E-dergi
e-dergi
Haberler
Özgür Üzeltürk


"Padova Kiremite Ömür Boyu Garanti Veriyoruz"

Geçtiğimiz günlerde Işıklar İnşaat Malzemeleri Genel Müdürlüğü görevine atanan Özgür Üzeltürk, Işıklar İnşaat Malzemeleri'nin önümüzdeki dönemde çatı sistemleri ve ısı yalıtım sistemleri olmak üzere iki konuya yoğunlaştığını söylüyor. Üzeltürk, metrekarede 10 adet kullanılan Padova kiremite ömür boyu garanti verdiklerini de belirtiyor...


Işıklar İnşaat Malzemeleri’nde 1993 yılından bu yana görev alan Özgür Üzeltürk, firmada çeşitli kademelerde görev yaptıktan sonra mayıs ayında Genel Müdürlük görevine atandı. Yeni görevine başlamasının ardından ziyaret ettiğimiz Özgür Üzeltürk’le Işıklar İnşaat Malzemeleri ve firmanın önümüzdeki dönemde pazara sunacağı ürünlerle ilgili konuştuk.

Işıklar İnşaat Malzemeleri’nin yıllardır oturmuş bir satış ve bayi teşkilatı olduğunu, Türkiye genelinde 6 bölge müdürlüğü ve 130 bayisiyle, yurtdışında da 30 bayisiyle çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Üzeltürk, “Türk yapı sektöründe bugüne kadar gelen başarılı çalışmaları daha da yaymak ve çağdaş yapıların ülkemizin her tarafında yaratılması için daha etkin üretim ve satış faaliyetlerinde bulunacağız. Bu çalışmalarımız için de çalışma arkadaşlarımızın kendilerini sürekli geliştirmelerini sağlayacak mesleki ve idari yeteneklerini artırıcı çalışmalar içerisinde bulunacağız.” diyor.

Işıklar İnşaat Malzemeleri’nin kendi fabrikalarında çok çeşitli klinker tuğla ve detaylarını üretebilen, Türkiye ve bölgedeki ülkelerde çok önemli bir güce ve çok geniş bir ürün portföyüne sahip bir firma olduğunu anlatan Özgür Üzeltürk, “Önümüzdeki dönemlerde de çalışmalarımızda ihracat ön planda olacak. Bunun yanında yeni ürünler ve bu yeni ürünlerin pazara entegrasyonu üzerinde çalışacağız. Bu faaliyetlerimizle birlikte ihracat grubumuzu da sürekli geliştirerek farklı pazarlarda yerlerini alabilecek rekabetçi çalışmalar yürütüyoruz.” şeklinde konuşuyor.

Çatı sistemleri ve ısı yalıtım sistemleri olmak üzere çok önemli iki konu üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını belirten Üzeltürk, şöyle devam ediyor: “Çatı sistemleriyle ilgili çok önemli bir çalışma yürütüyoruz. Ömür boyu garanti verdiğimiz kiremitlerimizi satışa sunduk. Büyük ilgi uyandırdı ve satışları da çok iyi gidiyor. Bunun yanında farklı renklerde ve eskitilmiş yüzeylerde üretilebilmesi de estetik açıdan farklı seçenekler sunmamızı sağlıyor. Renk kalitesi ve sır teknolojisi en yeni teknolojik sistemlerle yapılmakta. Çok önemli bir avantajımız ise metrekarede 10 adet giden Padova kiremidimiz. Bildiğiniz gibi çok önemli bir ödül de alarak en iyi ve yenilikçi kiremit olduğunu ispatladı.” 

Kebe ve Işıklar’ın üretim mantığı aynı

“Kiremit üretimi için Kebe grubuyla stratejik ortaklığımız var. Kebe ve Işıklar’ın üretim mantığı aynı: İlk hedef piyasaya kaliteli malzeme sunmak. Bu nedenle birbirimizi çok iyi anlıyoruz ve çalışmalarımızı uzun yıllar sürdürmek ve geliştirmek amacındayız.”
“Üretim Selanik’te yapılıyor. Üretim teknolojisi son derece modern, çağdaş ve çevreci. Soydaşlarımızın yoğun emeğinin olduğu fabrikanın üretimi olan kiremitlerin dağıtımını dünya geneline yapmak bizlere mutluluk veriyor. Selanik fabrikamız, hedef pazarımız olan Marmara Bölgesi’ne çok yakın. İstanbul’a mesafesi Bartın fabrikamızla hemen hemen aynı. Aynı zamanda Selanik limanına çok yakın olmasından dolayı sevkiyatlarımızı gemiyle tüm dünya limanlarına yapabiliyoruz.”

