E-dergi
e-dergi
Röportaj

Timaş, Kurumsallaşma Çalışmalarını Hızlandırıyor


Maşlak ailesinin grup şirketlerinden Timaş'ta kurumsallaşma çalışmaları devam ediyor. Ailenin üçünçü kuşak yöneticilerinden Serhat Maşlak, son dönemde yoğunlaştıkları çalışmalarla ilgili dergimize bilgi verdi...


Kasım - Aralık 2013 / Sayı 47

TİMAŞ A.Ş.’nin 1999 yılında kuruluşuyla sektöre adım atan ve bugün sektörde kendine güvenilir bir yer edinen Maşlak ailesi, TİMAŞ’taki kurumsallaşma çalışmalarını hızlandırdı. Maşlak ailesinin 3. kuşak yöneticilerinden Serhat Maşlak, çatı ve cephe kaplama alanında hızla büyüyerek başarılı projelere imza atan TİMAŞ A.Ş.’nin ürünleri, uygulama alanları ve özellikle son dönemde yoğunlaştırdıkları “kurumsallaşma hareketini” değerlendirdi.
Maşlak ailesinin geleneksel yöntemlerle oluşturduğu piyasa güvenini ve samimiyetini bugün daha bilimsel yöntemlerle birleştirerek kurumsallaşma çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Serhat Maşlak, “Para olarak sermaye, farklı bir imkan, farklı bir güçtür; ama soyadınızın taşıdığı sermaye çok daha değerlidir. Biz, taşıdığımız soyadının ticari hayatımızda nasıl bir sermaye olduğunu, manevi olarak bize nasıl bir destek verdiğini her geçen gün daha fazla hissediyor ve bunun bilincinde olmaya çalışıyoruz” diyor.

TİMAŞ’ın sektördeki ağırlığını, satış kabiliyetini, pazarlama gücünü, satın alma imkânlarını yeni yatırımlarıyla pekiştireceğine inandıklarını sözlerine ekleyen Maşlak, “Eylül ayı itibariyle TİMAŞ’ta kurumsal yapılanma süreci başladı. Burada iyileştirme, kurumsallaşma ve sistemle ilgili projelerimiz olacak. Önümüzdeki 6 ay yoğun geçecek. Bununla birlikte TİMAŞ’ı  arzu ettiğimiz verimliliğe, kârlılığa ve hizmet kalitesine yükselterek sektörde daha iyi noktalara getireceğiz.” ifadelerini kullanıyor.

Firmanın ürünleri ve uygulama alanları ile ilgili de bilgi veren Serhat Maşlak, şunları söylüyor: “TİMAŞ Endüstriyel Ürünler A.Ş.’nin iştigal konusu ağırlıklı olarak çatı ve cephe kaplamaları. Ürün grubumuzu ise metal kenetli çatı sistemleri, sandviç paneller, ısı-ses-su ve yangın yalıtım malzemeleri oluşturuyor. Süregelen projeler ve sektörün özellikle uygulama alanında duyduğu ihtiyaçtan dolayı biz de çatı ve cephe kaplama konusunda uygulama yaparak ihtisaslaşmayı tercih ettik. Bununla ilgili olarak TİMAŞ, aldığı projelerin hem ürün bazında malzeme satışlarını hem de uygulamalı olarak montajlarını üstlendi. Bunun yanı sıra son dönemde sektörde kabul gören termoplastik membran kaplamaları, yine gerek kamu projelerinde gerekse özel sektör yatırımlarında tercih edilen ürünlerden bir tanesi. Şirketimiz bu ürünün satışını ve uygulamasını gerçekleştiriyor. Müşterilerin talepleri doğrultusunda hızlı malzeme temini, özel keşif ve detaylandırma-uygulama alanında uzman ekiplerle hizmet veren firmamız, Türkiye çapında birçok önemli projeye imza attı. İzmir Aliağa Cezaevi Şantiyesi, Ankara Lojistik Üssü, Bingöl Havalimanı Yurt İçi Nakliyeciler İdare Binası kenet sistem çatı kaplaması alanında gerçekleştirilen önemli projelerden birkaçı. Sandviç panel ve tek kat çatı ve cephe kaplamaları alanında ise ONPO Madencilik-Bala, M.F.Ş. İnşaat Ankara OSB., Konya-Çumra Şeker Fabrikası, Dökümcüler Sitesi referanslarımızdan bazıları.”

