E-dergi
e-dergi
Haberler
Betek’ten Kayseri’ye Dev Yatırım

Firma, Kayseri’de 104 bin metrekarelik alan üzerine gerçekleştirdiği yatırımla, teknolojik altyapısı, üretim kapasitesi ve yatırım değeri açısından Anadolu’nun en büyük dış cephe ısı yalıtım sistemleri üretim tesislerinden birini kurdu. Betek, yeni tesisinde yılda 36 milyon metrekare ısı yalıtım sistem ürünleri üretecek.

Betek’in Kayseri Tesisi’nin açılışında konuşan Betek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Gözde Akpınar, kimi zaman tedbirli davranarak, kimi zaman da risk alarak bugünlere ulaştıklarını belirtti. Açılış gününün, 2005 yılında hayatını kaybeden babası Celal Akpınar’ın 7. ölüm yıldönümüne denk geldiğini hatırlatan Gözde Akpınar, babasına söz verdiği gibi gurur duyulacak işler ortaya koyduklarını söyleyerek duygusal bir konuşma yaptı.

Teknolojiye verdiği büyük önem, yaptığı  dev yatırımlar ve  Ar-Ge  çalışmalarına ayırdıkları kaynakla Betek’in her geçen gün daha da büyüdüğünü belirten Betek Genel Müdürü Tayfun Küçükoğlu ise, “Yenilikçi ürün ve teknolojilerimizle ısı yalıtımı işine girdiğimiz 2003 yılından bu yana yaklaşık 380 bin haneye ısı yalıtımı yapılmasını sağladık. Bu sayede binaların sadece ısıtmada elde ettiği tasarrufla 620 milyon TL eşdeğeri 590 milyon metreküp daha az doğalgaz kullanılmasına katkıda bulunduk. Tüm Türkiye çapında hizmet altyapımızı geliştirerek 1191 çalışan ve 4 bin 500 bayimizin yanı sıra uygulama alanında 48 bin kişilik istihdam yarattık.” dedi. Küçükoğlu, sadece yeni fabrika özelinde ise 2012’de 8 bin kişilik ek istihdam oluşmasını beklendiklerini ifade etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın da katılımıyla gerçekleştirilen açılışta konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerji verimliği konusunun başlı başına bir kültür olduğunu, bu nedenle Betek’in yatırımlarının ekonomik boyutunun yanı sıra insanlığa da ciddi bir katkısının olduğunu söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise sözlerine, Gözde Hanım’ın babasına ithafen yaptığı konuşmadan ne kadar etkilendiğini belirterek başladı. Isı yalıtımının enerji tasarrufu ve çevre üzerindeki etkilerine vurgu yapan Bayraktar, bu yatırımların herkese örnek olması gerektiğini söyledi.