E-dergi
e-dergi
Proje

Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Dünyaca ünlü Mimar Zaha Hadid'in tasarladığı ve Türk firması DİA Holding tarafından inşa edilen Haydar Aliyev Kültür Merkezi'nin dış kabuğu 15 binden fazla sayıda ve her biri farklı ölçü, şekil ve eğrisel yüzeye sahip panellerden oluşuyor.Zaha Hadid’in tasarladığı ve Azerbaycan’da Alev Kuleleri’ni de inşa eden DİA Holding tarafından üç buçuk senede tamamlanan 101 bin metrekarelik Bakü Haydar Aliyev Kültür Merkezi, mimari açıdan oldukça etkileyici bir yapı... Azerbaycan Kurucu Devlet Başkanı Aliyev’e adanmış kompleks, Azerbaycan mitolojisine göre Hazar Denizi’nin yükselişini mimariye yansıtıyor.
Eski şehrin dışında çok farklı bir konseptle inşa edilen ve 205 milyon euro’ya mal olan kültür merkezinde Hadid, renk olarak beyazı tercih etmiş. Cephesi, ışıklandırması, çevre düzeni, sade peyzajı ile etkileyici bir görünüme sahip kültür merkezi içeriye girildiğinde de ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. 
Binanın kabuğu 15 binden fazla sayıda ve her biri farklı ölçü, şekil ve eğrisel yüzeye sahip panellerden oluşuyor. Avrupa’da üretilen paneller bir lego gibi taşıyıcı uzay kafes sistemi üzerine tek tek monte edilmiş.


Toplam inşaat alanı: 101.144 m2
Salon: 19 bin m2 
Kütüphane: 14 bin m2 
Müze: 12 bin m2 
Kapalı Otopark: 41 bin m2

Geri