In this issue

Applicants are Determined at Roof and Facade Materials Prizes

Applicants are determined at Roof and Facade Materials Prizes, which will be fourth, and reader voting is started.


News continues in Turkish...

Çatı ve Cephe sektörünün 2014 yılında piyasaya sürülmüş en başarılı malzemelerini Çatı ve Cephe dergisi okurları belirliyor. B2B Medya olarak bu sene 12.’sini düzenleyeceğimiz Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri’yle birlikte önemli bir eksikliği tamamlayan “Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri” organizasyonunda Aday Önerme süreci tamamlandı, adaylar belirlendi ve oylama süreci başladı. 

Çatı ve Cephe sektöründe, yeni malzemelerin tanıtılması ve başarının ödüllendirilmesini amaçlayan Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri’nde bu yıl yine onlarca aday ürün yer alıyor.

Dört Ayrı Kategoride Düzenleniyor
Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri “Çatı” ve “Cephe” olarak iki ana başlıkta ve her iki başlığın altında ikişer olmak üzere dört kategoride düzenleniyor. 
“Çatı” başlığı altında “Yılın Çatı Kaplama Malzemesi/Sistemi” ve “Yılın Çatı Sistem Bileşeni” ödül alıyor. “Cephe” başlığı altında ise “Yılın Cephe Malzemesi/Sistemi” ve “Yılın Cephe Sistem Bileşeni” ödüle hak kazanıyor.

Kazananlar Nasıl Belirlenecek?..
Çatı ve Cephe Dergisi okurları, 20 Mart-10 Nisan 2015 tarihleri arasında dergide ve www.cativecephe.com web sitesinde yer alan Oy Kullanma Formu ile oylarını kullanacaklar.
Okur oylaması bitiminde 14 Nisan günü toplanacak, sektörün önde gelen temsilcilerinden oluşan “Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri Seçici Kurulu”, okur oylarını değerlendirecek ve ödül sahiplerini belirlemek için oylama yapacak. Oylamada Seçici Kurul’un oyları yüzde 70, okur oyları ise yüzde 30 etkili olacak.
Ödüller, 22 Nisan günü Yapı İstanbul 2015 Fuarı’nda düzenlenecek törende sahiplerine takdim edilecek.

Yılın Çatı Kaplama Malzemesi / Sistemi Adayları (8 Aday)


1- Atermit Alın Kapamalı Taşyünü Sandviç Panel


Firma: Atermit End. ve Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Haziran 2014
Atermit Alın Kapamalı Taşyünü Sandviç Panel, her iki yüzü boyalı galvaniz sac arasına yanmaz-alev almaz taşyününün otomatik dolgu yapılması ve açık olan panelin alın kısımlarının fabrikasyon olarak kapatılması ile meydana geliyor. Bu üç kat malzeme çeşitli kalınlıklarda birleştirilerek istenilen yük değerine mukavim, yanmaz, sızdırmaz, ısı ve ses yalıtımlı, çevre için zararlı madde içermeyen bir sandviç panel haline geliyor. Panellerdeki Alın Kaplama 2013/11521 no’lu Faydalı Model Belgesi ile korunuyor.

2- Aurubis Mimari Bakır Çatı ve Cephe Sistemleri 


Temsilci Firma: Teknosel Teknolojik Yapı Ürünleri A.Ş.
Çıkış Tarihi: Mart 2014
Aurubis Bakır, geleneksellik ve doğallığının yanı sıra çağdaş bir yapı malzemesi olarak tanımlanıyor. Bakırın doğasında bulunan patineleşme, yapıların da yaşadığı hissini vererek esasında canlı birer nesne olarak algılanmalarını sağlıyor. Sunduğu yüzey ve renk seçenekleri sayesinde yapıya estetik bir görünüm katıyor. Esnek, hafif yapısıyla farklı formlara adapte olup, yaratıcılığa olanak sağlıyor. Bakım gerektirmiyor ve tekrar kullanılabiliyor. Yüzde 97 oranında geri dönüştürülmüş bakırdan üretiliyor.