 

“Ürün Stoğu ve Alımı Kabiliyetimiz Çok Yüksek”
“Timaş, Ankara’dan Türkiye’nin dört bir yanına hizmet veriyor. Şu anda yapılan Devlet Hava Meydanları’nın üstlendiği yeni havalimanlarında yönetim binalarının kenet çatı sistemleri işinde 3. havaalanı kenet çatı sistemi işini bitirdik. 4. havaalanı inşaatında işimiz halen devam ediyor. Devlet hastanelerinde membran uygulamaları yapıyoruz. Yine birçok kooperatifin kenet ve çatı sistem kaplamalarını biz yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. TİMAŞ’ın bünyesinde yıllık yaklaşık olarak 500 bin metrekareye yakın uygulamalı çatı sistemleri montajı söz konusu. Kapasitemiz tabi ki bizim taşeronlarımızla paralellik gösteriyor. İşlerin montajını arzu ettiğimiz şekilde yapacağını bildiğimiz ekipler olduğu sürece bizlerin iş alma kabiliyetleri daha fazla artıyor. Malzeme seçimi ya da malzeme tedariği noktasında bir sıkıntımız yok. 15 yıllık bir firmayız, ürün stoklayabilme ve ürün alımı yapabilme kabiliyetimiz yüksek. Bunları müşteri nezdinde de çok pozitif olarak değerlendirebiliyoruz. Uygulama biraz daha meşakkatli ve birbiri arkasına devam eden bir süreç. Altyapı projelerinde de uygulama değil ama ürün tedariği yapıyoruz. Bayilik kanalıyla çalıştığımız firmalarla çok uzun süredir işbirliğimiz var.”

“Yatırımların Realize Edilmesi Gerek”
Sektörün durumu ve önümüzdeki yıla yönelik beklentilerini de dile getiren Serhat Maşlak, şu ifadeleri kullanıyor: “Genel olarak pozitif şeyler söylemek isteriz ama ülkenin içinden geçtiği süreç bütün sektörlere yansıyor. İnşaat sektörü de bunların başında gelen sektörlerden biri. Ciddi bir konut stoğu ve inşaatı var. Burada kamu ihaleleri ve yatırımları da bir hayli çoğunlukta. Baktığınız zaman iş hacmi giderek artıyor. Ama tabi işin nitelik olarak nasıl arttığına bakarsanız, orada bazı soru işaretleri var. Bu sadece bizlerle ilgili değil, bütün sektör açısından aynı sorunları içeriyor. Tahsilat riskleri, banka-sanayici ilişkileri, faiz oranları, yatırım fizibilitelerin tablo üzerinde realize olması, dışarıdan göründüğü gibi değil. Bu konularda sıkıntılarımız var. Üzerimizde çok ciddi müşteri riskleri taşıyoruz. Nihayetinde üreticiler, yani bizim tedarikçilerimiz banka üzerinden çok daha adı konmuş, çok sistematik ödeme sistemlerini empoze edebiliyorlar. Ama biz aynı şekilde dağıtımını yapmış olduğumuz ürünleri onlar kadar sistematik ödeme araçlarına bağlayamıyoruz ve o riskler bizim gibi firmaların üzerinde kalıyor. Malum çek yasası Türkiye’de çok büyük bir açık yarattı. Ödeme noktasında dürüst olan ile olmayanı biz maalesef ayıramaz noktaya geldik. Bu bizim üzerimizde çok ciddi bir satış baskısı da oluşturuyor. Satıp satmamak konusunda çok ciddi kararsız olduğumuz dönemler oluyor. Tabi süreç bu açıdan iyi değil. Ama yenilenmesi gereken yapılar, renovasyon dönemleri, ısı yalıtımı ile ilgili yapısal kararlar, sektörü hep pozitif olarak etkiliyor. Gerek malzeme kullanımı, gerekse sektörde hizmet veren firma sayısının ve malzeme çeşitliliğinin artması rekabeti de artırıyor. Ancak rekabetin kuralları her geçen gün değişiyor, daha katı ve belli ilkelerden uzak olmaya başlıyor.” 
“TİMAŞ olarak hedeflerimiz yüksek. 5-10 yıllık süreçte planladığımız ve gelmek istediğimiz noktayı biliyoruz. Mevcut konjonktür çerçevesinde, sektörümüzle ilgili gelişmeleri takip ederek başarılı faaliyetlerimizi sürdürmeyi hedefliyoruz.”

Geri