E-dergi
e-dergi
Ana Sayfa
Kazananlar Belirlendi!..

Çatı ve Cephe dergisi tarafından ilki organize edilen “Çatı&Cephe Malzemeleri Ödülleri”ile Yalıtım dergisi tarafından bu sene 9.’su düzenlenen “Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri”nde seçici kurul toplantıları yapıldı. Her iki ödülün seçici kurulları da 19 Nisan Perşembe günü, Yıldız Teknik Üniversitesi Hisarüstü Tesisleri’nde biraraya gelerek kazananları belirledi.4 Kategoride toplam 29 ürünün yarıştığı “Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri”, “Çatı” ve “Cephe” olarak iki ana başlıkta ve her iki başlığın altında ikişer alt kategori olmak üzere dört kategoride düzenlendi. Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri’nde Çatı ve Cephe dergisi okurları 31 Mart 2012 gününe kadar oylarını kullanmışlardı. Okur oylamasının ardından, sektörün önde gelen temsilcilerinden oluşan Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri Seçici Kurulu üyeleri de sonuçlar üzerine değerlendirme yaparak kendi oyunu kullandı. Seçici Kurul oylarının yüzde 70, okur oylarının ise yüzde 30 etkili olduğu yarışmada kazananlar şöyle belirlendi:

Yılın Cephe Malzemesi / Sistemi:

Fibrobeton Multiform / Fibrobeton Yapı Elemanları San. İnş. ve Tic. A.Ş.Fibrobeton Multiform
Firma: Fibrobeton Yapı Elemanları San. İnş. ve Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Mayıs 2010
25 yıldır GRC cephe kaplama ürünleriyle mimaride yepyeni ufuklar açan Fibrobeton, gerek kalıp teknolojileri gerekse üretim teknikleri konusunda yapılan geliştirme çalışmaları sonucunda Multiform® Teknolojisini geliştirdi. Multiform ürünler mimaride tüm sınırları kaldırıyor ve tamamen bilgisayar ortamında yaratılmış tasarımların gerçekleştirilmesine olanak veriyor. Ülkemizdeki ve dünyadaki mimari ekollerin gelişimine katkıda bulunuyor. Multiform ile istenilen formda ve kendini tekrarlamayan cephe kaplamaları üretilebiliyor. Mutiform’un en önemli uygulama örneklerinden birisi ise Zaha Hadid imzalı Capital Hill Moskova Projesi.

Yılın Cephe Sistem Bileşeni:
HILTI CFS-SP WB Yangın Dondurucu Derz Dolgu Spreyi / HILTIHILTI CFS-SP WB Yangın Durdurucu Derz Dolgu Spreyi
Firma: HILTI
Çıkış Tarihi: Nisan 2011
Cephe sistemi ile döşeme arasındaki hareketli derzlerde, derz içerisine yerleştirilmiş taşyünü malzemenin üzeri boyanarak, tek ürün ile üç saate kadar yangın dayanımı sağlıyor. Derz genişliğinin yüzde 50’sine kadar basınca ve gerilmeye çalışabilme (ASTM E 1966 ve UL 2079’a göre test edilmiş) özelliğine sahip. Çevre dostu. Su bazlı yapısı ile halojen, solvent ve asbest içermiyor. LEED kriterlerine uygun. Ürün ayrıca, hareketli duvar-döşeme derzleri ve genleşme derzleri için de uygun ve 4 saate kadar yangın testlerine sahip. Fırça, rulo veya basınçlı boya makineleriyle uygulanabiliyor.

Yılın Çatı Kaplama Malzemesi / Sistemi:
BTM Shingle Dragon / BTM A.Ş.BTM Shingle Dragon
Firma: BTM A.Ş.
Çıkış Tarihi: Mayıs 2011
BTM Shingle Dragon, camtülü taşıyıcılı, okside bitümden üretilmiş, alt yüzeyi kendinden yapışkanlı ve üst yüzeyi renkli mineral kırığı kaplı, asgari 3,5 mm kalınlığında bir çatı kaplama ve su yalıtım membranı. Gölgeli efekti ile, kaplandığı çatıda üç boyut etkisi yaratan ve böylelikle çatıya bir derinlik kazandıran BTM Shingle Dragon, mevcut renk yelpazesine ek olarak iki farklı renk alternatifi (kahve ve bakır-kahve) ile pazara sunuluyor. Dragon modeli, geleneksel shingle renklerinden ve deseninden daha farklı. Çatıda çok katlı (lamine) shingle varmış görüntüsü yaratıyor. Hızlı bir uygulama sağlıyor. Ayrıca rüzgarlı yerlerde de daha emniyetli şekilde uygulanıyor.

Yılın Çatı Sistem Bileşeni:
Delta Floraxx / Dörken Sistem A.Ş.Delta - Floraxx    
Firma: Dörken Sistem A.Ş.
Çıkış Tarihi: Ocak 2010
Delta®-Floraxx, küçük ya da büyük bütün ekstansif ve intensif yeşil çatı uygulamalarında ve taş kaplı ters çatılarda kullanılıyor. Delta®- Florax yaklaşık 7 l/m2lik yüksek su tutma ve i=1 hidrolik eğimde 10 l/s • m’lik üstün drenaj kapasitesine sahip perforasyonlu bir drenaj levhası. Ürün, 200 kN/m2lik yüksek basınç dayanımı sağlayan, 20 mm yüksekliğinde, sekizgen kabarcık yapısına sahip. Kimyasallara ve toprakta çürümeye dayanıklı ve çevre dostu olan Delta®-Floraxx, yüksek yoğunluklu polietilenden üretiliyor. Delta®-Floraxx, kabarcıkları içinde bitkiler için gerekli suyu tutarken, üzerindeki perforasyonlar sayesinde suyun fazlasının yaklaşık 1.2 l/ m² • s hızla kabarcıklı levha altındaki açık kanal sistemine aktarılarak boşaltılmasını sağlıyor.

“Yılın Yatırımı”, “Yılın Isı Yalıtımı Ürünü”, “Yılın Su Yalıtımı Ürünü”, “Yılın Ses Yalıtım Ürünü” ve “Yılın Yangın Yalıtımı Ürünü” olmak üzere beş kategoride düzenlenen “Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2011”de ise kazananlar şunlar:

Yılın Yatırımı:
ONE FLEX Tesisleri / Das Kauçuk ve Plastik San. Tic. Ltd. Şti.

Yılın Isı Yalıtımı Ürünü:
Rockmanto Taşyünü Mantolama Sistemi / Mardav A.Ş.

Yılın Su Yalıtımı Ürünü:
Köster KB PUR 560 / Köster Yapı Kimyasalları A.Ş.

Yılın Ses Yalıtımı Ürünü:

İzober Taşyünü Prefabrik Boru / Beşler Tekstil San. Ve Tic. A.Ş.

Yılın Yangın Yalıtımı Ürünü:

İzober Taşyünü Prefabrik Boru / Beşler Tekstil San. Ve Tic. A.Ş.

Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri” ve “Çatı&Cephe Malzemeleri Ödülleri”nde kazananlar, 3 Mayıs’ta, Yapı İstanbul Fuarı’nda düzenlenecek törenle ödüllerini alacak.

Ödül Töreni:
Yer: TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi / Karadeniz Salonu
Tarih: 3 Mayıs 2012 Perşembe
Saat: 15.00
www.yalitim.net
www.cativecephe.com
CatiVeCephe:SagMenu