E-dergi
e-dergi
Röportaj
Artera Cephe, Bitmiş Cephelere Servis Veriyor


Mayıs - Haziran 2012 / Sayı: 38

Artera Cephe, Bitmiş Cephelere Servis Veriyor Bitmiş cephelerde yaşanan problemler veya gereken revizyonlar, hem kullanıcı için hem de cepheyi yapan firma için büyük bir sorun... Artera Cephe Danışmanlık ise özel olarak bu tarz sorunların çözümü için kurulmuş bir firma. Firmanın kurucusu Özlem Yurtseven’le, henüz birkaç aylık geçmişi olan Artera Cephe & Danışmanlık’ı konuştuk…

Çatı & Cephe: Artera Cephe Danışmanlık’ın kuruluş sürecini kısaca anlatabilir misiniz?

Özlem Yurtseven: Türkiye’de cephe sektörü oldukça hızlı gelişiyor ve firma sayısı günden güne artıyor. Fakat işi yapan firmanın iş bittikten sonra geri dönüp hizmet vermesi çok zor. Bazen tek bir camın değişmesi ve bunun için yeniden ölçü almak, projelendirmek ve siparişini vermek gerekiyor. Tabi hiçbir cephe firması da  bununla uğraşmak istemiyor. Sektörde böyle bir eksiklik gördüm. Ben, Era Yapı Sistemleri firmasında 9 sene Kalite ve Sistem Planlama Yöneticiliği yaptım. Projenin tesliminden sonra geçici kabul eksiklerini giderme, ilave talepleri karşılama ve çıkan tüm sorunları giderme gibi hizmetleri bana bağlı bir departman yürütüyordu. Era’dan ayrılarak tecrübe kazandığım bu işi değerlendirme fikri oluştu. Çünkü Türkiye’de sadece bitmiş cephelere servis hizmeti veren bir şirket bulunmuyor. Cephe firmaları yetişemiyor, müşteri merdivenaltı tabir ettiğimiz atölyelere işi yaptırmak istemiyor, bu durumda biz iyi bir çözüm oluruz diye düşündüm. Malzemelerimizi tedarik ettik, yerimizi tuttuk ve faaliyetlerimize başladık.

Çatı & Cephe:
Hangi konularda hizmet veriyorsunuz?

Özlem Yurtseven:
Genel olarak alüminyum giydirme cephe ve doğrama uygulamalarının tümünde hizmet veriyoruz. Şu anda faaliyet alanlarımızdan en çok zamanımızı keşif hizmetimiz alıyor. Keşif hizmetinde, son kullanıcının cephesinde olan herhangi bir sorunu tespit edip kendisine raporluyoruz. 9 senelik tecrübemizde, sadece bitmiş ürünün kusurlarına ve kullanıcı hatalarına yoğunlaştığımız için sorunu, binayı gördüğümüzde hemen anlayabiliyor ve raporlayabiliyoruz. Yaptığımız işe danışmanlık dememiz de buradan geliyor.
Bir diğer faaliyet alanımızsa binalardaki ilave işleri kapsıyor. Bu ilave işler, cephe firmalarına veya bir ustaya veya merdivenaltı olarak tabir edilen atölyelere yaptırılamayacak butik işler. Özellikle bu tip işlere çözüm ortağı oluyoruz. İşin nasıl yapılmasını gerektiğini gösteriyoruz ve müşteri başka bir alüminyum ustasıyla çalışacaksa bile çözüm üretiyoruz.
Ayrıca daha çok alışveriş merkezlerinde uyguladığımız, her tip cephe ve doğramanın revizyonlarını yapıyoruz. Bu uygulamalarımızda, bir alışveriş merkezinde kaç tane mağaza varsa o kadar müşterimiz var demektir. Çünkü alışveriş merkezlerinde mağazalar kiraya verildikten sonra cephenin konseptini bozmayacak revizyonların yapılması gerekiyor. Mağazayı kiralayan müşteri, örneğin açılır kanatlar veya bölünmemiş büyük açıklıklarda vitrinler yapmak isteyebiliyor fakat alışveriş merkezinin konsepti gereği yapının bozulmaması gerekiyor. Bu durumda alışveriş merkezi yönetimleriyle koordineli çalışıp, onların onaylarını alarak, mağazalarında istedikleri tüm çözümleri üretmeye çalışıyoruz.
Giydirme cephelerde cam kırılmaları için de hizmet veriyoruz. Buralardaki camlar, çevresindeki alüminyum çerçeveyle beraber üretilip revizyonunun yapılması gerektiğinden, herhangi bir camcıya yaptırılamıyor. Hasar görmüş doğramaların, aksesuarların, kompozit taş ve kaplama ürünlerin gerektirdiği işlerin de hepsini yapıyoruz. Örneğin 15. kattaki bir açılır kanadın makaslarının hasar görmesi durumunda, oradaki teknik ekip müdahale edemiyor, bize başvuruyorlar ve biz de gerekli tüm işlemleri yapıyoruz.
Birçok yerde uyguladığımız ve bizim için çok özel olan sabit camların açılır hale getirilmesi işini de yapıyoruz. Artera olarak açılır kanadın düşünülmediği tüm sabit camlı alüminyum sistemlerin açılır hale getirilmesiyle ilgili çözümler ürettik. Cephelerdeki su, ses ve ısı yalıtım sorunlarının çözümü için hem danışmanlık hizmeti veriyoruz hem de uygulama yapıyoruz.