3- Bardoline Pro S 125 Alaturka


Firma: Onduline Avrasya A.Ş.
Çıkış Tarihi: Ekim 2014
Yüksek kaliteli okside bitümden örgüsüz, 125 g/m² cam elyaf donatılı olarak üretilen, parçalı dokusu ve yapraklarındaki renk tonlamalarıyla çatıda estetik yaratan, her tip çatıya kolayca uyum sağlayan, metrekareye 13 kg’lık ağırlık oluşturan, su geçirimsiz ve esnek yapılı çift katlı bir lamine şıngıl olan Bardoline Pro S 125 Alaturka, serin hava koşullarında da kolay uygulanıyor.

4- Çatıpan PUR/PIR İzolasyonlu Gizli Vida Çatı Paneli


Firma: Panelsan Çatı ve Cephe Sistemleri Tic.ve San. A.Ş.
Çıkış Tarihi:  Haziran 2014
40 (±2) kg/m3 yoğunlukta poliüretan ve poliizosiyanurat dolgulu Çatıpan Gizli Vida Çatı Paneli, 2 ve 3 hadveli olarak imal ediliyor. Isı, su ve yangın yalıtımı gereksinimlerine cevap veren ürün, çatılarda vida noktalarından kaynaklanan su sızdırma ve vidanın korozyondan etkilenip çatı panelinin üst sacına zarar verme problemlerine çözüm olarak geliştirilmiş. Gizli Vidalı Çatı Paneli kendinden hadveli olduğundan mesnet noktalarında aksesuvar maliyetinden de avantaj sağlıyor.

5- Lindab HBP Kaplamalı Metal Kenet Çatı Sistemi


Temsilci Firma: KMT Yapı Ltd. Şti.
Çıkış Tarihi: Ocak 2014
Lindab HBP Kaplamalı Metal Kenet Çatı Sistemi, geniş bir stil ve renk yelpazesi ile birlikte hem geleneksel mimariyle hem de modern mimariyle inşa edilen yapılarda kullanılıyor. High Build Polyester (HBP) kaplaması, görselliği ön planda tutarak binayla uyumlu farklı renk seçenekleri sunuyor. Bu özel kaplama aşınmaya, çizilmeye, iklimsel yıpranmaya, korozyona ve kaymaya karşı son derece dayanıklı. Ayrıca yüksek yansıtma özelliği sayesinde enerji tasarrufu da sağlıyor.
• Çatı kaplamaları için yumuşatılmış yüksek kalitede 0,60 mm çelik
• 50 mikron High Build Polyester (HBP) kaplama yüzeyi
• Her iki yüzey için 350gr/m² çinko kaplama.

6- MEGARON Kiremit


Firma: Kılıçoğlu
Çıkış Tarihi:  Haziran 2014
Megaron Kiremit’in yuvarlatılmış ön yüzeyi sayesinde çatılar daha estetik görünüyor ve su tahliyesi daha kolay yapılabiliyor. Üstün yüzey teknolojisi ile Megaron, pürüzsüz bir yüzeye sahip. Pürüzsüz yüzey kiremidin kir ve toz tutunmasını zorlaştırdığından çatılardaki estetik uzun yıllar devam ediyor. Megaron Kiremitler, çift kat renklendirme teknolojisi ve hammadde karışımına eklenen pigmentlerle, iç bünyesinin de renklendirilmesi sayesinde uzun ömürlü bir renk dayanımına sahip.
Boyutları: 33x42 cm
Ağırlık: 42 kg/m2
Sarfiyat: 10 adet/m2

7- Nova 5 TM Membranlı Taşyünü Çatı Paneli


Firma: Assan Panel San. ve Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Kasım 2014
Nova 5 TM, taşyünü dolgulu, çift yüzeyi metal, membranlı bir çatı paneli. İç yüzey, proje ihtiyaçlarına göre belirlenmiş kalınlıkta boyalı galvanizli sacdan mamul. Dış yüzeyi ise galvanizli sac üzerine lamine edilmiş ve bindirme payları bırakılmış 1,20 mm kalınlığında PVC veya TPO özellikteki keçeli membrandan oluşuyor. Dış ve iç katmanlar arasında ısı yalıtımı sağlamak için 100 kg/m³ yoğunlukta taşyünü bulunuyor. Membran malzemenin metal yüzey üzerine laminasyonu sayesinde hızlı ve kolay montaj imkanı sunuyor. Yüksek su yalıtım performansına sahip.

