E-dergi
e-dergi
Teknoloji & Malzeme

Marianitech Genişletilmiş Metaller

Temmuz - Ağustos 2012 / Sayı: 39


Genişletilmiş metal imalatı yapan İtalyan markası Marianitech’in ürünleri, Tür Group tarafından Türkiye’ye getiriliyor. Marianitech genişletilmiş metaller, cephelerde güneşin açısına göre de ayarlandığı zaman tam bir güneş kırıcı olarak kullanılabiliyor…


Yaklaşık 25 sene önce, hangar kapıları ve endüstriyel kapılar konusunda Alman firması Butzbach’ın distribütörlüğü ile çalışmalarına başlayan Tür Group, 12 sene önce yine bir Alman firması GKD’nin mesh ürünlerini de Türkiye’ye getirmeye başladı. Bunun arkasından, önceleri sadece distribütörlüğünü yaptığı bu ürünlerin montajına da başlayan firma, bugün GKD ve Butzbach’ın yanısıra Promesh/Alphamesh, Inox Color, Jakob gibi firmaların distribütörlüğünü yapıyor. Tür Group, son olarak geçtiğimiz aralık ayında İtalyan markası Marianitech’in distribütörlüğünü alarak genişletilmiş metal ürünleri de Türkiye’ye getirmeye başladı.
Tür Group’un Türkiye’ye getirdiği mesh ürünlerle birçok projede yer aldığını söyleyen Tür Group Genel Müdürü Emre Kutsal, “Ancak mesh pahalı bir malzeme. Bu nedenle kaçırdığımız projeler de oldu. Bunun üzerine biz de mesh ürünlere alternatif olarak kullanılabilecek genişletilmiş metaller konusunda da faaliyet göstermek istedik. Kabaca söylemek gerekirse, genişletilmiş metaller, meshe göre 3’te 1, hatta 4’te 1 fiyata gelebiliyor. Yaptığımız araştırmalar sonucu Marianitech firmasıyla anlaştık ve onların ürünlerini Türkiye’ye getirmeye başladık.” diyor.

Çok büyük boyutlarda üretilebiliyor
İtalyan markası Marianitech’in ürünlerini aralık ayından bu yana Türkiye’ye getirdiklerini hatırlatan Kutsal, “Genişletişmiş metaller, düz bir metal levhanın üzerine çizik atılıp levhanın çekilmesiyle üretiliyor. Marianitech, üretimini İtalya’da gerçekleştiriyor. Firma, genişletilmiş metallerini standart olarak 1 X 2 metre, 1,25 X 2,5 metre ve 1,5 X 3 metre boyutlarında paneller halinde piyasaya sunuyor. Ancak firmanın önemli bir özelliği panellerin boyutlarında bir sınır olmaması. Standart paneller dışında çok büyük boyutlara kadar panel üretimi yapılabiliyor. Belli bir boyuttan fazlası nakliye sorunları doğurduğu için zaten yapılamıyor ama teknik olarak çok çok büyük boyutlara kadar üretim imkanı var.” ifadelerini kullanıyor.

Alüminyum, sac, çelik veya bakırdan üretilebiliyor
Genişletilmiş metallerin en baz hammaddesinin alüminyum olduğunu söyleyen Emre Kutsal, şöyle devam ediyor: “Genişletilmiş metallerin kullanım alanlarına göre kalınlıkları da değişiyor. Cephede bir duvarı kaplayacaksa, 1 veya 1,5 mm et kalınlığı yetebiliyor. Ama tek başına bir cepheyse, rüzgar yükü gibi unsurları da hesapladığımızda 2 mm ya da 3 mm de gerekebiliyor. Alüminyum dışında sac da kullanılabiliyor. Tabii sac, alüminyuma göre daha az dayanıklı olduğu için et kalınlığının da daha fazla olması gerekiyor. Müşterinin talebine göre 316 veya 304 kalite paslanmaz çelik ya da bakır da olabiliyor.”

Köşe dönülebiliyor, oval hareketler yapılabiliyor
“Öyle genişletilmiş metaller var ki, tel örgü gibi de görünebilir, ya da tam tersi yoğun bir metal görünümü de verilebilir. Böyle olunca kullanım alanı da çok genişliyor. Çit amaçlı, seperasyon amaçlı kullanılabilir, daha dekoratif örneklerle cepheler kaplanabilir. Ürünün önemli bir özelliği köşe dönülebilmesi, oval hareketler yapılabilmesi ve 3 boyutlu görüntü verilebilmesi. Bunun dışında iç dekorasyonda da kullanılabiliyor.”
“Genişletilmiş metallerdeki efektlerde istenilen tasarımı yapmak mümkün ancak bunun için bir makine yatırımı gerekiyor. Sonuçta bu bir seri üretim ve makinelerin kapasiteleri de belli. Bizim şu an öyle bir projemiz var. Önemli bir mimari ofis, bize istedikleri panelin çizimini getirdi. Biz de Marianitech’e sorduk. Onlar da istenilen tasarıma en yakın efekti önerdiler.”

Uygulamayı Tür Teknik yapıyor
“Bizim bünyemizde farklı bir şirket olarak faaliyet gösteren Tür Teknik firmamız var. Bu firmayla diğer ürünlerimizin yanı sıra Marianitech ürünlerimizin de uygulamasını gerçekleştiriyoruz. Sadece malzemeyle iş bitmiyor, malzemenin bağlantı elemanlarının doğru seçilerek projelendirilmesi de çok önemli bir hizmet. Uygulamalarda izlenen proje ve işçilik kalitesi de malzemenin kalitesini yansıtmakta çok önemli.”
“Türkiye’de yapımını tamamladığımız bir proje var: D Marmaris Otel. Bizim ilk referansımız. Bunun yanı sıra bitirmeye hazırlandığımız 3-4 proje ve henüz proje aşamasında olan, üzerinde çalıştığımız 10’a yakın proje bulunuyor.”

Güneş açısına göre ayarlanıp güneş kırıcı özelliğinden faydalanılabiliyor
“Genişletilmiş metaller, öncelikle görsellik açısından hoş bir görüntü sağlıyorlar. Cephelerde, cam önünde kullanılan genişletilmiş metaller, güneşin açısına göre de ayarlandığı zaman tam bir güneş kırıcı olarak kullanılabiliyor. Genelde ofislerde, AVM’lerde bu tarz kullanımı yaygın. Güneşin açısına göre güneş kırıcı özelliği artan çeşitleri var.”

“Bütün RAL renkleri kullanılabiliyor. İtalya’da ya da Türkiye’de boyayabiliyoruz. Türkiye’de işçilik daha ucuz olduğu için Türkiye’de boyatmak daha uygun olabiliyor.”

Metraj arttıkça fiyat düşüyor
“Biz 12 senedir mimarlarla yakın ilişkileri olan bir firmayız. Doğruyu söylemek gerekirse, hiçbir mimari ofis ‘beğenmedim’ demedi. Çünkü elinize aldığınız zaman, zaten malzemenin kalitesini görebiliyorsunuz. Mimarların ürüne ilgisi çok fazla. Ama maalesef Türkiye’de satışta en çok önem verilen konu fiyat. Mimara gidiyoruz, mimar ürünü çok beğeniyor, ‘bunu kullanalım’ diyor ama işverene sormak gerekiyor. İşveren de öncelikle fiyata bakıyor. Genişletilmiş metallerde metraj arttıkça fiyat düşüyor. İthal malzeme olmasına rağmen piyasada gördüğümüz en iyi maliyet fiyatları da bizde.”

Geri