E-dergi
e-dergi
Haberler

Kazananlar Belirlendi

Yalıtım dergisinin düzenlediği Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri ile Çatı ve Cephe dergisinin organize ettiği Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri'nde kazananların belirlendiği Seçici Kurul Toplantısı, 29 Nisan Salı günü Altunizade Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Ödül töreni ise 7 Mayıs günü, saat 15:00'te Yapı İstanbul Fuarı-Karadeniz Salonu'nda düzenlenecek.
Yalıtım dergisi olarak 11.’sini düzenlediğimiz Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri ile Çatı ve Cephe dergisi olarak 3.’sünü organize ettiğimiz Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri’nde kazananları belirleyen Seçici Kurul Toplantısı, 29 Nisan Salı günü Altunizade Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kazananları belirlemede, okur oyları yüzde 30 etkili olurken, sektör temsilcileri ve akademisyenlerin yer aldığı Seçici Kurul’un oyları ise yüzde 70 etkili oldu.


Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri Seçici Kurul Toplantısı, B2B Medya Genel Müdürü İsmail Ceyhan’ın açılış konuşmasıyla başladı. Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri’nin fikir olarak Yalıtım dergisi tarafından ortaya koyulan ve sektörün değerli temsilcileriyle istişare edilerek 11 yıl önce başlayan bir organizasyon olduğunu hatırlatan Ceyhan, Yalıtım dergisi ve Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri organizasyonu ile ilgili bilgiler verdi.


İsmail Ceyhan: “Sadece kazanmak değil, aday olmak da önemli”
Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri’nde sadece kazanmanın değil, aday olmanın da çok önemli olduğunun altını çizen Ceyhan, “Her yıl yüzlerce yeni ürün piyasaya giriyor, onlarca fabrika yatırımı yapılıyor. Bunların içinden seçilerek, önerilerek bu organizasyona aday olunması bile belli bir katma değer yaratıyor. Bu nedenle özellikle ödül kazanan firmaların bu ödülleri pazarlama argümanı olarak kullanmaları, bu başarılarını paylaşmaları gerekiyor” dedi.

B2B Medya Genel Müdürü İsmail Ceyhan

Prof. Dr. Gül Koçlar Oral: “Bu ödül, ilişkilerin geliştirilmesinde ve sektörün gelişmesinde çok önemli”
İsmail Ceyhan’ın ardından söz alan İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gül Koçlar Oral da, yalıtım sektörünün değerli temsilcileriyle birarada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Hepimizin bildiği gibi günümüzde enerji sorunu yaşanıyor. Bu soruna çözüm aramak üzere alınan tedbirlerin en önemlilerinden biri de yalıtım. Bir yandan enerji kaynakları giderek azalırken bir yandan da insanlar daha konforlu, daha sağlıklı ve daha kaliteli yapılarda yaşamak istiyorlar. Bu açıdan yalıtım sektörünün önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Yine AB’nin 2010 yılında yayınladığı Bina Enerji Performansı Direktifi’nde de ‘yaklaşık sıfır enerjili bina’ kavramının geliştirilmesi konusu tartışıldı. Gerek bu tür binaların gerçekleştirilmesi, gerekse enerji politikaları gibi konuların en önemli ayağını da yine yalıtım sektörü oluşturuyor. Bu sektörün gelişiminde katkıları bulunan herkese tekrar teşekkür ediyorum.”

Prof. Dr. Gül Koçlar Oral

Seçici Kurul toplantılarının aynı zamanda üniversite ve firmalar arasındaki işbirliğini geliştirmek açısından da çok büyük önemi olduğunu belirten Gül Koçlar Oral, “Geçen yıl yine bu tarihlerde düzenlenen Seçici Kurul toplantısındaki kahve molasında Yapı Fiziği Derneği olarak bir kongre düzenlemek istediğimizi belirtmiştik. İsmail Bey (Ceyhan) ve Sadık Bey (Özkan), buna destek olacakları sözünü orada verdiler ve bizlere büyük destek oldular. Burada kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum ve daha sonraki çalışmalarda işbirliğimizin devam etmesini diliyorum. Aynı zamanda Yapı Fiziği Derneği’ne siz değerli firma temsilcilerinin katkılarını, desteklerini beklediğimizi ifade etmek istiyorum. Diğer taraftan da sektörün gelişmesi için rekabet çok önemli. Bu yarışmanın, gerek ilişkilerin geliştirilmesinde, gerek sektörün sağlıklı büyümesinde çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Toplantıda, açılış konuşmalarının ardından adayların tanıtımına geçildi. Barkovizyona yansıtılan aday firma ve ürünlerle ilgili bilgilerin yanı sıra toplantıya katılan aday firma temsilcileri de firma ve ürünlerle ilgili ek bilgiler verdiler ve soruları yanıtladılar.