8- SunGuard SN 29/18


Firma: Guardian Europe S.A.
Çıkış Tarihi: Ocak 2014
Yüksek güneş ışığına maruz kalan binalarda SunGuard SN29/18 modern ve konforlu alanlar yaratıyor. Nispeten yüksek ışık geçirgenliği sayesinde üst düzey bir güneş koruması da sağlıyor. Doğal görünüşü yanında suni ışık ihtiyacını minimize, sıcak mevsimde soğutma ve soğuk mevsimde ise ısıtma ihtiyacını azaltarak enerji tasarrufunu maksimize ediyor. Çift kat gümüş kaplamasıyla yüksek güneş koruması ve nispeten yüksek ışık geçirgenliğini birleştirerek iyi bir seçicilik sunuyor. 

Yılın Çatı Sistem Bileşeni Adayları(4 Aday) 


1- BTM Seal Alfa Hibrit  


Firma: BTM Bitümlü Tecrit Maddeler San. ve Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Ağustos 2014
BTMSEAL Alfa Hibrit metal, doğaltaş, beton, ahşap, cam, seramik yüzeylerde nemli ve ıslak zeminlere uygulanabilen, astar gereksinimi olmayan, 5 mm. çatlak köprüleme özellikli, solventsiz, siyanat ve ağır metal içermeyen, kolay uygulanan, UV dayanımlı, hibrit polimer esaslı bir su yalıtım kaplaması.

2- LİNDAB Renkli Çelik Yağmur İndirme Sistemleri


Temsilci Firma: KMT Yapı Ltd. Şti.
Çıkış Tarihi:  Ocak 2014
Ürün, uygulama kolaylığı, tüm sistem paket garantisi, 50 mikron HBP kaplamalı yapısı, 350 gr/m2 çinko alaşımı ve düşük genleşme katsayısı sayesinde uzun yıllar dayanımını muhafaza ediyor. Birbirine tam uyum sağlayan özel dizaynı sayesinde uygulamada kimyasal yapıştırıcı veya kaynak ihtiyacı gerektirmiyor. Lindab Çelik Yağmur İndirme Sistemi, çatı drenajı ile ilgili birçok sıkıntıya pratik çözümler getirirken, cephelere de yepyeni bir estetik anlayış sunuyor. 
• 10 farklı renk ve saf bakır seçeneği
• Tak-çıkar tip uygulama pratikliği.

3- Multiplan KEE


Firma: Multiplan Yalıtım Sistemleri A.Ş.
Çıkış Tarihi: Şubat 2014
Bitümle uyumlu tek PVC su yalıtım membranı. KEE birleşimi ile geliştirilmiş PVC membranlar üstün teknoloji ile geliştirilmiş TPO membranların performansını sağlıyor. KEE, likit plastikleştiricilerin aksine zamanla membrandan göç etmiyor, böylelikle malzeme çatıya uygulandığı günden itibaren en zorlu doğa koşulları altında bile elastikiyetini, çalışmasını ve dayanımını ekonomik ömrü boyunca koruyor. UV dayanımına sahip ürün ağır kimyasallara da dayanıklı. Hızlı uygulanıyor ve kolay tamir ediliyor.

4- SitaDSS Ravana


Firma: Sita Bauelemente GmbH
Çıkış Tarihi: Haziran 2014
Olukta test edilerek DIN ve TS EN 1253 sertifikası alan ilk ve tek çatı drenaj oluk süzgeci. Vidalı flanşlı ve hava stoperli SitaDSSRavana Oluk Süzgeci, değişiklik gerektirmeden 200 mm’lik dar oluklara uyuyor. Paslanmaz çelikten mamul SitaDSS Ravana montajda ve uygulamada çok yönlülük sağlıyor. Küçük veya büyük, kullanılan veya kullanılmayan çatılar ve/veya oluklar (ısı yalıtımlı veya yalıtımsız) ana ve acil durum drenajlarında kullanılıyor.
Çok yönlü kullanım / Düz çatıda veya olukta. Paslanmaz çelik/Yanmaz. 
Genişlik: 195 mm. 
Çap: DIN 50

Yılın Cephe Malzemesi / Sistemi Adayları (16 Aday)


1- Aquabalance Teknolojisi


Firma: Saint-Gobain Weber Yapı Kim. San. ve Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi:  Haziran 2014
Uzun çalışmalar sonucunda geliştirilen, küf ve mantar oluşumunu engelleyen Aquabalance Teknolojisi cephelerde kalıcı ve yüksek performans sağlıyor. Biosit içermeyen yapısı sayesinde zehirli katkıların yağmur sularıyla cepheden yıkanarak ve yeraltı sularına karışmasını engelleyerek çevreyi korumaya katkıda bulunuyor.

