E-dergi
e-dergi
Haberler

Tepe Betopan'ın Yeni Tesisleri LEED GOLD Aldı

Bilkent Holding bünyesindeki yapı malzemeleri şirketi Tepe Betopan'ın yeni tesisindeki binaları, LEED Sertifikası değerlendirme sürecini LEED Gold Sertifikası alarak tamamladı.

Tepe Betopan’ın yeni markası TepePAN’ın üretileceği yeni tesislerinde; sürdürülebilir alanlar, su verimliliği, enerji ve atmosfer, malzeme ve kaynaklar, iç mekan kalitesi ve tasarımda yenilik gibi kriterler değerlendirildi. 
Tepe Betopan Genel Müdürü M. Özgür Sezginer LEED Gold Sertifikası ile ilgili şunları söyledi: “TepePAN üretim tesislerimizde enerji tasarrufunda yüzde 26, enerji maliyetinde ise yüzde 12 tasarrufa ulaştık. Su kullanımımız yüzde 45 azaltılırken hiç sulama gerektirmeyen yerel bitkiler kullanılarak peyzaj tasarımı yaptık. Binalardaki taze hava miktarları standart değerlerine göre yüzde 30 arttırıldı, inşaat aşamasında çevre kirliliğini önlemek için gerekli tüm önlemler alındı. Proje için birinci tarım arazisi olmayan, koruma altındaki canlı türlerinin yaşamadığı ve su kaynaklarından uzak bir saha seçildi. Geri dönüşüme katkıda bulunmak amacıyla tüm alanlara geri dönüşüm atık kutuları yerleştirilerek, inşaat aşamasında çıkan atıklar geri dönüşüme gönderildi. Yapılan tüm çalışmalar ve daha fazlası sayesinde bu sertifikayı almaya hak kazandık.”
Doğaya ve insana saygıyı ön planda tutan Tepe Betopan, çevreci üretim anlayışının karşılığında bu sertifika ile ödüllendirilmiş oldu.

Geri