E-dergi
e-dergi
Haberler

BES Enerji'den Çağrı: "Bina Sakinlerinin Parası Havaya Uçmasın"

Enerji Verimlilik Danışmanlığı konusunda ilk yetkilendirilen firmalardan olan BES Enerji, ticari hizmet ve konut alanında tüm ölçekteki binalara hizmet veriyor.

Türkiye’nin her yerindeki binalar için www.enerjikimlikbelgesi.com üzerinden başvuru yapılması halinde en geç bir hafta içinde enerji kimlik belgesine sahip olunuyor.
BES Enerji Kurucu Ortağı Serkan Emin, Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre tıpkı beyaz eşyalarda olduğu gibi binanın enerji verimliliğinin A’dan G’ye kadar sınıflandırıldığını, şu an için bu sınıfları gösteren enerji kimlik belgesi almanın yeni inşaatlarda zorunlu olduğunu söyledi. Aksi taktirde inşaatlarda iskan ruhsatı alınamadığını anlatan Serkan Emin, mevcut binalar için de 2017 yılına kadar mevcut tüm binalar açısından zorunluluk bulunduğunu hatırlattı.  Serkan Emin, “2017 yılına kadar daha zaman var” anlayışı ile şu anda bina yöneticilerinin işi ağırdan aldığına dikkat çekerek, yöneticilere çağrıda bulundu.
“Bütün bu düzenlemelerde hedef, enerjinin tasarruflu kullanılması, çevreye verilen zararın azaltılması, ülkenin enerji kaynaklı cari açığına çözüm bulunmasıdır” diyen Emin, “2017 yılını beklemeden bugünden yapılan denetlemeyle binanızın ne kadar enerji harcadığını öğrenirseniz, binanız eğer enerji dostu bir bina değilse, erkenden gerekli tedbirleri alabilirsiniz ve 2 yıl boyunca bina sakinlerinin parasının havaya uçmasını da engellemiş olursunuz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin 30 Milyar Doları Yeşil Dönüşümde Yatıyor
Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi’nin ikincisi bu yıl İstanbul Şişli’de Marriott Hotel’de gerçekleştirildi. Türkiye’deki tüm şehirlerde ve İstanbul’da kentsel dönüşüm süreci içinde yapılması gerekenlerin tartışıldığı Kongre’nin öğleden sonra gerçekleşen Kentsel Dönüşüm Sürecine Sektörel Bakış Açıları ve 2015 Yılı Hedefleri başlıklı oturumunda bir sunum yapan Altensis Yönetim Kurulu Üyesi Emre Ilıcalı, kentsel dönüşümün çevreci kriterlere göre yapılmasının altında yatan fırsatlara dikkat çekti. Emre Ilıcalı kentsel dönüşümde tüm binaların belli koşullara uygun olarak tasarlanıp enerji verimli olması hedeflendiği takdirde tüm süreç boyunca enerjide elde edilecek tasarrufun 25 milyar dolar olarak hesaplandığını, bu rakamın bakım, onarım maliyetleri ile birlikte 30 milyar doları bulacağını söyledi.

Geri