Adayların tanıtılmasının ardından gerçekleştirilen Seçici Kurul oylamasında ise toplam 70 oy kullanıldı. Seçici Kurul tarafından yeddiemin olarak belirlenen Prof. Dr. Gül Koçlar Oral nezaretinde yapılan oy sayımının ardından kazananlar açıklandı.

Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri’nde de Kazananlar Belirlendi
Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri Seçici Kurul Toplantısı’nın tamamlanmasının ardından Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri’nin Seçici Kurul Toplantısı’na geçildi. Toplantının açılış konuşması, Yalıtım ile Çatı ve Cephe dergilerinin Yayın Danışmanı Sadık Özkan tarafından yapıldı.

Sadık Özkan: “Ödüllerin pazarlama argümanı olarak çok iyi kullanılması gerekiyor”
Sadık Özkan konuşmasında, ödüllerin sektörde bir pazarlama ve iletişim argümanı olarak kullanılmasının önemine değinerek, “Bu etkinlik, sektör içinde bir yarışmayı ortaya koyan, centilmence bir rekabet yaratan, sektörün kendisinin oyladığı ve başarılı gördüğü firma ve ürünleri ödüllendirdiği bir etkinlik. Bu nedenle de ödüllerin, adaylık sürecinden itibaren pazarlama argümanı olarak çok iyi kullanılması gerekiyor” dedi.

B2B Medya Yayın Danışmanı Sadık Özkan

Prof. Dr. Nil Türkeri: “Artık binanın değeri, çatı ve cephe sistemlerinin gösterdiği performansın başarısıyla ölçülüyor”
Sadık Özkan’ın ardından konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nil Türkeri de “Çatı ve cephe sektörünün değerli firma temsilcileri, bugün burada sizlerle beraber olmaktan dolayı hem üniversitem hem de kendim adına çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum” sözleriyle başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Her dönemde bir binaya ilişkin en önemli kavramlardan biri de binanın mimari kimliğidir. Binanın mimari kimliğini oluşturan en önemli unsur ise çatı ve cephe sistemidir. Ancak son yıllarda binaya ilişkin olarak yeni bir kavram daha ortaya çıktı: Binanın Değeri. Binanın değerini oluşturan en önemli unsur ise mimari kimliğini oluşturan çatı ve cephe sistemlerinin, aynı zamanda kullanıcı konforu, yapı sağlığı, sürdürülebilirlik gibi çeşitli teknik konularda gösterdiği performansıdır. Artık bir binanın değeri, çatı ve cephe sistemlerinin gösterdiği performansın başarısıyla ölçülmektedir. Hatta çoğu binada ise bu değerin mimari kimliğin önüne geçtiğini görüyoruz.  Diğer taraftan bir binanın performansının tasarımı, son derece zor, karmaşık ve disiplinler arası bir konudur. Kent ısı adası etkisinin azaltılması için güneş ışınımını daha fazla yansıtacak çatı ve cepheler, enerji kaynaklarının korunumunu sağlamak için daha enerji etkin çatı ve cepheler, sağlıklı yaşamı desteklemek için daha fazla su geçirimsiz çatı ve cepheler... Bütün bunlar zor konular. Bu konuları daha da zor kılan ise yasal yönetmeliklerimizin ve standartlarımızın, çeşitli zaman dilimleri içerisinde bu tür performans değerlerini daha da iyileştirmesi. Baktığımızda, çatı ve cephe sistem ve bileşenleri ürünlerini zor görevlerin beklediğini görebiliyoruz. Bir tarafta ticari bir alanda var olmaya çalışırken diğer tarafta kendileri için tanımlanan performans değerlerine ulaşmak için kendilerini geliştirmek ve yenilenmek durumundalar. Zor bir görev. Ancak bütün bu özellikleri karşılayacak olan ürünlerin ülkemizde var olduğunu her beraber görüyoruz. Tüm adayları, gösterdikleri başarı için ve aday oldukları için ayrı ayrı tebrik ediyorum. Aynı zamanda B2B Medya’ya böyle bir organizasyonu düzenledikleri için teşekkür ediyorum.” 

Prof. Dr. Nil Türkeri

Konuşmaların ardından yapılan aday tanıtımlarında yine aday firma temsilcileri ürünler hakkında ek bilgiler vererek gelen soruları yanıtladılar. Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri Seçici Kurul oylamasında toplam 71 oy kullanıldı. Oyların sayımı ise Seçici Kurul tarafından yeddiemin olarak belirlenen Prof. Dr. Nil Türkeri nezaretinde gerçekleştirildi ve kazananlar belirlendi.


Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri ile Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri’nin Ödül Töreni, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan İstanbul Yapı Fuarı’nda, 7 Mayıs Çarşamba günü saat 15:00’te Karadeniz Salonu’nda gerçekleştirilecek.Geri