XPS ve EPS yalıtım panelleriyle 2 farklı çözüm sunuyor
“Isı yalıtım pazarımız da her geçen gün genişliyor. Isı yalıtım sistemlerinde mevcut sistemimiz, İzoklinker Isı Yalıtım Sistemi. Bu sistemde ağırlıklı olarak XPS yalıtım panelleri kullanıyoruz. Yeni çıkardığımız Brickplus Isı Yalıtım Sistemleri’nde ise EPS yalıtım levhaları kullanıyoruz. Sistemi EPS ile dizayn ederken yalıtım kalınlıklarının da gittikçe arttığını görüyoruz. Daha önce 4-5 cm’lik kalınlıkları konuşurken, artık 9-10 cm’ler, hatta yurtdışındaki projelerimizde 15 cm kalınlıklar görüyoruz. Bu nedenle sistem içerisinde EPS bize biraz daha kolaylık sağlıyor. Sonuç olarak tuğlaları hem XPS hem de EPS yalıtım panelleriyle birleştirerek 2 farklı çözüm sunmuş oluyoruz.”

Yoğun kullanılan binalarda tercih ediliyor
“İzoklinker Isı Yalıtım Sistemleri’nde ortaya koyduğumuz fark, mantolama sisteminin üzerindeki kaplama tuğlası. Yalıtım sisteminin uzun yıllar kalıcı ve verimli olması için üzerini tuğlayla kaplayarak bir zırh oluşturuyoruz. Bu ince ama çok sağlam kabuk, mantolama sistemini dış etkilerden koruduğu gibi, estetik açıdan da binalara değer katıyor. Özellikle okul, hastane gibi kamu binalarında dış cephe bakım, boya, tadilat işleri çok masraflı. Bu nedenle özellikle bu tarz yoğun kullanımlı binalarda bizim sistemlerimiz tercih ediliyor. Çünkü sağlamlığının yanı sıra yağmur sularıyla kendini temizlemesi sayesinde sonraki yıllarda, boya, bakım masraflarını da ortadan kaldırıyor. İşçiliği de oldukça kolay ve hızlı.”

“Cephede kaplama olarak boya yerine tuğla kullanıldığında yaklaşık yüzde 20-30 arasında daha pahalı oluyor. Ama ömür boyu bakım onarımdan tasarruf sağlamış; ekonomik, estetik ve çağdaş bir cephe sistemi yaratılmış oluyor. Yıllardır uygulanan ısı yalıtım sistemlerimizde askeri tesisler, iş merkezleri, hastaneler başta olmak üzere birçok referansımız var.”

 
Padova Kiremit

“Isı yalıtım sistemleri ve Padova Kiremit dışında da çalışmalarımız devam ediyor. Architon  Cotto cephe sistemleriyle ilgili çok önemli gelişmeler var. Geniş plakalar halinde alüminyum askı sistemleriyle cepheye montajı yapılan Architon ürünlerimiz her renkte ve 150 cm’e kadar uzayan boylarda tasarımcı ve uygulayıcıların hizmetine sunuluyor.”

“Dış cephe için çözümler yaratırken iç mekanlarda da ürünlerimizin yer bulacağını biliyorduk. Bu nedenle Akustik Tuğla ürünümüzü geliştirdik. Akustik Tuğla, üzerindeki boşluklar sayesinde duvara çarpan sesi yutarak yansımasını engelliyor. Hammaddesi toprak olduğu için yanmaz özelliği var, bu nedenle de iç mekanlarda tercih sebebi oluyor. Darbe dayanımının yüksek olması ve sağlamlığı da büyük avantaj. Bunu yanı sıra montajı ve demontajı da çok kolay. Örneğin duvar içinde bir tesisat çalışması yapılacaksa cotto paneller kolaylıkla sökülüp çalışma sonrası yeniden yerine yerleştirilebiliyor. Bu ürünümüzle özellikle kültür merkezleri, sinema salonları, okullar, AVM’ler, büyük yemekhaneler gibi akustiğin önemli olduğu veya gürültünün yoğun olduğu yerleri hedefliyoruz.”

“Bunun dışında zemin kaplama grubunda da özellikle park-bahçelere, yani dış mekan zeminlerine yönelik ürünlerimiz var. Bu ürünlerimiz beton parkenin 4-5 katı daha basınç mukavemetine sahip ve aşınma dayanıklılığı çok fazla. Onun için çevre düzenlemelerinde, belediye projelerinde, park-bahçelerde, araç yollarında, otoparklarda yer alıyor. Bu ürünlerimizde estetik açıdan da çok iddialıyız. Çünkü tüm ürün gruplarımızda çok fazla sayıda detay tuğlamız var. Bu da mimarlar, tasarımcılar için büyük avantaj sağlıyor.”