2- Bardoline Metal Altın


Firma: Onduline Avrasya A.Ş.
Çıkış Tarihi: Ekim 2014
Bardoline Metal Altın, yüksek kaliteli okside bitümden örgüsüz, 
2×80 g/m² cam elyaf donatılı olarak üzeri özel bir alüminyum alaşım ve değerli metallerin birleşimiyle kaplanan, metrekareye uyguladığı 8,5 kg’lık ağırlık ile oldukça hafif bir çatı kaplama malzemesi olan, su geçirimsiz ve esnek özellikte arkasında özel yapışkanlı alan mevcut bir şingıl.

3- Baumit Nanopor Photokat


Firma: Baumit İnş. Malz. Tic. ve San. Ltd. Şti.
Çıkış Tarihi: Ocak 2014
Baumit Nanopor, organik yapıdaki kir parçacıklarını, buharlaşan hava nemi ve yağmur yardımıyla çözen yeni fotokataliz özelliğinin sunduğu kendi kendini temizleme etkisi sayesinde organik kirlenmeye karşı ilave koruma sağlıyor. Uzun süre değerini yitirmeyen ve kirlenmeye karşı daha dirençli cepheler yaratılıyor.

4- Cephepan Taşyünü İzolasyonlu Köşe Cephe Paneli


Firma: Panelsan Çatı ve Cephe Sistemleri Tic.ve San. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Ocak 2014
100-110-120 kg/m3 yoğunlukta taşyünü dolgulu ürün, çelik ve prefabrik yapılarda aşık aralıklarının gereksinimine göre her çeşit sac kalınlığında ve renkte imal ediliyor. Minimum 0,30-0,30 m; maksimum 1,00-3,00 m olarak üretilebiliyor. Aynı zamanda ısı ve yangın gereksinimine cevap veriyor. Özellikle binaların köşe uygulama detayında aksesuvar kullanımını azaltıyor ve alanda oluşan ısı ve yangın kaçaklarını önlüyor.

5- Fibro-T®


Firma: Fibrobeton & Çimsa
Çıkış Tarihi: Aralık 2014
Kendini ve çevreyi temizleyen cam elyaf takviyeli Fibro-T® paneller, çimentonun yapısındaki nano parçacıkların etkisiyle kiri üzerinde barındırmıyor. Fibro-T® paneller, kendini temizleme özelliğini çimentonun yapısındaki nano parçacıkların etkisiyle sağlıyor. Cephe kaplaması, hem organik hem de inorganik kirleticileri yüzeyinde bağlayarak tuz haline getiriyor. Dış cepheye gelen yağmurlarla çözünen tuzlar, panellerin üzerinden akarak hem havayı hem de panellerin üzerini temizliyor.

6- Firestop-1000 W


Firma: Assan Panel San. ve Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Şubat 2014
Assan Panel Firestop-1000 W, PIR dolgulu, çift yüzeyi metal cephe panelinin iç ve dış yüzeyi boyalı galvanizli sacdan mamul. İki yüzey arasında ise ısı yalıtımı sağlamak amacıyla 40 (+- 2) kg/m³ yoğunlukta, yangın sınıfı B.S1.d0 olan PIR (poliizosiyanurat) bulunuyor. Ürün, 45 dakika yangın dayanımına ve yüksek bir ısı-su yalıtım performansına sahip. Hızlı ve kolay montaj imkanı sağlıyor.

