E-dergi
e-dergi
Röportaj

BRAAS, Yeni Ürünlerini Piyasaya Sürüyor


Çatı sektörünün önemli oyuncularından birisi olan Braas, güneş enerjisi, iş güvenliği ve sürdürülebilir malzemeler konusunda dikkat çekici ürünler geliştiriyor...

Son dönemde piyasaya sunduğu “Güneş Enerjili Çatı Sistemleri”, “Unitherm System Box”, “Divoroll Clima PLUS-S”, Reddot tasarım ödüllü TegaLModerN ve farklı kiremit serileriyle dikkatleri üzerine çeken Braas Çatı Sistemleri, iş güvenliği konusunda da önemli ürünler geliştiriyor. Yeni ve farklı çatı&cephe malzemelerini birbiri ardına Türk yapı sektörüyle buluşturan Braas Çatı Sistemleri’nin İcra Kurulu Başkanı Daniş Navaro’dan tüm bu gelişmeler hakkında bilgi aldık.

Son dönemde güneş enerjisiyle ilgili çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını dile getiren Daniş Navaro, “Türkiye güneşi bol olmasına rağmen bu enerjiyi çok iyi kullanamayan ülkeler arasında yer alıyor. Braas çatı sistemlerini, ürünleriyle, sistemleriyle ve servisiyle güneş enerjili çatı sistemlerine dönüştürmeye çalışıyoruz. Güneş enerji sistemlerini çatıya entegre etme konusunda çok ciddi Ar-Ge faaliyetleri yaptık” diyor. Yüksek performansıyla tüm segmentlerin dikkatini çeken Güneş Enerjili Çatı Sistemlerinin yanı sıra çatılarda ısı yalıtım çözümlerine yeni bir bakış açısı getiren Unitherm System Box’ın da dikkat çeken ürünlerden birisi olduğunu dile getiren Navaro, Unitherm System Box ile ısı yalıtım levhasının gerçek bir sisteme dönüştüğünü vurguluyor ve şu bilgileri veriyor: “Unitherm System Box, üzerine entegre edilmiş dikey latası ve pakete dahil edilmiş yatay lataları ile kiremit montajı ve havalandırma kesiti oluşturmak için gerekli ahşap materyal kullanımını en aza indiriyor. Böylece imalatta sürat, kalite ve tedarikte büyük kolaylık sağlıyor. Ayrıca çatıda önleyici bir sistem olan Vitasafe’i geliştirdik ve pazara sunduk. Kiremitlerde de birçok yeniliğimiz oldu. İtalyanlar tarafından tasarlanan Diva serisi çok ilgi çekti. Diva serisiyle çatılar neredeyse sanat eserlerine dönüştü. Özellikle otellerin ve fabrikaların yoğun sıcak su ihtiyacını karşılamak için geliştirilen TCB Teras Çatı Termal Güneş Kolektörleri de yeni sistemlerimizden birisi. TegalModern ise modern çatılara yönelmeyi arzu eden mimarlar için en büyük seçenek haline geldi. Almanya’da üretilen TegalModern’i, gördüğü talebin büyüklüğünden dolayı Türkiye’de de üretme kararı aldık. Ayrıca üretim tesislerimizin kapasitesini yüzde yirmi artırıyoruz. Braas olarak çatıya aşık bir kuruluşuz; tek işimiz çatı. Avantajımız da buradan geliyor...”

Çatılarda güvenlik için: VITASAFE
“Braas olarak yeni piyasa sunduğumuz, çatıda insan ve iş güvenliği çözümlerimizden birisi olan Vitasafe, tüm detayları titizlikle çalışılmış güvenilir bir çözüm. Çatıdan düşmeyi önleyici onlarca detaydan oluşan insan ve iş güvenliği sistemi Vitasafe ile yaşam artık emniyet altına alınıyor. Eğimli çatılar üzerine uzman Braas’ın araştırma ve geliştirmeye olan tutkusuyla tasarlanan Vitasafe, çatı sistemi kavramı ile insan ve iş güvenliği kavramlarını bütünleştiyor.”

Divoroll CLIMA+S
“Yeni nesil buhar geçirgen reflektif bir su yalıtım membranı olan Divoroll Clima+S ile çatılara gelen ısı yüzde 83’e varan oranlarda yansıtılarak, ortam sıcaklığında 3 °C’ye varan düşüşler elde edilebiliyor. Böylece enerji verimliliği artıyor, özellikle yazın soğutma maliyetlerinin azaltılması sağlanabiliyor. Küresel ısınmanın ana sebebi olarak gösterilen CO2 emisyonunu kontrol altına alabilmek için tüm dünyada mücadele ediliyor. Bu kapsamda Avrupa Birliği’nin 2002 yılında yürürlüğe koyduğu Yapılarda Enerji Performansı Yönetmeliğinin temel amacı yapıların enerji verimliliğini artırmak. Braas’ın bu amaca yönelik olarak geliştirdiği Divoroll ailesinin en yeni üyesi Clima+S, bir su yalıtımından çok daha fazlasını sunuyor. Çok fonksiyonlu Clima+S, Divoroll ailesinin diğer üyeleri gibi nefes alma özelliği ile ortamdaki nemin azaltılmasına yardımcı oluyor. Reflektif özelliğiyle de çatı katındaki yaşam alanına giren enerjiyi ve böylece sıcaklığı azaltarak özellikle yaz konforunu artırıyor. Bu sayede yapının yıllık enerji performansını iyileştiriyor. Enerji performansının artması ile CO2 emisyonunun azaltılmasına yardımcı olunuyor. Oldukça pürüzsüz ve okside olmayan metal kaplı reflektif yüzeyi, yüksek yansıtıcılığın yanı sıra optimum buhar geçirgenliğiyle enerji kaybetmeyi önlüyor ve membran üzerinde toz birikimine izin vermiyor. Divoroll Clima+S reflektif özelliğiyle elektromanyetik kirliliğin azaltılmasına da yardımcı oluyor...”

Geri