E-dergi
e-dergi
Haberler
92 Mimar Adayı ÇATIDER'den Uygulamalı Çatı Eğitimi Aldı

2013 yılının ilk eğitimini Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleştiren ÇATIDER, 92 mimar adayına taşınabilir çatı maketi üzerinde uygulamalı çatı eğitimi verdi. ÇATIDER üyelerinin eğitim uzmanları tarafından verilen eğitimde mimar adayları konusunda yetkin tecrübeli çatı ustaları ile birlikte uygulama yaptı.


Eğitimde mimar adayları, çatılarda iş güvenliği için dikkat edilecek hususlar, çatı kaplamasında kullanılacak alet ve ekipman, kaplama malzemelerinin özellikleri, kullanım alanları ve uygulaması konusunda bilgi sahibi oldu. ÇATIDER üyelerinden Standart İzolasyon tarafından verilen eğitimde, bitüm esaslı örtüler (membranlar) ile teras çatı ve eğimli çatılarda çatı sistemleri uygulamaları gösterildi. ÇATIDER üyesi Ytong’un verdiği eğitimse ise gazbeton malzeme ve panellerle duvar ve çatı plaklarının oluşturulması ve çatı kaplama sistemlerinin uygulanması anlatıldı.

Bugüne kadar 15 okulda yapılan 28 eğitim ile 2 bin 800 öğrenciye, 80 akademisyene ve öğretmene ulaşan ÇATIDER’in Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, yıl içinde 13 üniversitenin Mimarlık Fakültesine ulaşmayı hedefl ediklerini belirtti. Yavuz, Bilgi Üniversite’sindeki eğitimi, Mayıs ayında Okan Üniversitesi ve Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Mimarlık fakültelerinde gerçekleştirilecek uygulamalı eğitimlerin takip edeceğini açıkladı. ÇATIDER’in eğitime büyük önem verdiğini vurgulayan Yavuz, ÇATIDER tarafından geliştirilen Çatıcılık Mesleki Eğitim müfredatının bugün meslek okullarında referans alınarak uygulandığını da söyledi.