E-dergi
e-dergi
Haberler

1. Ulusal Yapı Fiziği ve Çevre Kontrolü Kongresi Gerçekleştirildi

1. Ulusal Yapı Fiziği ve Çevre Kontrolü Kongresi, 13-14 Mart tarihleri arasında İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla Kampüsü'nde gerçekleştirildi.

Yapı Fiziği Derneği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ve medya sponsorluğunu B2B Medya’nın üstlendiği 1. Ulusal Yapı Fiziği ve Çevre Kontrolü Kongresi’nde yapılarda fiziki gereksinimlerden enerji maliyet oranları ve çevre yapılanmasına kadar birçok konu, iki gün boyunca 8 farklı oturumda, alanının profesyonelleri tarafından ele alındı.

B2B Medya Yayın Danışmanı ve 2D Yapı Ltd. Şti. Yöneticisi Mimar Sadık Özkan, “Endüstriyel Tesislerde Gürültü Kontrolüne Genel Yaklaşım” başlıklı sektör sunumu ile kongrede yer aldı. Sunumun ardından Mimar Sadık Özkan ve B2B Medya Genel Müdürü İsmail Ceyhan’a kongrenin gerçekleştirilmesindeki katkılarından ötürü Prof. Dr. Gül Koçlar Oral ve Prof. Dr. Sevtap Yılmaz tarafından birer plaket sunuldu.

Kongrede yapılan sunumların bazıları şu başlıklardan oluştu; “Binaların Isıtma ve Soğutma Yükü Hesaplamalarında Kullanılan Statik Yöntemlerin Karşılaştırılması”, “Müze ve Sergi Mekânlarında Aydınlatma Prensiplerinin Örnek Uygulamalar Üzerinden Değerlendirilmesi”, “Farklı Cephelerde Uygulanan Çift Kabuk Cephe Sistemlerinin Yapı Isıl Performansına Etkisinin Değerlendirilmesi”, “Okul Binalarında Doğal Aydınlatma Gereksiniminin Tasarım Parametreleri Bağlamında İrdelenmesi”, “Isı ve Nem Kontrolü Yapılmış Çift Tuğla Duvarların Ses Yalıtım Değerlerinin Laboratuvarda Ölçülmesi ve İrdelenmesi”, “Toplu Konut Yerleşmelerinin Güneş Işınımı Kazancı Açısından Değerlendirilmesi”, “Dış Duvarlarda Sıcaklık, Su ve Nem Performansının İncelenmesi”.

Kongrenin düzenleme kurulunda, Prof. Dr. Gül Koçlar Oral, Prof. Dr. Alpin Köknel Yener, Prof. Dr. Nil Türkeri, Y. Doç. Dr. Nurgün Tamer Bayazıt, Y. Doç. Dr. Gülten Manioğlu ve Öğr. Gör. Dr. Ş. Filiz Akşit yer aldı.


Geri