E-dergi
e-dergi
Haberler

Kentlerin "ByPass" Edilen Sorunları, ARKIMEET'te Konuşuldu


Türkiye'deki en büyük mimarlık platformu olma özelliği taşıyan ve bu yıl ilk kez düzenlenen ARKIMEET, "Mimarlar İstanbul'da Buluşuyor" sloganıyla İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Aynı zamanda Dünya Mimarlık Günü olarak kutlanan 7 Ekim'de başlayan etkinlik mimarların akınına uğradı.


Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından “ByPass” temasıyla gerçekleştirilen ARKIMEET 2013, Türkiye’den ve dünyanın farklı kentlerinden İstanbul’a gelen birçok mimara ev sahipliği yaptı. Etkinlikte, yerel ve küresel ölçekte kente ve kentliye dair yerel-küresel sorunlar ve bu sorunlara cevap olarak üretilen çözümler masaya yatırıldı.
Arkitera Mimarlık Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yılmaz, açılışta yaptığı konuşmada, kentlerin birçok önemli sorunla karşı karşıya bulunduğunu, çoğu zaman bu sorunların geçici çözümlerle “ByPass” edildiğini belirterek şöyle konuştu: “Çoğu zaman bir can simidi gibi sarıldığımız çözümler bile zamanla yeniden tıkanmalara neden olabiliyor. Burada sorunlara geçici çözüm bulma ya da bulamama olgusuna dikkat çekmek istiyoruz. ARKIMEET 2013’te, iki gün boyunca, kente ve kentliye dair yerel-küresel sorunları ve bu sorunlara cevap olarak üretilen çözümleri masaya yatıracağız. Üstelik sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin 81 ilinden gelecek mimarlarla tüm kentlerimizin sorunlarını tartışmaya açmak istiyoruz.”

Geri