E-dergi
e-dergi
Proje

Vehbi Koç Vakfı Kültür ve Sanat Merkezi


Vehbi Koç Vakfı Kültür ve Sanat Merkezi Gölcük’teki Vehbi Koç Vakfı Kültür ve Sanat Merkezi’nde Işıklar’ın Anadolu Serisi Degrade Pres Tuğlaları kullanıldı. Bu tuğlalar, tuğladaki tekdüzeliği kırmak ve büyük yüzeyli duvarlarda monotonluktan uzaklaşmak adına büyük bir avantaj sağlıyor.


Ocak Şubat 2012 / Sayı 36

TECE Mimarlık tarafından tasarlanan Gölcük’teki Vehbi Koç Vakfı Kültür ve Sanat Merkezi’nde Işıklar’ın Anadolu Serisi Pres Tuğlaları kullanıldı. Toplam inşaat alanı 4700 metrekare olan çok amaçlı salon, sergi salonları, restoran, atölyeler, kapalı spor salonu VIP toplantı salonu ve fitness salonlarından oluşan bir yaşam merkezi olarak inşa edilen Merkez, doğal bir sit alanı içerisinde projelendirilmiş. Binaların doğal örtüyle uyum içinde olabilmesi için her türlü hassasiyet gösterilmiş. Hiç ağaç kesilmemiş. Bina iki parça düşünülmüş ve yapı yükseklikleri ağaçların boyunu geçmemiş. Yapıların yeşil doku içerisinde adeta kaybolması istenmiş. Proje bütününde olabildiğince doğal yapı malzemesi kullanılmaya çalışılmış; bu nedenle de tuğla başta olmak üzere ahşap ve bakır gibi malzemeler ağırlık kazanmış.

Projede tercih edilen Işıklar Pres Tuğlalar, yeşil dokuyla kaynaşmayı sağlamak,  büyük duvar yüzeylerinin etkisini insani boyuta indirmek, ayrıca duvar örgü sisteminde de geleneksel örgünün dışına çıkmak için tercih edilmiş. İlk defa bu projede belli bir mantığa dayanan örgü sistemi hayata geçirilmiş. Bir anlamda duvar yüzeyinin kendisi özel olarak tasarlanmış. Tuğla boyutu da bu proje için özel olarak talep edilmiş. Mimaride TECE Mimarlık’ın arzu ettiği etkiye ulaşmak için Işıklar proje için jombo üretim yapmış. Çok katmanlı bir duvar yapılmış, çift duvar arasında bırakılan hava boşluğuyla maksimum ısı yalıtımı sağlanmış. Özellikle kültür merkezi gibi akustik konforun önemli olduğu yapılarda gerekli ses yalıtımı da sağlanmış. Gölcük gibi yoğun yağış ve nem bölgesinde Işıklar’ın geliştirdiği nem detayları sayesinde nem dengelemesi sağlanmış.

Işıklar Anadolu Serisi Pres Tuğla
Sinterleşmeye kadar (erimeye yakın durum) pişirilen, birim ağırlığı ve basınç dayanımı yüksek, su emme oranı düşük, dona dayanıklı ve son derece uzun ömürlü yapı malzemeleri olan Pres Tuğlalar, bina cephelerinde yıllarca bakım gerektirmiyor ve estetik bir görünüm oluşturuyor. Binaların dış cephesinde, iç mekan tasarımlarında bölme duvar olarak, bahçe duvarları, şömine, barbekü, yapımı ve benzeri uygulamalarda kullanılıyorlar. Mevcut standart pres tuğlanın yanı sıra, mimari detay çözümlerinde ihtiyaç duyulan, standart ölçülerle uyumlu, çok sayıda detay tuğlası da üretiliyor. Pres tuğlalar, farklı renk, doku seçenekleri ve detay zenginliğiyle tasarımcılara geniş imkanlar sağlıyor. Özellikle son zamanlarda Anadolu Serisi Tuğlalar cephelere kattıkları hareket ve doğal görünümüyle yoğun ilgi görüyorlar. Gerek görsel nitelik, gerekse işlev olarak farklı şekil ve ebatlarda üretilen pres tuğlalar, hem doğaya uyum göstermesi hem de dekoratif ürünler olması nedeniyle güncelliklerini hiç yitirmiyorlar.

Geri