E-dergi
e-dergi
Proje

Üsküp Havaalanı Çuhadaroğlu Ürünleriyle Yeniden İnşa Edildi


TAV Tepe Akfen tarafından Çuhadaroğlu ürünleri kullanılarak inşa edilen Üsküp’teki Büyük İskender Havalimanı, Makedonya’nın bağımsızlığını kazanmasının 20. yılı kutlamaları etkinlikleri çerçevesinde 6 Eylül 2011 tarihinde hizmete açıldı…

Coğrafi yapısı, konumu ve kültürel yapısı ile bugün hem Türk hem de yabancı yatırımcılar için önemli bir pazar haline gelen Makedonya, yeni bir Türk yatırımı ile tanıştı. Türkiye ile tarihi bağları bulunan ve halen Makedonların yanı sıra Türk ve Arnavut halklarının yoğun olarak yaşadığı Makedonya’da, TAV Tepe Akfen tarafından yeniden inşa edilen Üsküp’teki Büyük İskender Havalimanı, Makedonya’nın bağımsızlığını kazanmasının 20. yılı kutlamaları etkinlikleri çerçevesinde 6 Eylül 2011 tarihinde hizmete açıldı. 6 yolcu köprülü, 40 bin metrekare yeni terminal binasıyla yıllık 4 milyon yolcu kapasitesine ulaşan yeni havaalanı, Balkanların merkezi olması ve Avrupa’ya olan yakınlığı ile önemli bir ulaşım merkezi haline geldi.

GMW Mimarlık tarafından yerel motifler kullanılarak tasarlanan Büyük İskender Havalimanı’nın yapımı 1,5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlandı. Terminal binası yatırımlarının yanı sıra mevcut pist 500 metre uzatıldı, apron genişletildi, yıllık 40 bin ton kapasiteli kargo deposu, yeni yangın istasyonu, 5 bin metrekare yönetim binası, 1300 araçlık otopark ve 23 check-in kontuarı yapıldı.

Bu büyük ve uluslararası projede bir Türk markası olan Çuhadaroğlu Alüminyum Sistemleri tercih edildi. Projede 6000 metrekare cephe ve binanın iç kısımlarında 2000 metrekare doğrama işi Çuhadaroğlu yetkili bayilerinden Mega Alüminyum tarafından gerçekleştirildi. Sistem seçimlerinde estetik ve teknik olarak ihtiyaçları karşılayan ürünler ağırlık kazandı. İç doğramalarda yüksek açıklıklara uygun, ısı yalıtımsız EC 50 sistem tercih edilirken, cephe uygulamalarında strüktürel silikon uygulaması ile tamamen cam görünümlü, geniş açıklıklara uygun olarak tasarlanmış, ısı yalıtımsız KE 70 Giydirme Cephe Sistemi kullanıldı.

Geri