7- Fixthermo


Firma: Fixkim Yapı Kimyasalları ve Yalıtım Sistemleri
Çıkış Tarihi: Haziran 2014
Fixthermo, doğal hammaddelerle desteklenerek oluşturulmuş, ısı, ses ve yangın yalıtımı sağlayan, çimento esaslı, el veya makineyle uygulanabilen ekolojik bir yalıtım sıvası. Ürün iç ve dış cephelerde tuğla, gazbeton, bims, briket duvar gibi yüzeylere uygulanabiliyor.
Isı İletkenlik Katsayısı: 0.043 W/mK

8- Fr A2 Alüminyum Kompozit Panel


Firma: Alubond Panel Pazarlama A.Ş.
Çıkış Tarihi: Ekim 2014
Alubond USA tarafından Türkiye’de üretilen özel yanmaz mineral dolgulu, A2.s1.d0 sınıfı Fr A2 Alüminyum Kompozit Panel kimyasal bir yangın veya patlama gibi olağanüstü durumlar haricinde dışarıdan gelebilecek yangın riskinde, yanmazlığı ve yapısını sağlam tutmayı başaran direnciyle yüksek koruma sağlıyor.

9- Grokim RP 


Firma: Grofen İleri Yapı Tekn. İzolasyon Mad. San. ve Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi:  Mart 2014
Çimento esaslı, makine veya elle uygulanabilen ısı yalıtım özellikli hafif bir hazır sıva olan Grokim RP, iç ve dış mekanlarda, duvar ve tavanda, tuğla, gazbeton, beton, brüt beton, bims ve briket gibi yüzeylerde kullanılıyor. Kaba sıva ve sonrasında ince sıva uygulaması yapılacak bütün yüzeylerde her iki uygulamaya gerek bırakmıyor.
Isı iletkenlik değeri: 0,2 W/m2K
Su Buharı Geçirgenlik Katsayısı (µ): ≤25  (EN 1015-19)

10- GUARDEX® Mantolama Sistemi


Firma: Knauf A.Ş.
Çıkış Tarihi: Haziran 2014
GUARDEX® Mantolama Sistemi, mevcut binalarda mantolama uygulaması için pratik çözüm sunan, ısı yönetmeliklerine göre detaylı hesaplanmış ısıl geçirgenlik değerlerine sahip, yüksek ses yalıtımı ve enerji tasarrufu sağlayan, dış hava koşullarına yüksek dayanım gösteren ve yalıtım levhaları için muntazam bir alt zemin oluşturan, hafif, hızlı ve kolay uygulama imkanı sağlayan bir sistem.

11- Hekimboard Ceviz Ağacı Desenli


Firma: Hekim Yapı End. San. ve Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Eylül 2014
A1 sınıfı yanmaz doğal çimento bir levha olan Hekimboard Ceviz Ağacı Desenli ürün, çevre ve insan sağlığına zararlı bir madde içermiyor. Ultraviyole ışınlarından, sudan, haşerelerden etkilenmeyen ürün bakım da gerektirmiyor. Kimyasal maddeler ile çarpma ve darbelere karşı dayanıklı. Ses ve ısı yalıtım özelliğine sahip.

12- Isıcam Sinerji T


Firma: Trakya Cam. San. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Mayıs 2014
Isıcam Sinerji T, Trakya Cam’ın yeni ürünü temperlenebilir Low-E ısı kontrol kaplamalı camı kullanılarak üretilen yalıtım camı ünitesinin markası. Isı kayıplarını azaltarak ısıtma giderlerinden tasarruf sağlarken, çevreyi korumada aktif rol oynuyor. Rezidans, ticari binalar, okul, hastane ve kış bahçelerinde kullanıma uygun. Yaşanılan mekanlarda temperlenebilme özelliği sayesinde emniyet ihtiyacını karşılıyor, ısı yalıtımı ve ışık geçirgenliğinden ödün vermiyor.

13- Kingspan Benchmark Inspiration


Firma: Kingspan İzopoli
Çıkış Tarihi: Haziran 2014
Inspiration Cephe Kaplama Sistemi, alışılagelmiş çok katmanlı duvar önü havalandırmalı “yağmur perdesi” sistemlerini yalıtımlı panel mantığıyla oluşturan ve tam yağmur geçirimsizlik sağlayan, gerektiğinde kendisi duvar olarak kullanılabilen, ısı köprülerine izin vermeyen bir cephe sistemi. Bu sistemin kilit farklarından biri, yarı lamba zıvanalı ve çift contalı birleşim sistemi. Bu birleşim sıfırlanabiliyor (tight joint) ya da 10 mm, 20 mm (reveal joint) seçeneklerinden biri seçilerek cephede yatay çizgiler ve/veya dikey çizgiler de belirginleştirilebiliyor. Aynı zamanda bu birleşim hava ve su geçirimsizlik konusunda ikili güvenlik sağlıyor.

