E-dergi
e-dergi
Haberler

Enerji Tüketimi Rekor Seviyeye Ulaştı

Dünya Meteoroloji Örgütü, geçtiğimiz aylarda toprak ve su yüzeyindeki sıcaklıkların 1880 yılından bu yana ilk kez en yüksek seviyeye ulaştığını açıkladı.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yaptığı açıklamaya göre hava sıcaklıklarının hızla artmasıyla birlikte, klima kullanımı ve enerji tüketimi de rekor seviyelere ulaştı. Günlük elektrik tüketiminde bugüne kadarki en yüksek seviyeye ulaşıldığını dile getiren Bakan Yıldız, yüksek elektrik tüketiminde yoğun yaz sıcaklıkları, artan klima kullanımı, tarımsal sulama ve sanayi üretimindeki artışın etkili olduğunu belirtti.
Konuyla ilgili açıklama yapan Betek Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gülay Dindoruk ise “Ülkemizde enerjinin yüzde 37,2’si binalarda, yüzde 32’si sanayide ve yüzde 20’si ulaşımda harcanıyor. Konutlarda tüketilen toplam enerjinin yaklaşık yüzde 75’inden fazlası ısıtma ve soğutma için tüketiliyor. Bu durum, ülkemizdeki toplam enerjinin yüzde 26’sını binaları ısıtma veya soğutma için harcadığımızı gösteriyor” dedi.
Yaz aylarında özellikle klima kullanımlarının artmasıyla kullandığımız enerjinin yalıtımsız ya da kötü yalıtılmış duvarlar yüzünden ortamdan kaybolduğunu da sözlerine ekleyen Dindoruk, kışın ısıtma giderlerini ortalama yüzde 50 oranında düşüren ısı yalıtımı yazın da yapılarda doğal klima etkisi oluşturduğunu söyledi. Bu sayede soğutma giderleri için harcanan enerjiden de yüzde 50 oranında tasarrufun yanında serin ve konforlu ortamlarda yaşamak mümkün oluyor.

Betek Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gülay Dindoruk

Boya Sektörünün Mobil Devrimi Yenilendi
Filli Boya’nın “Mimar Benim” uygulaması, yepyeni tasarımı, son teknoloji fonksiyonları, renk trend ve kartelaları ile yenilendi.
Boya sektöründe bir ilk olan “Mimar Benim” uygulaması, kullanıcılara yaşadıkları yerin mimarı olma imkanı sunuyor. Geliştirilen renklendirme modülü sayesinde “Mimar Benim”, kullanıcıların yaşam alanlarını ışık ve gölgelendirme esas alınarak artık gerçeğe en yakın haliyle boyamasına olanak sağlıyor. Mimar Benim’in mobil uygulaması dışında web sitesi versiyonu da bulunuyor. 

Filli Boya’dan Kuşadası’na Renksel Dönüşüm
Filli Boya, Uluslararası Lions Federasyonu’nun 118.R Öğrenci Değişimi Youth Camp and Youth Exchange programı ‘GAD’ kapsamında Türkiye’ye gelen kültür ve turizm elçisi öğrenciler ile birlikte Kuşadası sokaklarını güzelleştiriyor.
Filli Boya, daha renkli, daha iyi bir kent yaşamını desteklemek amacıyla bu proje kapsamında yurtdışından Türkiye’ye gelen 30 öğrenci ile Kuşadası sokaklarında yer alan 60 haneyi Filli Boya renkleri ile renklendirdi. Proje kapsamında Kuşadası’nda belirlenen evlerin daha renkli bir hale getirilmesi amaçlandı.

Capatect Elastik Tuğla, Colin’s Mağazalarında Kullanılacak
Filli Boya Yalıtım Capatect’in, Colin’s ile gerçekleştirdiği işbirliği sonucu, yapılarda iç ve dış cephelerin dekorasyonu için kullanılan Capatect Elastik Tuğla, Colin’s firmasının Türkiye, Rusya ve Türki Cumhuriyetlerde bulunan altı yüzü aşkın mağazasında kullanılacak.
Su buharı geçirme kabiliyeti yüksek olan Capatect Elastik Tuğla, yapıların nefes almasını engellemediği gibi, sağlıklı ve nem tutmayan mekanların da oluşmasını sağlıyor. Ürünün en büyük avantajlarından birisi de ekstra derz uygulamasına gerek olmaması. Kendi yapıştırıcısı aynı zamanda derz dolgusunu oluşturduğundan, derze denk gelen yapıştırıcı ince bir fırça ile düzlenerek uygulama işlemi tamamlanıyor. Böylece işçilikten de tasarruf sağlanıyor.

Geri