E-dergi
e-dergi
Teknoloji & Malzeme

VMZINC® Titanyum Çinko Mimari Ürünler PIGMENTO® Serisi


VMZINC titanyum ve bakır alaşımlı çinko, mimaride yüzyıllara meydan okuyor...

 
Ocak Şubat 2012 / Sayı 36

Çatı, cephe, drenaj sistemleri ve dekorasyon dâhil tüm bina kaplama uygulamalarında kullanılabilen VMZINC lamine ürünler ve hazır kaplama sistemleri, yüzlerce yıl bakıma ihtiyaç duymuyor. Bu üstün özellik doğal patinası sayesinde gerçekleşiyor. Patina, malzemeyi korozyona karşı muhafaza ediyor; dolayısıyla binanın su ve hava ile temas eden kabuğu tüm dış etkenlerden korunuyor. Dış yüzey çizilse bile patina kendi kendini yeniliyor ve çizikler kendiliğinden kapanıyor. Bu sayede binalar nesiller boyu ilk günkü estetiğini koruyabiliyor.
Bakım gerektirmemesi, çok uzun yıllar dayanması ve dolayısıyla işletme maliyetinin neredeyse sıfır olması, malzemeyi sürdürülebilirlik açısından geleceğin popüler yapı malzemelerinden birisi yapıyor.

Tüm çinkoların patinası kadifemsi füme gri tonuyla bilinir... Bir de kırmızı, yeşil ve mavi ile zenginleştirilmiş çinkonun tasarımlara katacağı değeri düşünürsek?..

VMZINC’in mimariye kazandırdığı PIGMENTO® serisi bizlere üç farklı seçenek sunuyor:
• Pigmento Yeşil (Yosun yeşil)
• Pigmento Kırmızı (Toprak kırmızı)
• Pigmento Mavi (Kül mavi).

Pigmentli yüzeyler, standart gri patinalı ürünün dış yüzeyine mineral pigmentler eklenerek elde ediliyor. Yani kesinlikle bir kimyasal boyama veya lake uygulaması söz konusu değil.  Bu pigmentler mikronik düzeyde doğal patinanın yüzeyine işleniyor. Bu sayede yüzeyler UV ışınlarından, yoğun kardan, yağmurdan, tuzdan ve çamurdan asla etkilenmiyor. Renkler solmuyor, yüzey akmıyor, patina ile beslenen renk tonları ilk günden itibaren minimum 70 yıl korunuyor.

VMZINC’in patentli ürünü Pigmento®lu yüzeyler iddialı ve ekolojik projelerde mimarların başvuru kaynağı oluyor. Doğal renkleri, organik dokusu ve güneş ışığıyla dans eden tonları ile yeni fikirlere esin kaynağı olan Pigmento® serisi, diğer tüm yapı malzemeleriyle mükemmel bir uyum sergiliyor.

Divan Otel, Belkıs Apartmanı...
Türkiye’de, VMZINC Pigmento® serisi ile hayata geçirilmiş başarılı yeni örnekler bulunuyor:
İstanbul Divan Otel, sarı-turuncu terra cotta cephe uygulaması ve kırmızı VMZINC Pigmento® çatı, gökyüzünün de ışıklarını yansıtarak adeta büyü etkisi yapıyor. Yine, Şişhane Belkıs Apartmanı cephesindeki doğaltaş ile kırmızı Pigmentli titanyum çinkonun uyumu gözleri kamaştırıyor. Ankara Bilkent Üniversitesi’nde kalker içerikli doğaltaşla  uyumu hoş bir kompozisyon sağlıyor. Kırmızı Pigmento’nun kiremit, doğaltaş ve ahşapla uyumu da oldukça etkileyici. Kapadokya Forum AVM, Balmumcu Yimtaş Genel Merkez binası, Seydişehir Cengiz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi binası yine VMZINC Pigmento’nun canlı görebildiği yapılar. Yeşil pigmento ekolojik ifadesiyle yeşil alanlarda, peyzaj mimarisinin yoğun uygulandığı mekanlarda, dağ ve göl evlerinin çatı ve cephe kaplamalarında öne çıkabiliyor. Mavi pigment ise güneşi bol olan, gökyüzünün aydınlığı ve suyun berraklığını yansıtan doğal tonlarıyla sıradışı bir estetik sağlıyor.
Pigmento® yüzey işlemi yapılmış titanyum çinko lamine ürünlerle yine VMZINC tarafından üretilen tüm sistemleri üretmek ve binanın tüm fonksiyonlarını kaplamak mümkün.


Geri