E-dergi
e-dergi
Proje
Gürcistan Parlamento Binası ve bir Kamu Hizmet Binası

Fibro-Multiform® teknolojisiyle hayal edilen tüm mimari formları gerçeğe dönüştürebilen Fibrobeton, son olarak çok özel tasarıma sahip iki dev projeye imza attı... Fibrobeton, tasarımcıların projelerinde yer alan tüm farklı eğimleri Fibro Multiform® teknolojisi ile adeta kumaş kıvrımı gibi GRC malzemeye uyguladı.

Gürcistan Cumhuriyeti’nin Kutaisi kentindeki Parlamento Binası ile Gori kentindeki kamu hizmet binasının cepheleri Fibrobeton ürünleriyle hayat buldu. Gürcistan, bir ülkenin en önemli yapılarından olan parlamento binası ve halkın yoğun olarak kullandığı kamu hizmet binasını inşa ederken dış cephede Fibrobeton’u tercih etti.

Parlamento Binası / Kutaisi
Gürcistan’ın yeni Parlamento Binası, dev bir cam kubbenin üzerinden geçen kıvrımlı beyaz bir atkıya benzeyen ana unsuruyla görkemli, çarpıcı ve farklı olduğu kadar zor bir tasarıma sahip. Dış cephesinde Fibrobeton tercih edilen proje, “İstenilen her mimari formu gerçekleştirebilen” Fibro-Multiform® teknolojisi ile hayata geçirildi.

Ana yüklenicisi Gürcistan’dan Meno International olan yapının projesi İspanyol CMD Ingenieros’a ait. Tasarımını İspanyol Mimar Alberto Domingo’nun yaptığı binanın cam kubbesini Türkiye’den MİMSA Alüminyum gerçekleştirdi.

Fibrobeton ürünlerinin cephede çelik ve cam malzemeyle uyumlu birlikteliği bu zor tasarımla bir kez daha ortaya kondu. Taşıyıcı çelik konstrüksiyon üzerinde yer alan cam kubbe ile uyumlu Vual (atkı) bandın iç ve dış kaplamasında Fibro-Multiform® teknolojisiyle üretilmiş, hepsi farklı formlarda ve eğimli paneller kullanıldı. Proje için Fibrobeton Düzce Tesisleri’nde 1.000 farklı kalıp imal edilerek binlerce metrekarelik özel üretim yapıldı.

Kamu Hizmet Binası / Gori
Gürcistan, kentlerini farklı mimarileri olan kamusal yapılarla süslüyor. Tiflis’e 90 kilometre uzaklıktaki Gori’de inşa edilen kamu hizmet binasında vatandaşlık, tapu işlemleri gibi konularda halka hizmet veriliyor. Adalet Bakanlığı’na bağlı bu kamu binası ilginç tasarımıyla resmi bir yapıdan çok sanatsal bir mekanı çağrıştırıyor.

Mimarlık sanatının incelikli örneklerinden biri olan projenin tasarımı Gürcistan’dan AGT Arcihitektural Group and Partners’tan Mimar İrakli Şaraşidze tarafından yapıldı. Yapının ana yüklenicisi yine Meno International oldu.

Bu özgün tasarımda dış cephe dairesel cam küre önünde yer alan yaprak desenli güneş kırıcılarla süslendi. Dış cephesi 100 ayrı dikey dilimden oluşan proje Fibro-Multiform® Teknolojisi ile çözümlendi.

100 dilim için hepsi farklı eğimde 500 ayrı parça Fibrobeton tarafından özel olarak üretilen kalıplarla imal edildi. Tasarıma uygun olarak parlak renklere boyanan güneş kırıcılar, özel sistemle monte edildi. Üretimden montaja üç ayda tamamlanan tüm cephe 15 Eylül’de gerçekleştirilen açılışa, zamanında yetiştirildi.

Fibrobeton’a Onur Sertifikası
Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili tarafından devlet töreniyle ön açılışı 2012’nin mayıs ayında yapılan yeni parlamento binasında çözüm ortağı olan Fibrobeton’a Gürcistan tarafından “projeyi öngörülen tarihte tamamlaması” nedeniyle Başkan Saakaşvili imzalı onur sertifikası verildi. Dev kürenin yuvarlaklığını fiber takviyeli beton malzemeyle ortaya çıkaran Fibrobeton, bu zor tasarımı imalattan montaja kadar toplam 210 günde gerçekleştirdi. Türkiye’de üretilen paneller 80 kişilik özel bir ekiple 70 günde monte edilerek, yapının cephesi törene zamanında yetiştirildi.