye katlanacak. Buna yetişebilmek için dünyada hem ciddi bir tasarruf hem ciddi bir enerji üretmek lazım. Türkiye’de ise enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik konuları gerektiği kadar ciddiye alınmıyor. Ben aynı zamanda ÇATIDER Başkan Yardımcısı’yım. Türkiye’de çatılarla ilgili maalesef oturmuş bir bilinç yok.”

Çatı için büyük taşıma işlemlerine gerek yok
“Düşünün ki bir enerji üretim tesisi koydurdunuz. Bunu kurduğunuz yerde sırf nakliyat için harcayacağınız para bile ciddi bir miktar. Halbuki çatı için büyük taşıma işlemlerine, ara istasyonlara falan gerek yok. Sırf nakilde kaybolan enerjiniz Türkiye koşullarında yüzde 20.  Avrupa’da binalara entegre enerji üretimine devletler daha fazla kredi veriyor. Nakille uğraşılmıyor böylece.”
“Çatılarda en büyük problem birçoğunun kötü uygulamacılar tarafından yapılması. Bu kişilerin yaptığı çatılardan estetik beklenemez. O nedenle ustalara eğitim sertifikaları verilmeli. ÇATIDER, çatı ustalarının sertifikasyonuyla ilgili bir Avrupa fonuna başvurdu.  Ustalar firmalar bünyesinde eğitime tabi tutulacaklar ve test merkezinde teorik ve uygulamalı testlerden geçecekler. Firma olarak bu uygulamayı destekliyoruz.”

Geri