E-dergi
e-dergi
Haberler
KOSGEB Yeni Dönem Destek Programını Sektörel Derneklerimizle Paylaştı

Açılış konuşmasını yapan Sektörel Yayıncılar Derneği SEYAD Yönetim Kurulu Başkanı Eser Oğuz, SEYAD’ın, Türkiye’de faaliyet gösteren sektörel yayıncı firmaların mesleki birliğini oluşturmak amacıyla 2000 yılında kurulduğunu belirtti.

 Sektörel yayıncılık alanında tek sivil toplum örgütü olduklarını kaydeden SEYAD Başkanı Eser Oğuz, SEYAD’ın FIPP - Uluslararası Yayıncılar Federasyonu üyesi olduğunu ve 27 yayıncı firma ile 85 sektörel dergiyi temsil ettiklerini ifade etti. SEYAD üyesi yayıncı kuruluşların, yayıncılık meslek ilkelerine ve etik kurallarına uymayı taahhüt ettiklerini ve sektörel iletişimde öncü olduklarını söyleyen SEYAD Başkanı Eser Oğuz, sözlerini şöyle sürdürdü:
 “Sektörel Yayınlar; o ülkenin ekonomisi içerisinde belirli bir endüstriyel alandaki okura hitap eden, yazılı ve elektronik ortamlarda süreli ya da süresiz yayımlanan, bayilerden dağıtımı olmayan sadece tanımlı okur profiline adrese teslim şeklinde ulaştırılan yayınlardır. Sektör yayınları, bu mesleği ana mesleği olarak görüp profesyonel şekilde icra etmek olan iletişim çalışanları tarafından meslek etiğine uygun biçimde hazırlanır, yayınlarımızda; sektör duyuruları, teknik makaleler, firma ve ürün tanıtımları içeren, sektörü tüm detaylarıyla inceleyen analizler ve reklamlar yer alır.”

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan başından sonuna ilgi ile izlenen konuşmasında; KOSGEB'in değişim ve dönüşüm sürecini birinci ağızdan aktarmak istediklerini, bu amaçla da Sektörel Yayıncılar Derneği tarafından organize edilen, böyle bir toplantında olmaktan mutlu olduklarını belirtti.

 Sektörel hamlelerin, pastadan pay almak için önemli bir adım olduğunu belirten KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan: “mış gibi yapmayalım. Elimizde bu var size uyarsa dan kurtulup terzi usulü hizmet etmek için, size uygun ne yapabiliriz yaklaşımı ile hareket ederek KOBİ'lerimizin pastadan daha fazla pay almalarını istedik” dedi.

 KOSGEB’in hedef kitlesinin 2009 yılında yapılan kanun değişikliği ile birlikte genişlediğine değinen KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, bu değişim ile birlikte destek sisteminde de değişikliğe gidildiğini, KOBİ’lerin bölge, sektör ve ölçek parametrelerine göre farklılaşan ihtiyaçlarını esas alan yeni destek sistematiğine geçildiğini kaydetti.

 15 Haziran 2010 tarihinde yürürlüğe giren KOSGEB destek programları yönetmeliği ile, erişimi kolay, proje esaslı, yalın ve esnek bir destek sistemine kavuştuğunu ifade eden KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, yeni destek sistemi ile KOSGEB İcra Komitesi tarafından kabul edilen 7 adet destek programı kapsamında girişimcilere, KOBİ’lere ve Meslek Kuruluşlarına geri ödemeli ve geri ödemesiz destekler sağlandığını belirtti.
KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan konuşmasının sonunda, bu destek programlarının ayrıntılı bir sunumunu gerçekleştirdi.