Çatı & Cephe: Kadronuz, uygulama ekibiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Özlem Yurtseven: Projelendirme aşamasında tecrübeli mimar veya teknikerlerle proje bazlı çalışıyoruz. Toplamda 7 kişilik bir ekibimiz var. Mimari destek veren iki arkadaşımızla beraber toplamda 9 kişiyiz. Uygulama aşamasında, yaklaşık 15 senedir bu işte çalışan, hem imalatını hem de montajını yapmış arkadaşlarla çalışıyoruz. İş, temelde sorunu bulup yok etmeye dayalı olduğu için sadece montaj işlerini yapmış birisinin işleri yürütmesi mümkün değil. Sorunu bulabilmek için sistemi, sistemi yapandan çok daha iyi biliyor olmanız gerekiyor.
Üç kişilik ekiplerimiz, doğrudan müşteriyle muhatap olan bir şef, işe hakim bir teknik eleman ve bir yardımcı personelden oluşuyor. Çok kalabalık ekiplere ihtiyacımız yok. Çünkü faaliyetlerimizin tümünü çalışan binalarda gerçekleştiriyoruz. Bizim yaptığımız bir servis hizmeti. Bu nedenle elemanlarımızın kıyafetinden müşteriyle iletişimine kadar her şey önemli. Benim 9 senelik tecrübem burada devreye giriyor. Birlikte çalıştığım tüm arkadaşları bu konuda özellikle eğitiyorum. Çalışma alanında, ortamdaki kimseyi rahatsız etmeden çalışmaya dikkat ediyoruz ve bu konuda da çok başarılıyız, çok takdir alıyoruz.

Çatı & Cephe:
Cephe firmalarıyla anlaşmalarınız var mı?

Özlem Yurtseven:
Bu tip anlaşmalarda tereddütlerim olduğu için böyle bir girişimimiz olmadı. Çünkü herhangi bir firmanın veya birkaç firmanın servisi gibi anılmak istemiyoruz. Ancak cephe firmaları kendilerine gelen bu tip talepleri bize yönlendirebilir.

Çatı & Cephe:
İmalat yapıyor musunuz?

Özlem Yurtseven:
Bizim fabrikaya veya atölyeye ihtiyacımız yok. Çünkü imalatlarımız küçük imalatlar. Onları da kendi bünyemizde halledebiliyoruz. Bizim yaptığımız hizmet işi, ürün satışı yapmıyoruz. Tüm sektörlerde üretici firmaların servis ağlarını oluşturma yoluna gittiği bir dönemdeyiz, çünkü üretmekle servis hizmeti sunmak farklı dinamikleri içeriyor. Hizmet sunmanın dinamikleri çok farklı ve biz o dinamikler üzerine çalışıyoruz. Temiz çalışmak, hızlı hareket etmek, müşterinin uygun olduğu genelde mesai saati dışı veya haftasonları çalışmak, planlamayı ve koordinasyonu çok iyi yapmak gerekiyor.

Çatı & Cephe:
Bugüne kadar yaptığınız işlerden birkaç örnek verebilir misiniz?

Özlem Yurtseven: Trump Towers’da çalışmalar yaptık. Örneğin alışveriş merkezi bölümünde doğrama revizyonu gibi çeşitli revizyonlar yapıyoruz. Binaya gelen her firma kendi konseptini uygulamak istiyor ve uygulamak için de bazen zeminde, bazen de doğramalarda değişiklikler yapılması gerekiyor. Zeminde değişiklik yapıldığında doğrama ölçülerinin de değişmesi gerekiyor. Eşya taşımak için modül sökme gibi eşine rastlanmayan çok uç işler de yaptık. Bazı özel tasarım eşyalar kapılardan geçmiyordu ve içeriye taşıyabilmek için cepheden modül söktük.
Selenyum’da yine sabit camlardan açılır kanatlar yaptık. M1 Meydan Ümraniye ve Merter’de çalışmalar yaptık. Bunların haricinde birkaç tane iç mimarlık ofisiyle çalışıyoruz. Onların çalıştığı markaların gittikleri yerlerde, kendi konseptlerine uygun olarak cephede değişiklikler yapıyoruz.

Çatı & Cephe:
Yaptığınız işlere garanti veriyor musunuz?

Özlem Yurtseven: Bu soruya cevap verebilmem için öncelikle kendimi tanıtmam gerekiyor. Ben TSE ve Avrupa Kalite Teşkilatı Kalite Yönetim Sistemleri Baş Denetçisiyim. Garantörlük ve tüketici hakları alanında uzmanlığım var. Bu uzmanlığımı da özellikle inşaat sektöründe geliştirdim. Bir süt ürününde sınırlar çok belliyken, inşaat sektöründe binanın sınırları nereye kadardır, sorunun neresi kullanıcı, neresi üretim hatasından kaynaklanır çok belli olmaz. Bu konuda mahkemelerde bilirkişi olduğum durumlar da oldu.
Normalde cephe firmalarının belirli bir süre garantisi oluyor. Fakat garanti kapsamındayken başka birisinin herhangi bir müdahalesi durumunda, hukuksal olarak ve uluslararası standartlara göre cephe firmasının garantörlüğü kalkar. Bu ancak cephe firmasıyla koordineli olarak çalışarak giderilebilir. Cephe firması tarafından onaylı olarak yapılan her iş, cephe firmasının verdiği garantinin sürmesini sağlar. Biz de çalışmalarımızı bu şekilde yapıyoruz. İşe başlamadan önce mutlaka cephe firmasının onayını alıyoruz. Tek başımıza çözüm getirdiğimiz her konuda da tabii ki garanti veriyoruz ve işimizin arkasında duruyoruz.