E-dergi
e-dergi
Haberler
BTM Grup'tan Türkiye ve Kazakistan'da Yeni Yatırımlar


Yatırımların en çok dikkat çekeni ise 40 milyon dolarlık bir döviz tasarrufu sağlamak amacıyla, uzun yıllardır ithal edilen ve su yalıtım membranlarında taşıyıcı olarak kullanılan Emprenye Polyester Keçe üretim tesisi yatırımı oldu. 35 milyon dolarlık Komple Polyester Keçe üretim fabrikası yatırımı için İtalyan O.R.V. Manufacturing S.p.A. firması ile anlaşan BTM Grup, 2014 yılının son çeyreğinde üretime başlamayı planlıyor.
Ayrıca Ondüle Bitümlü Çatı Levhası üretiminde Türkiye’deki iki üretici firmadan biri olan BTM, 2006 yılından beri üretimini yaptığı mevcut Ondüle Bitümlü Çatı Levhası tesislerinde de tevsi ve modernizasyon yatırımıyla mevcut kapasitesini yüzde 50 arttırma kararı aldı. 10 milyon dolarlık tevsi yatırımına başlayan firma, bu malzemelerin yurtiçindeki ve yurtdışındaki her yıl artan taleplerinin karşılanması ve üretimin yüzde 60’ının ihraç edilmesini hedefleyerek gerekli satış bağlantılarına da başladı.

2007 yılında Kazakistan’da yüzde 100 Türk sermayeli ilk XPS ısı yalıtım plakası üretim fabrikasını kuran BTM, artan talepleri karşılamak üzere Almatı’daki fabrikasında ikinci XPS ısı yalıtım plakası üretim tesisinin yatırımına da başladı. Firma ayrıca Türkiye’den Kazakistan ve diğer Türki Cumhuriyetlere ihraç ettiği Ondüle bitümlü çatı levhalarını üretmek üzere yine Kazakistan’da 15 milyon dolarlık yeni bir üretim tesisinin yatırımlarına da başladı. 
BTM Grubu şirketlerden Levent Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş. firması da 2003 yılından beri, temizlik ve tuvalet kağıtları üretimi yaptığı mevcut üretim tesislerinde artan ihracat taleplerini karşılamak üzere tevsi ve modernizasyon kararı alarak, kapasitesini yüzde 35 arttırmak üzere 8 milyon dolar değerindeki tevsi yatırımına başladı. Artan kapasitesiyle birlikte üretimin yüzde 60’ının ihraç edilmesi hedefleniyor.


BTM Grup Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez

BTM Yıla Hızlı Başladı
Vietnam, Madagaskar ve Çin’e yaptığı satışlarla ihracat ağını genişleten ve 2014 yılını yatırım yılı ilan eden BTM, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)’nun Başarılı Sanayi Kuruluşları Ödül Töreni’nde 4 kategoride “Birinci Derecede Başarı” ödüllerinin sahibi oldu.

Kompozit ve Diğer Mineral Ürünler Meslek Grubu’nda Ege Bölgesi’nin En Yüksek Yatırım, En Yüksek Üretim, En Yüksek İhracat gerçekleştiren ve En Fazla İstihdam sağlayan firması olarak aldığı 4 ödülle yıldızı parlayan BTM, yaptığı atılımların meyvesini topladı.

2014’te büyük hedeflerle ve azimle yola çıktıklarını dile getiren BTM Grup Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, BTM Gurubu şirketlerinin 2013 yılında toplam cirosunun 200 Milyon TL’ye ulaştığını; yatırım, istihdam, ihracat ve üretim alanlarında sektörün en başarılı firması olmanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade etti.