E-dergi
e-dergi
Ana Sayfa
İnşaat Sektörü “İnşaatta Kalite Zirvesi”nde Buluştu

Zirve, TÜSİAD Başkanı ve İMSAD Başkanının konuşmalarıyla açıldı. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner açılış konuşmasında, sürdürülebilir bir geleceğin bugünle bağlantısını kurmak amacıyla iş dünyası bakış açısıyla başlattıkları “Vizyon 2050 Türkiye” projesinden bahsetti. Boyner, “İnşaat sektörü, 2011 yılında gerçekleştirdiği yüzde 11,2’lik büyüme ile ekonomiye sağladığı katkının yanı sıra, toplam üretim, dış ticaret ve istihdamdaki payı da göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye’nin rekabet gücünün artması ve kalkınmanın sürdürülebilir kılınması açısından ekonomimizin temel taşlarından biri haline geldi.” dedi. 

İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç ise konuşmasında “Eğer bugün kentsel dönüşümden, yeşil binalardan, yeşil kalkınma stratejilerinden, geleceğin binalarından konuşuyorsak; inşaat sektörünün bu değişim, dönüşüm ve devamlılığa kendini çok hızlı adapte etmiş olması önemli nedenlerden biridir. Sürdürülebilir kalkınmada inşaat sektörü stratejik öneme sahip. 20 bine yakın sektör oyuncusuna ulaşan bir yapı olan, onları büyük bir şemsiye altında toplayan İMSAD olarak sürdürülebilirlik kavramını yaptığımız toplantılar ve yayınlarımızla her fırsatta kamuoyu ile paylaşıyoruz.” dedi.

İMSAD Başkanı Hüseyin Bilmaç kentsel dönüşüm nedeniyle ertelenen bir kısım yatırımların hayata geçirilmesi, kentsel dönüşümde özel sektöre düşen rollerin tanımlanması ve sürdürülebilir büyümenin önündeki engel olan haksız rekabetin önüne geçilmesi halinde, Türk inşaat Malzemesi sanayisinin 2015 yılına kadar hedeflediği ortalama yüzde 12 yıllık büyüme hedefine ulaşmasının mümkün olduğunu açıkladı.

“Hedef 500 milyar dolarlık ihracat”
Zirvede “özel bölüm” kapsamında yapılan “Türkiye & İnşaat Endüstrisinin 2023 Sürdürülebilir İhracat Hedefi” konulu oturumda, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2023 hedefleri ve inşaat sektörü rakamlarını açıkladı. Büyükekşi şöyle konuştu: “İnşaat sektörü, ülkemizin ihracattaki payının önemli bir kısmını oluşturuyor. İnşaatla ilgili pek çok sektörde Avrupa’nın en büyük üreticisiyiz. 2011 yılında toplam 135 milyar dolarlık ihracat yaptık. 2012’nin ilk 10 ayında, 2011’e göre yüzde 12’lik bir artışla 125 milyar dolara ulaştık. 2012 yılsonu hedefimiz 150 milyar dolar. İhracatçılarımız 2023’te 500 milyar dolarlık ihracata imzalarını atacaktır. Bu hedef doğrultusunda tüm Sivil Toplum Kuruluşlarıyla bir arada çalışıyoruz. Hedefimiz, dünya mal ticaretinden aldığımız payı 2 katına çıkarabilmek.”

Zirvede, İMSAD-TÜSİAD işbirliği ile hazırlanan “Sürdürülebilirlik: Yeşil Binalar ve Nanoteknoloji Stratejileri Raporu” ile İMSAD’ın ikili yıldır üzerinde çalıştığı Binalarda Enerji Verimliliğinin Gelecek Perspektifini ortaya koyan “Rehber Kitap”ın tanıtımları da  yapıldı.
CatiVeCephe:SagMenu