E-dergi
e-dergi
Haberler

Aşkın Kanatları Müzesi'ne BTM İmzası

Konya'da yapımı devam eden Kelebekler Vadisi parkında yer alan Aşkın Kanatları Müzesi'nde BTM Su yalıtım ürünleri tercih edildi. Uygulamayı BTM'nin Konya Bayisi Fitilsan İnşaat gerçekleştirdi.

7600 metrekare kullanım alanı bulunan Aşkın Kanatları Müzesi’nde, kelebeklerin doğal yaşamlarının gözlemlenebileceği tropikal kelebek bahçesinin yanı sıra aynı anda ziyaretçilerin kelebeklerin koza oluşumlarını da izleyebilecekleri bölümler, tropikal bitki türlerinin yetiştirilebileceği üreme çiftliği, değişik böcek türleri ile ilgili görsel objelerin olduğu koza şeklinde dizayn edilmiş mekânlardan oluşan böcek müzesi, kelebeklerin yaşam döngüleri ile projeksiyonlu sunumlarının olacağı sinema salonu, müzeyi ve kelebekleri hatırlatan ürünlerin yer aldığı mağazalar, kafeteryalar yer alacak. 
Türkiye’de ilk olacak olan bu projenin yapımında öncelikle yalıtım uygulamalarının başarısını artıran ve yapışmayı tam olarak sağlatan astar uygulaması için BTM BTR100 astar ürünü zemine uygulandı. Temel yalıtımlarında ise BTM Elastobit serisi PE4 membran kullanıldı. Bitkilendirilen alanlarda ise bitki köklerine dayanıklı BTM Botanik membran tercih edildi. Çatı detaylarında BT2K600 başarıyla uygulanırken, metal oluklarda ise, bu tür yüzeylerde güvenle kullanılan ELS100 likit ürünü seçildi. BTM geniş ürün gamıyla projenin ihtiyaç duyduğu yalıtım çözümlerini 40 yıllık tecrübesi ve kalitesinden güç alarak sunmayı başardı.

Neopolitan Projesinde BTM Bahçe Çatı Sistemi Tercih Edildi
Ankara Eryaman’da Fırat-Dema İş Ortaklığı altında gerçekleşen Neopolitan Konut, İş Merkezi ve Sosyal Tesis Projesi, bahçe çatılarında BTM Bahçe Çatı Sistemi’ni tercih etti. BTM Bahçe Çatı sistemi, toplam yeşil alanı 3 bin metrekare olan otopark üstü çatılarda yer alıyor.
Yapılan uygulama, özetle şu şekilde gerçekleştirildi: Yalıtım katmanı, mevcut eğim betonu yüzeyi mekanik yöntemlerle düzeltilerek 5 x 5 m ebatlarında derzlerin açılmasının ardından epoksi astar ve poliürea uygulaması ile tamamlandı. Yeşil Çatı Sistemi, yalıtım katmanının üzerine, nem tutucu olarak BTM Bahçe Çatı Sistem Keçesi, ek yerlerinde 10 cm bindirilerek serbest şekilde serildi. Ardından, bahçe çatı sistemlerinin en önemli elemanlarından olan BTM Optigreen FKD 25, çift kademeli, delikli drenaj levhaları, ek yerlerinde şaşırtmalı olarak bir sıra binecek şekilde serbest döşendi. Son katman olarak BTM Bahçe Çatı Typar SF 32 Sistem Filtresi drenaj levhalarının üzerine, ek yerlerinde 15 cm bindirilerek yüzeye serildi. Yeşil çatı sistemi döşenirken, peyzaj firması ile eş zamanlı çalışılarak, drenaj levhalarının toprak taşınması sırasında ezilmesinin önüne geçmek için toprak serim işi kademeli yapıldı. Süzgeçlerin etrafındaki, 1 x 1 m alana çakıl serilerek suyun kolay drenajı sağlandı. Çim ve bitkilendirme işi kış gelmeden tamamlandı.

BTMSEAL Alfahibrit Soğuk Havalarda Bile Uygulanabiliyor
BTM’nin yeni nesil su yalıtım malzemesi BTMSEAL Alfahibrit, kış mevsiminin ağır şartlarında bile yalıtım uygulamasının devam etmesini sağlıyor. BTMSEAL Alfahibrit diğer pek çok yalıtım malzemesi ile yüksek uyum sağlayarak yalıtım işlerinin devamını sağlıyor ve şantiyelerde soğuk ve yağmurdan kaynaklanan bekleme sürelerini ortadan kaldırıyor.
BTMSEAL Alfahibrit, - 5 ºC ve üstü sıcaklıklarda, ıslak zeminlere uygulanabilen, astar gereksinimi olmayan, 2 mm  çatlak köprüleme özellikli, solventsiz, ağır metal ve siyanat içermeyen, hızlı kürlenen, kolay uygulanan, yüzde 100 solidli (solventsiz), hibrit polimer esaslı bir su yalıtım kaplaması. Uygulama sonrası eksiz, U.V. dayanımlı, sağlam ve çatlak köprüleme özellikli bir yapı oluşturuyor. Elastomerik özelliği sayesinde düşük sıcaklıklarda bile performansı aynı kalıyor.
BTMSEAL Alfahibrit teras ve balkonlarda, bodrumların iç ve dış yüzeylerinde, yüzeylerdeki çatlakların tamirinde, iç yüzey ve dış cephelerdeki birleşimlerde, kubbelerin iç yüzey ve dış cephelerinde, çatı gizli derelerinde, seramik altı su yalıtımında, nem bariyeri olarak zemin uygulamalarında kullanılabiliyor.

Geri