14- Schüco Cephe FWS 60 CV (Gizli Kanat)


Firma: Schüco İstanbul Uluslararası İns. Tic. Ltd. Şti.
Çıkış Tarihi:  Aralık 2014
• Yeni jenerasyon, kat yüksekliğinde bant pencereli cephe.
• Ek adaptör profiline gerek bırakmadan cepheye entegre gizli kanat.
• Kapak profiline entegre cam balkon detayı.
• Çift eksen açılım.

15- SunGuard SNX 50/23


Firma: Guardian Europe S.A.
Çıkış Tarihi: Ekim 2014
Guardian Sunguard SNX 50/23, iç mekanda konforlu bir yaşam ve çalışma ortamının yaratılmasına katkıda bulunuyor. Birinci sınıf seçiciliği sayesinde sadece yüzde 23 güneş ısısıyla beraber yüzde 50 gibi şaşırtıcı yüksek bir oranda doğal günışığını içeri alıyor. Yapay ışık ve klima kullanımı için daha düşük seviyede bir talep olacağından, bu özellik enerji maliyetinde tasarruf sağlıyor.
U değeri: 1.0 W/m2K

16- Tepepan


Firma: Tepe Betopan Yapı Malzemeleri San. ve Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Aralık 2014
Yeni nesil Lif Çimento Levha Tepepan doğa dostu bir ürün. Yapısında çevreye zararlı madde barındırmıyor. Uzun ömürlü, A1 sınıfı yanmaz bir malzeme olan Tepepan, neme, suya ve UV ışınlarına karşı dayanıklı. Boyanabiliyor, sıva gerektirmiyor. Tepepan ile yalıtım sisteminin de işlevini yitirmeden korunması sağlanıyor. Çürüme, böceklenme ve küflenme yapmıyor.

Yılın Cephe Sistem Bileşeni Adayları (7 Aday)


1- ACO Profiline Teras ve Cephe Drenaj Sistemi


Firma: ACO Yapı Malzemeleri San. ve Tic. Ltd. Şti.
Çıkış Tarihi: Ocak 2014
ACO Profiline, teraslarda biriken ve cephelerden gelen yağmur suyunun hızlı ve güvenli drenajını sağlayan bir drenaj sistemi. Yüksek deşarj kapasitesi sayesinde ani yağışlarda su birikmesi ve bina içine su baskını riskini ortadan kaldırıyor. Çakıl, çim ve taş dahil bütün döşeme tipleri ile kullanıma uygun. Paslanmaz çelik veya galvaniz malzemeden imal ediliyor. Farklı ızgara seçenekleri ile görsel bütünlük ve estetiğe katkı sağlıyor. Binaların ya da odaların teraslara çıkışlarındaki kot farkını azaltarak hem kolay kullanım sağlıyor, hem de cephelerden gelen yağmur sularının bina içine girmesini engelliyor.

2- Expandable Seal


Firma: Menzel Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. - Alchimica Sa
Çıkış Tarihi: Ocak 2014
Expandable Seal, su geçirimsiz, solventsiz, poliüretan esaslı ve kapalı hücreli kuvvetli bir yapıştırıcı. Dolgu işlevini de görüyor. Kontrollü genleşme özelliği sayesinde sızdırmazlık performansı daha etkin çalışıyor. Termal yalıtım da sağlayan ürün, yüksek derecelere karşı dirençli. Toksik madde, çözücü içermiyor, kapalı mekânlarda ve düşey yüzeylere de uygulanabiliyor. Ahşap, alüminyum, çelik, alçı veya çimento paneller, plastik, XPS, EPS gibi elemanların yapıştırılmasında, mantolamada, perde betonlarında ve her tür duvar aralıklarını, çatlakları, boru geçişlerini doldurmada ya da kapatmada kullanılıyor. Sosis tabancasıyla kolaylıkla uygulanıyor ve 30 dakikada elemanları birbirine sabitliyor.  

