E-dergi
e-dergi
Haberler
Isı Yalıtım Algı Araştırması Sonuçları Açıklandı

Araştırmaya katılanların yüzde 64’ü “Evinizde enerji maliyetlerinizi, faturalarınızı arttıran yani en çok enerji tüketen kalem sizce hangisidir?” sorusuna elektrikli ev aletleri cevabını verdi. 
Algı araştırması sonuçlarını yorumlayan Betek Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gülay Dindoruk, “Araştırmadan bu şekilde bir sonuç ortaya çıkması bizi pek şaşırtmadı. Çünkü, hepimizin algısında enerji’nin karşılığı elektrik. ‘Enerji verimliliği’ de bunun sonucu olarak ‘elektrik kullanımında verimliliği’ çağrıştırıyor. Oysaki evlerde tükettiğimiz enerjinin yüzde 75’ten fazlasını evlerimizi ısıtmak ve soğutmak için harcıyoruz. Bu yüzden ‘ısı yalıtımı’ enerji tasarrufu için en önemli araçlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor” dedi. 


Betek Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gülay Dindoruk

Dindoruk, Türkiye’deki mevcut binaların sadece yüzde 15’inin ısı yalıtımlı olduğunu belirterek, “Kalan yüzde 85 oranındaki yalıtımsız binaların tümünün yalıtılması durumunda sadece ısıtmadan elde edilecek enerji tasarrufu ile yılda 10 milyar TL’den daha fazla doğalgaz tasarruf edilecektir. Bu aynı zamanda yaklaşık 22 milyon ton karbondioksit eşdeğeri sera gazının tasarruf edilmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle ‘ısı yalıtımı’ enerji verimliliğinin ilk ve en etkili yöntemi olmalı” şeklinde konuştu.

Filli Boya’dan Gelişime ve Ustalaşmaya Tam Destek
Filli Boya, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirilen “Mesleki Yeterlilik Belgesi Eğitimleri” için ustaları desteklemeye devam ediyor. Sektöründe bir ilki gerçekleştirerek 2017 yılına kadar zorunluluk haline gelecek “Mesleki Yeterlilik Belgesi” sahibi usta sayısını arttırmayı hedefleyen Filli Boya, ustalarına; doğru renk önerisi, uygulama, müşteri ilişkileri gibi konularda profesyonel destek veriyor.
Herhangi bir şart aranmaksızın tüm ustalara açık olan seminerler, Filli Boya’nın bayi ve ustalarının donanım kazanacağı kısa dönemli bir okul niteliği taşıyor. Filli Boya ustalarla bir araya geldiği bu süreçte, onların karşılaştıkları sorunları ve çözüm önerilerini dinlerken, sektördeki gelişmeler ve yeni ürünlerin yanı sıra iş güvenliği ve sağlığı konularında da ustaları bilgilendiriyor. Diğer bir taraftan da, işin sahasında bulunan, yaptıkları çok farklı stillerde ve sayıdaki uygulama dolayısıyla deneyimleri bir hayli yüksek olan ustaların yeteneklerini de tescilleyerek ustalarımıza Avrupa kapısını aralıyor.