E-dergi
e-dergi
Proje

F87 Elektromobil Artı Enerji Evi

Temmuz - Ağustos 2102 / Sayı: 39


Berlin’de, dört kişilik bir aile için tasarlanan “Artı Enerji Evi”nde ısı enerjisi, hava-su ve ısı pompaları, elektrik enerjisi ise çatıdaki kristal paneller ve cephedeki ince film güneş panelleriyle üretiliyor.

Mimarlar:
ILEK + Werner Sobek Stuttgart + WS Green Technologies
Uygulama aşaması: 2010-2011
Fotovoltaik Sistem Özellikleri: Würth Solar - Artline - Invisible (Çerçevesiz) Cepheye Entegre Sistemler
Cephe Modül Adedi: 170 adet Würth Solar CIS İnce Film Panel
Boyutlar: 605 x 1205mm
Kurulu güç: 8 kWp

Yapı sektörü, sürdürülebilir çevre ve iklimin korunması konularında en fazla gelişme potansiyeline sahip sektördür. Halen binaların tükettiği enerji miktarı tüm enerji tüketiminin üçte birini oluşturmaktadır ve bu anlamda sektör, çevre ve iklim değişikliği konusunda büyük bir sorumluluk taşımaktadır.
Enerjinin etkin kullanılması, enerji kaynaklarının israfının önlenmesi, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunması için, enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimliliğin artırılması amacıyla yeni ve mevcut binaların tasarım ve uygulamalarında özellikle Avrupa Birliği’nde bir dizi kanun yayınlanmıştır. Bu sayede enerji tasarruflu bina tasarımları desteklenmiştir.

Projenin Amacı
Alman Araştırma Enstitüsü BMVBS’nin maddi katkılarıyla 2011 yılının sonlarında yapımı tamamlanan, Berlin’deki dört kişilik bir aile için tasarlanan “Artı Enerji Evi” yarışmasını, Stuttgart Üniversitesi’nde tasarım ve mimarlık bölümünden sorumlu Prof. Werner Sobek ve ekibi kazanmış.

Yarışmanın amacı, mimari ve estetiğin yanında sürdürülebilir bina konseptinin ve yenilenebilir enerji kaynaklarının binaya entegrasyonunun sadece teoride değil, uygulamada da mümkün olduğunu kanıtlamak, bu konseptin ve üretilen artı enerjinin depolanıp elektromobil aracın şarj edilmesi kavramının halka tanıtılması olarak özetlenebilir. Ev, ziyaretçiler tarafından bir sene boyunca ücretsiz olarak gezilebiliyor.

Mimari Tasarım ve Esneklik
Evin konsepti, yaşama alanı içerisinde yer alan çekirdek teknik sistemlerin öne çıkarılarak gözler önüne serilmesi için dikkat çekici bir camekan yapı içerisinde kurgulanmış. Ev ve elektrikli araçlarla ilgili bilgiler gerçek zamanlı olarak interaktif görüntüleme sistemi sayesinde ziyaretçilere aktarılıyor.
Ana giriş, batı cephesindeki elektrikli araç şarj ve park ünitesinin üzerindeki pencere kısmında oluşturulmuş. Doğu cephesine ağaçlandırılmış bir bölge ve buraya bakan özel bir balkon yerleştirilmiş. İki kattan oluşan evde, giriş katında oturma ve yemek odası, üst katta ise yatak odaları yer alıyor.
Artı Enerji Evi tasarlanırken esnek bir kullanım özelliği olmasına önem verilmiş. Mekânların işlevleri kolaylıkla değiştirilebiliyor. Diğer bir işleve uyum sağlayabiliyor; ayrıca evin modüler yapısı sayesinde mekanlar kolaylıkla büyütülüp küçültülebiliyor.

Teknoloji ve Enerji Üretimi
Evin özellikleri:

a) Kentselleşmeye uygun
b) Enerji kazanımları en üst, ısı kayıpları ise en alt seviyede
c) Üst düzey yapı ve uygulama tekniği sayesinde kullanıcıya hiçbir konfor kaybı yaşatmadan enerji verimliliği sağlıyor
d) Binanın tüm enerji ihtiyacı yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanıyor.
Tüm bu özellikleri sağlayabilmek için tasarım aşamasında yer ve malzeme seçimi özenle yapılmış. Binanın yer seçiminin en başta dikkate alınması ile tüm inşaat alanından ve çatının tamamından enerji üretimi için faydalanılmış.

Kuzey yönündeki kapalı cephe, termal kayıpların en aza inmesine yardımcı olurken, günışığından maksimum seviyede yararlanılması hedeflenmiş. Bu noktada Würth Solar firmasının CIS İnce Film Fotovoltaik panelleri, yapı kabuğunda tıpkı bir cephe elemanı gibi estetik ve şık biçimde yerini alırken, enerji üretiminde büyük rol oynamış.

Evin konseptine göre enerji iki kaynaktan kazanılıyor. Isı enerjisini hava-su ve ısı pompaları sağlarken, elektrik enerjisini çatıdaki kristal paneller ve cephelerdeki Würth Solar ince film güneş panelleri üretiyor.
F87 Artı Enerji Evi için Würth Solar ince film panellerinin tercih edilmesinin en önemli sebepleri yüksek verim gücü ve minimalist dış görünüşü ile modern bir mimari dili vurgulaması ve geleceğin konut anlayışına yön verecek bir çizgiyi belirlemiş olması. 80 metrekare fotovoltaik panel alanı olan cephenin ürettiği elektriğin bir kısmı anlık olarak kullanılırken, bir kısmı da daha sonra kullanılmak ve elektrikli araçları şarj etmek üzere aküde depolanıyor. Üretilen enerjinin, kalan kısmı ise şebekeye aktarılıp kazanç elde ediliyor. Türkiye temsilciliğini İltay Mimarlık’ın yaptığı Würth Solar ince film güneş panelleri binaya estetik değer katan ve farklı cephe çözümleri sunabilen bir sistem. Fotovoltaik panellerin aynı zamanda birer mimari öğe olarak cephelerde kullanılmasının yanı sıra elektrik üreterek yatırım maliyetlerini düşürmesi de önemli bir avantaj.

Kullanıcılarının enerji ihtiyacını karşıladığı gibi, aynı zamanda önemli miktarda enerji üreten proje, geleceğin artı-enerjili evlerinin fizibilitesini tarifle etmekle kalmıyor; aynı zamanda yapıların yaşam döngüsü içerisinde malzemelerin geri dönüşümüyle ilgili önemli örnekler de ortaya koyuyor. Tasarım ekibinin planlamaya bütünsel yaklaşımı ise “Yenilenebilir Tasarım” kavramına yepyeni bir boyut getiriyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in açılışını yaptığı F87 Artı Enerji Evi üç sene boyunca yakından izlenerek, etüt edilebilecek. Artı enerji konutları için ilk yapılan projelerden biri olan F87 Evi, bir konutun enerji ihtiyacının tamamının yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanabilir olup olmadığını konusunda önemli bir gösterge olacak.

Geri