3- Hilti HUS3-H Vida Dübel


Firma: Hilti İnşaat Malzemeleri Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Kasım 2014
Standart dübellere göre daha kısa sürede kurulum sayesinde üretkenlik artışı sağlıyor. Ekstra torklamaya ihtiyaç duyulmuyor. Çatlaklı ve çatlaksız beton için ve C1 sismik kategorisinde ETA onaylı. Görsel gereksinimlerden dolayı sökülüp başka bir delikte uygulanabiliyor. Çok düşük kenar ve komşuluk mesafeleri sayesinde cephe plakasının boyutlarını minimize etmek mümkün. 

4- OUTWEAR Dış Cephe Levhası


Firma: Aytaş Alçı Enerji Maden ve San. Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Ocak 2014
Ourwear, keçe tipi liflerle güçlendirilmiş, yangın dayanımı ve yüzey sertliği artırılmış, su emme oranı azaltılmış bir dış cephe levhası.  Vidalamak suretiyle kolay ve hızlı montaj yapılıyor. Ürün, dış duvar yapımında, mantolamayı koruma amaçlı, mevcut binaların cephelerini güçlendirmede ve mantolama arkasında düzgün ve sağlam yüzeyler oluşturmak için tercih ediliyor. A1 sınıfı yanmaz olan ürün neme, küfe ve darbeye dayanıklı sistem çözümleri sunuyor. Kubbe ya da serbest geometrik şekillerin oluşturulmasında, cephe yüzeyinde istenen girinti ve çıkıntıların yaratılmasında, yoğun neme maruz kalan cephelerde kullanılıyor.

5- SKYLITE®


Firma: KNAUF A.Ş.
Çıkış Tarihi: 2014
İceriğinde portland çimentosu, agrega ve genleşmiş kil bulunan, ön ve arka yüzü cam elyaf file ile kaplı olan AQUAPANEL® Çimento Bazlı Tavan Plakası SkyLite®, iç ve dış cephe tavan uygulamaları için geliştirilmiş. Yalnızca yüzde 100 suya dayanıklı olması ve küf barındırmamasıyla değil, aynı zamanda sağladığı esneklik sonucunda da önemli özelliklere sahip. Dış mekanlarda kullanılabilen yeni AQUAPANEL® Çimento Bazlı Tavan Plakası SkyLite® sadece 8 mm kalınlığı ve diğer plakalarla kıyaslanamayacak 10.5 kg/m2 ağırlığı ile dikkat çekiyor.

6- Schüco DCS (Kapı Kontrol Sistemi)


Firma: Schüco İstanbul Uluslararası İns. Tic. Ltd. Şti.
Çıkış Tarihi: Ocak 2014
Schüco’nun güvenliği, estetiği ve pratikliği göz önünde bulundurarak tasarladığı Kapı Kontrol Sistemi DCS, iki prestijli tasarım ödülü 
(IF Product Design Awards 2012-GOLD ve RedDot Design Award-Best of 2012) sahibi. Sofistike tasarıma sahip bu ürün, profile entegre bir kapı yönetim sistemi. Schüco DCS giriş kontrolünde, yetki atanan kişiler bireysel bir sayısal kod girişi, pasif RFID etiketi üzerinden veya biyometrik parmak izi okutarak giriş yapabiliyorlar. Sistem, apartman ve villa giriş kapılarının yanı sıra okul, ofis binaları, hastane giriş ve acil çıkış/kaçış kapılarında da kullanılabiliyor.

7- Ytong Blok 0,11


Firma: Türk Ytong Sanayi A.Ş.
Çıkış Tarihi: Aralık 2014
Yapı sistemlerinde dış ve iç dolgu duvar malzemesi olarak ya da yığma yapılarda taşıyıcı dış ve iç duvar malzemesi olarak kullanılan, ısı yalıtım değeri yüksek, hafif ve hiç yanmaz bir yapı malzemesi olan Ytong Duvar Blokları, üretim teknolojisinde sağlanan inovasyon ile 2,5 MPa olan basınç dayanımı değeri korunarak, ısıl iletkenlik hesap değeri yüzde 15 oranında iyileştirildi ve 0,13 W/mK’dan 0,11 W/mK’e düşürüldü. Böylece blok ürünlerin yalıtım performansıyla birlikte enerji tasarruf oranı da artırılmış oldu.


Geri